• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Kur dashuron...


Nuk dashurohet me zemër,
dashurohet me shpirt,
i mbarsur me çaste dashurie.

Nuk dashuron nëse s’ndien dhimbje,
s’është më dashuri,
nëse s’ke frikë mos e humbasësh.

Por kur vërtet dashuron,
ti jeton...
Ndoshta keq, a mirë,
por jeton.

E di kur vdes?!
Kur pushon së dashuruari;
Bëhesh asgjë,
kur s’të dashurojnë më.

Nëse të plagos dashuria,
shëroi plagët
dhe beso,
je gjallë...

Për atë që do,
për atë që të do.
 
Nese mund t'i lexosh sytë e dikujt
dhe të kuptosh kur diçka fshihet
pas frazës "jam mirë",
pastaj të ja bashkosh copëzat e shpirtit
duke i qëndruar afër dhe kur është veshtirë...
Nese mund të dhurosh më shumë sesa merr
pa ndier pëndim,
dhe secilin rast për t'ndihmuar dikë
ta shohësh si bekim,
e jo detyrim...
Nese mund të lumturohesh nga buzëqeshja e tjetrit
dhe kur rruga jote të jetë thyer,
e të pastosh zemrën,
të mos ndiesh urrejtje
dhe kur e mira me t'keq të është kthyer...
Nese mund të heshtësh
kur fjalët s'kanë peshë,
të qeshësh
dhe kur s'ndien shpresë,
e të zgjasësh dorën për të fshirë dhimbjen e tjetrit
dhe kur mbi dashurinë tënde
është shkelur pa pendesë...
Nese mund të ëndërrosh dhe kur je rrëzuar,
e të marrësh krahët e shpresës
për të fluturuar drejtë lumturisë...
Nese mund të meshirosh dikë që jeta e ka dërrmuar
dhe kur ti je në kulmin e lavdisë...
Nese mundësh,
e je ky, këtu,
të lutëm
mos ndrysho për asnjë çmim.
Ti je dritë në errësirë
kur jemi rrethuar me hije të dashurisë,
të stolisura fshehurazi me mashtrim!

D.B
 

Artin

Anëtar i Respektuar
APOTEZI GRI

Qielli është gri
Toka është gri
Gri dhe puthja

Buka s’ka erë
Era s’ka erë
S’ka erë lulja

ثndrra është gri
Gjaku është gri
Gri dhe zjarri

Molla s’ka erë
Uji s’ka erë
S’ka erë bari

Moti është gri
Shpirti është gri
Gri dhe kënga

Era pa erë
Buka pa bukë
Pa zemër zëmra

-Xhevahir Spahiu-
 
Dritëro Agolli
Kujdes me fjalen.
Kujdes me fjalen,zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
Pushteti i fjales eshte i vecante
Gatuan male dhe kakerdhi.

Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
Pikojne cezma me helm te zi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Nga fjala humben Jude e Pilate
Stratege e mbreter me mbreteri
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Kur fjala nxiret nga buzet jashte
Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Une fjalen vete e shtroj ne karte
Dhe brenda syve se c'eshte e di...
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri..
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
You will never be completely at home again, because part of your heart and mind always will be elsewhere. That is the price you pay for the richness of loving and living in more than one place.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Dritëro Agolli
Kujdes me fjalen.
Kujdes me fjalen,zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
Pushteti i fjales eshte i vecante
Gatuan male dhe kakerdhi.

Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
Pikojne cezma me helm te zi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Nga fjala humben Jude e Pilate
Stratege e mbreter me mbreteri
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Kur fjala nxiret nga buzet jashte
Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!

Une fjalen vete e shtroj ne karte
Dhe brenda syve se c'eshte e di...
Kujdes me fjalen zonjez me cante
Kujdes me fjalen dhe ti zoteri..
Kjo poezi më pëlqeu kur u postua këtu dhe e lexova nja dy herë, e për çudi, pas disa ditësh, e mbaja mend me saktësi.
Siç duket ngaqë është e thjeshtë, ka kuptim, e thotë gjëra që të mbeten në mendje.
 
Brenda shpirtit
Të mendoj ... Për ty s'e di,
a ndonjëherë më sjell ndërmënd...
Unë e quaj dashuri
Si ta quaj kujtimin tënd !?

Kur diçka të sjell buzëqeshjen
Fle dhe zgjohesh bashkë me 'të…
Mund t'i adhurosh dhe heshtjen
Sepse ndjenjat nuk kanë zë...

Oqean, në mëndjen time
E në zemër si kështjellë...
Ndjenjë që rritet ndër kujtime
E në shpirtin tim shumë thellë !

Kemi shumë, sa shumë në mëndje
ثndrrat kurrë nuk bëhen pronë.
Ka diçka që i përket njeriut
"Ndjenjat brenda shpirtit tonë"...

