• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL


Mos me braktis

Me jep doren te shkruaj
Te marre krahe mendimi.
Me jep pulsin e zemres
Mos te ngrij trishtimi
Me jep buzet e tua
Puthjen ta jap une
Eja , nxito hapat
Mos ke humbur udhe ?
Shkretetire e bore , hena farfurin
Vendi anembane , dergjur ne qefin
Dhe meshtenkat qajne, pyjeve pa jete
Kush keshtu ka vdekur ?
Mos valle une vete ?

Sergei Esenin✍
 
MALLE Qث IKIN...

Gërryejmë njeri-tjetrin duke u dashur,
Shpirtin në copa, shqyejmë nga vetja.
Kur shohim se gjithçka e kemi falur,
Pëshpëritim si pa lidhje:-Sa të desha!

Shkëpusim pjesë grimcë pas grimce,
Të bëjmë njeri-tjetrin, në imazh të ri.
Nëse dua të të kujtoj ty, ashtu si ishe,
Shihem në pasqyrë...s’jam unë, je ti!

Ne heqim nga vetja, si trill, a si lojë,
Dhe ja nisim tjetrit t'i mbyllim plagët.
Gërryhem për ty, them sa ti, njëlloj,
Fytyra jote, në çast m’i mbytë fjalët.

Druhem se boshllëqe do të gjej në të,
Mbase sa duhet, mall s’të kam nisur.
Në atë fytyrë, ku s’mungonte asgjë,
Ndoshta tani gjej,një hënë të grisur.

Druhem se me faj do ndjej shpirtin,
Kur të shoh fytyrën që sapo u shfaq.
Se nuk janë të trishtë, mallet që ikin,
Mallet që s’vijnë...më shumë se kaq!

Sokrat Habilaj
 

Ka kaq shumë pabesi, dhunë të pakuptimtë mbarsur me urrejtje tek qenia e rëndomtë njerëzore
sa për të ushqyer një ushtri çfarëdo në një ditë çfarëdo
dhe vrasësit shembullorë janë ata që predikojnë jetën
dhe përbuzësit shembullorë janë ata që predikojnë dashurinë
dhe përfundimisht luftëtarët shembullorë janë ata që paqen predikojnë
ata që predikojnë zotin kanë nevojë për zot
ata që predikojnë paqen s'kanë paqe
ata që predikojnë dashurinë s'kanë dashuri
kujdes nga predikuesit
kujdes nga të dijshmit
kujdes nga ata që lexojnë gjithmonë libra
kujdes nga ata që e urrejnë varfërinë
ose janë krenarë për të
kujdes nga ata që janë kurdoherë të gatshëm për lavde, sepse në këmbim lavde duan
kujdes nga ata që aty për aty të çensurojnë
kanë frikë nga ajo që s'dinë
kujdes nga ata që kërkojnë vazhdimisht turmën; vetëm janë askushi
kujdes nga burrat e rëndomtë dhe gratë e rëndomta
kujdes nga dashuria e tyre.
dashuria e tyre është e rëndomtë
synon mediokritetin...

Por urrejtja e tyre është gjeniale
është përtej gjeniales urrejtja për të t'vrarë
për të vrarë çdokënd
duke mos e dashur vetminë
duke mos e kuptuar vetminë
do të rreken të shkatërrojnë gjithçka
të ndryshme nga ata
duke mos qenë të aftë të krijojnë art
ata s'do ta kuptojnë artin
dështimin e tyre si krijues do ta konsiderojnë
veç si dështim të botës
duke mos qenë të zotët të dashurojnë me shpirt
do ta quajnë dashurinë tënde gjysmake
e mandej ty do të t'urrejnë
dhe urrejtja e tyre do të jetë e paarritshme
si thike , si mal , si tiger ...
" Arti" i tyre i përkryer..fb

C.Bukowski - Gjeniu i Turmes
 

Passion

Antarë i Respektuar
Kujtoj me mall nje cast gezimi
Perpara sysh mu shfaqe ti
Si vezullim i nje vegimi
Si engjell plot me bukuri.

N'andralla jete zhurmekote
Me dhimbje brengash e merzi
Me grishte larg fytyra jote
Dhe zeri yt plot embelsi.
 

Passion

Antarë i Respektuar
KENGETORI

A e degjuat valle neper pyll
Djaloshin kengetor te dashuruar?
Dhe fushes se braktisur, te shkretuar,
Kur driten shojti dhe i fundit yll,
Ju fyellin degjuat?

A e takuat valle neper terr
Djaloshin kengetor te dashuruar?
Dhe lotet me buzeqeshjen te trazua.
Veshtrimin e tij te mbushur helm e vrer,
Ju valle e kuptuat?