Ndodh kështu... Ndjenjat e mija
ëmbël duan, ëmbël vrasin.
Se kur dua të mbaj fshehur
Ato emrin tënd thërasin !
Bledi Ylli
 
Kaq shume gure hodhen permbi mua
Sa sot asnje prej tyre s’me frikson
Me ta nje kulle e hijshme u ndertua
M’e larte se cdo kulle ajo qendron.
Ndertuesit e saj falenderoj
Packa se e ndertuan me nxitim.
Prej saj me shpejt agimin e shijoj
Dhe diellin shikoj me gjate ne perendim.
Dhe ne dritaren time dit per dit
Fryn ere deti me flladit.
Ne doren time vjen pellumbi ha
Pa ne mos mund te shkruaj me dicka
Nje dite, e perendishme, krahelehte,
Do vije muza per ta shkruar vete.
Ana Ahmatova
 

kitrra 123

plak gjufurrak
[h=4]Vjeshta Në Parakalim[/h]Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyra tona,
Afshon erë e mekun, lëngon i zymtë dielli,
lëngon shpirt' i smum ndër krahnore tona,
dridhetjet' e vyshkun ndër gemba të një plepi.

Ngjyrët e verdha lozin në vallen e fundme -
(dëshirë e marrë e gjethve që një nga një vdesin!)
Gëzimet, andjet tona, dëshirat e fundme
nëpër balta të vjeshtës një nga një po shkelin.

Një lis pasqyrohet në lotin e qiellit,
tundet dhe përgjaket në pasion të viganit:
"Jetë! Jetë unë due!" - e frymë merr prej fellit,
si stuhi shkyn ajrin... por në fund ia nis vajit.

Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
në mjegull përpise. Pemët degët e lagun
me vaj i mshtjellin në lutje - por kot! e dinë, të fikun,
se nesër do vdesin... Vall! A ka shpëtim ndokund?!

Mallëngjehet syni, mallëngjehet zemra
n'orën e vorresës, kur heshtin damaret,
e vorri inaltohet nën qiella ma t'epra
me klithëm dëshprimi që në dhimbë të madhe zvarret.

Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyra tona.
Rënkoni dëshirat fëmitë ejetës së vafun;
rënkoni në zije, qani mbi kufoma,
që stolisin vjeshtën nëpër gemba të thamun.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Por naten, kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetesi
Ti gjen nje shteg dhe futesh brenda
Nje shteg qe vetem ti e di

kadare
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Mos e prano buzëqeshjen e shtirur,
Të pa vërtetën nuk mund ta duash
Në i bëfsh udhë,
Do të vijë nga s'e pret servirur,
dhe e mikut, të bën më shumë të vuash...
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Lamtumirë..S'kam dashur kurrë të të lëndoj,
se të kam dashur sa s'ka më,
po ti më ikën-më largohesh,
ndaj dhe unë ika-po të lë.

S'besoj se do lëndohesh shumë,
ti ende s'di ç'është dashuria,
ndaj s'munde ta kuptoje dot,
prushin e ndjenjave të mia.

Mbi ndjenjën tonë ra dëborë,
gjithçka më tutje është e kotë,
pra lamtumirë-veç lamtumirë,
se mirupafshim s'të them dot
 

Zana1

Braveheart
Ti dhe Hena

Kesaj nate me hene te vjeshtes
Dola fushes te bredh kuturu.
Rete shtohen me vrap pa reshtur,
Hena duket aty-ketu.

Porsi vete mendimet e mia
Po me shtyhen nder mend me shpesh
dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
si kjo hene qe duket mes resh.

Hena shpejt do te zhduket dhe netet
do te mbeten pa te, kurse ti
ne enderrimet e mia pa jete
perendim s'do te kesh kurrsesi.

( Ismail Kadare )
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Dicono che un buon bagno
cancella tutto.
Io è da anni che mi bagno
—————- mi strofino
—————- mi arrosso
e non ho potuto strapparmi
—————- le tue mani.
(Lucيa Rivadeneyra)


thone qe nje banje e mire
fshin gjithcka.
------------ferkohem
------------skuqem
e nuk kam mundur te shkeputem
------------ nga duart e tua.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
You will never be completely at home again, because part of your heart and mind always will be elsewhere. That is the price you pay for the richness of loving and living in more than one place.
over and over agaın..... everyday lıvıng wıth thıs feelıng
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
-Premtome qe do me kujtosh!
-Do ti shikoj yjet, cdo nate. Edhe ne paste re. Do e gjej nje. Do e krijoj, e do te kujtoj syte e tu teksa me shikonin. Se si ndjeja sa magjike dhe e bukur ishte te te kisha prane.

- Perqafimet?!
- Sidomos ato te fortat, te cilat mi jepje sa here shpertheja ne lote, prej fjaleve qe me mbeteshin ne gryke, prej pafuqise dhe urrejtjes qe kam per kete genjeshter ku ndodhem, kaq te pamundur per ta ndryshuar.
-Te dua shume.
-Ti me kapje doren dhe me shoqeroje ne ditet pa diell te cilat mbulonin jeten tende. Ishe aty. Cdo dite e me prane.
-Ti je fryma ime.
-Me besoje.
Ishe krenar per mua.
Me kapje doren e me pranoje ashtu si isha. Nuk me urreve kurre. Nuk me gjykove kurre. Nuk me perbuze kurre, per marrinat dhe prapesirat qe thurja ne koken time, si rebelim kunder botes e cila me rrethonte. Endrave dhe te pamundurave qe lindnin prej tyre.
-Nuk do ta bej kurre. Une ta dashuroj edhe marrezine.
-Per ty une marr fryme thelle, mbyll syte, e marr turravrapin neper shi drejt teje, teksa me pret ne nje nga rruginat e vetmuara dhe pa njerez te botes antike ne te cilen u leshuam pa meshire.
-Do jem perhere ne ate pjesez te botes.
-Nen neone, e di? Ne nje qyteze te harruar.
-Ku bota mos mundet te na kujtoje. Mos mundet te na njohe.
-Po.
Edhe pa veshtrim,arrij te formoj numrin tend te vjeter, te marr taksine d pare,e vrapoj drejt teje rrugicave te botes. Aeroporteve prej nga ti vjen dhe iken.
Marr tramin ose trenin e fundit drejt nje province te mistershme,e qendroj perballe deres se dhomes tende, nje hotelthi te cuditshem, teksa ti atje brenda thith cigare dhe e mban veshtrimin lart mbi tavan, ku pikturon takimet me romantike me mua.
-Edhe ne fundin e botes.
-Do hyj dhe do te marr gjithcka. Vetem per nje nate. Mes kraheve te tu te holluar prej mundimeve te jetes. Ama do te ti degjoj. Krejt rrahjet e zemres.
-Ato ende do therrasin vetem emrin tend. Fryme e saj eshte aroma jote.
-Une do te vij. Per cmendurine qe na bashkoi. Sepse spaska me te vertete se ta ndjesh ate cmenduri qe ndjejme ne.
-Marrezia ime, tha ai me ne fund dhe te dy u perloten.
U puthen mundimshem dhe plot mall edhe pse ne ate cast qendronin ne krahet e njeri tjetrit.
Altopalanti lajmeroi nisjen e rradhes.
Ndarjen tjeter.
Dhe jehonen e nje premtimi qe sdo te sdo te vdiste, as me fundin e boteve qe i mbysnin ne genjeshter.
Diku larg.
Me eren dhe shiun.
Me letrat e paderguara, vinte perbindshem dashuria.
E ata te dy perqafoheshin gjithmone.
Ne ikje.
Sepse per ta ikja ishte me e forte se dashuria.
Sepse ata i lidhte dicka pertej syve te jetes dhe perbindeshave.
Ata ishin nje shpirt i vetem.
Te burgosur ne nje bote te padrejte.
Ata ishin dashuria, ne dy copeza jetesh.
Prej buzeve te saj, edhe nje here: "Cmenduri. "

CIT
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Untitled.jpg


.....................................................
Me sjellin veten ne palmen e dores keto vargje
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Kur të Jesh Mërzitur Shumë

Këtu s'do të jem, do jem larguar;
Nën tokë i tretur si të tjerët,
Në kafenenë e preferuar
Nuk do më shohin kamarierët.

Dhe nëpër udhët ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thatë,
Mbi varrin tim do të rrijë i heshtur
Një qiparis si murg i ngratë.

Ti do trishtohesh atëherë,
Se s'do më kesh në dhomë të gjallë,
Dhe, kur në xham të fryje erë,
Do qash me erën dalëngadalë.

Po kur të jesh mërzitur shumë.
Në raft të librave kërkomë,
Atje i fshehur do të jem unë,
Në ndonjë varg a ndonjë shkronjë

Mjafton qeë librin pak ta heqësh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshësh,
Si një blerim pas një rrëkeje.Dritero Agolli.
 

Aragon

Anëtar i Respektuar
Don't

I heard you intend to leave us, don't.

inclined to another lover, a different friend?... don't

stranger what do you seek, in this melancholy world?

which weak heart are you eyeing now? don't.

you're stealing our selves from us, don't go to faraway places.

you steal so damn well, you make others who've lost, jealous.

the moon and planets all in ruins, all upside down, all for you.

what a ruin you make of us, turned sideways and around, don't.

O You enthroned beyond existence and non existence..

will you just leave us in this pitied state? don't...

if you looked away, the Moon would grow dark in sorrow,

do you intend to raze the House of the Moon as well? don't.

our lips will parch If you wither away.

our eyes full, & overflowing, don't

If you can't handle lovers, why wonder about love?

oh keeper of heaven and hell

you've made our heaven into hell, don't go

in your jar, poison is harmless like honey

you're mixing that poison and that sugar, don't...

overwhelmed, we can't handle this happiness you curry

you're taking tranquility, you've razed us to the ground.

those seduced by Haram are thieves of your beauty

O you worthy of theft, you are stealing, don't..

Rebel my friend, it's not a time for words...

why are you mystified by loves feint feel, Don't![/QUOTE]
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ne perendim te henes
Dhe ne zgjim te diellit
Magjia do flere
Do fleme e ne te dy
Gjume te paqete per faj te kujtimeve
Qe prekin, prekin rende
Aty ku s'prek asnje
 
Top