A pershperitet valle per ate,
Djaloshin kengetor te dashururar?
Kur pate ata syt' e tij te shuar
Dhe kur degjuat pyllit ate ze,

Ju valle'u ngasheruat?
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Dritëro Agolli -

Nderim mollës
اudira tê ndodhnin në pemën e mollës,
Dhe pemës të rriteshin mollë e florinj,
Do zgjasja patjetër gishtrinjtë e dorës,
T'i zbrisja veç mollēt që lart me gishtrinj.
Florinjtë t'i merrte ai që s'ka dhëmbë
Dhe gojën ta mbushte krejt me florinj,
Të bënte unaza në dorë e në këmbë,
Unë dhëmbët për mollë i kam mjaft të rinj.
..........
Ajo doli nga kopshti me mollë;
Mbi supe kish hënën dhe degët me kokrra.
Në këmbë kish barin e hollë;
Unë rrija te porta.
Ajo binte erë mollë atë natë,
Atë natë rinore pa trazira.
Nuk më kujtohet se ç'i thashë,
Po e di se i thashë fjalë të mira.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
" Amami,
ora che non ho parole
per farti innamorare
dei miei silenzi "


Merini
 
E vërtetë apo ëndërr?!
Nëse në mendimet e tua unë jam
Thuamë është ëndrra apo e vërteta?!
Nëse në zemrën tënde kam zënë vend
A nuk merr kështu kuptim jeta?!
Nëse në ëndrra ti shtegton me mua,
Thuamë a s'është vërtet bukur?!
Nëse buzëqeshjen ta qëndis fytyrës,
Thuamë a nuk është kjo të jesh i lumtur?!
Të kridhesh mes reve të bardha
E shumë larg që këtu të lundrosh
Të zhytesh mes dëshirave të shpirtit
E me krahët e ëndrrës të fluturosh...
Më prit,ëndërr,mos ik ,të lutem
Një gonxhe çeli ujëvarës së shpirtit tim
Një gonxhe që,ti,ëndërr e ujit çdo natë
Një ëndërr,një ëndërr që sjell veç gëzim cit
 
Mos u zhduk!

Duke u zhdukur nga mua,
e çmishëruar vetvetes ju zhduke.

Vetja jote kështu u tradhëtua,
me pandershmëri prostitute.

Mos u zhduk... Të zhdukesh është lehtë,
të ringjallesh për tjetrin s’ka se si.

Vdekja të tërheq shumë thellë,
të vdesësh nuk është mënçuri.

Mos u zhduk... Harro hijen e tretë.
S’ka të tretë. Dy janë dashurive.

Bashkë do shkojmë në gjyqin e shenjtë,
kur gjaku t’na thërrasë për përgjigje.

Mos u zhduk... e kemi shlyer mëkatin,
fajtorë s’jemi ne, as damkosur.

Të denjë jemi unë dhe ti për të falur,
në-mos-dashje ç’kemi plagosur.

Mos u zhduk...Të zhdukesh është çast,
por si do takohemi nëpër shekuj?

ا’sozi kemi në botë, ti fantazmë
dhe unë...? - Fëmijët tanë të qeshur.

Mos u zhduk... Jepma dorën tënde,
në të jam shkruar unë - i besoj sekretit.

Dashuria e fundit është e tmerrshme,
S’është dashuri, por frikë e humbjes së tjetrit.

E. Eftushenko
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Mall

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi, sa rrallë.

Edhe m'u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshtë, ky mëngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekë
Dhe shirat pa ylberë në mes.

Dhe thënia e vjetër e Heraklitit
Seç m'u kujtua sot për dreq :
« Të zgjuarit janë bashkë në botë,
Kurse të fjeturit janë veç ».


Në ç'ëndërr kemi rënë kaq keq,
Që dot s'po zgjohemi ne vallë ?...
Ca pika shiu ranë mbi qelq
Dhe unë për ty seç ndjeva mall.
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Mund te jetoj edhe pa ty,e di?!
Mundem te jetoj edhe pa pasigurite e tua.
Pa nevojat e tua te perjetshme.
Mundem te jetoj pa xhelozine tende.
Pa kenaqesin qe kjo xhelozi me jep,kur kuptoj se dikush me do aq shume sa te me urreje kur une pershendes thjesht nje mike.
Mund te jetoj edhe pa buzeqeshjen tende.
Eshte e thjeshte.
Shoh qiellin dhe ndaloj pikerisht mbi buzet e tua.
Vec kaq.
Mundem te jetoj edhe pa zerin tend.
Nuk kishte ndonje rendesi edhe me pare.
Nese kur ti flisje mua me ngrinte bota ne nje molekule te vetme kristali,tashme me mjafton te shikoj kristale debore per te ndalur kohen time tek ty.
Mundem te jetoj edhe pa nevojen tende per te fjetur.
Sepse e di qe teksa flasim,ti do pergjumeshe gjithsesi e mua do me duhej te flisja me vehten gjithe naten,sikur te isha duke mbajtur biseda dilerante me shpirtin tend.
Me mire keshtu...
Kam filluar te bind veten qe nuk jam edhe aq i marre.
Qe dashuria,paturpesisht nje dite thjesht zbehet e nuk me mbeten tjeter vec perendime te perlotura e plot me nostalgji.
Nje foto e shprishur.
Floket e parregulluar.
Buzeqeshja e zgjuar dhe syte e mbushur me yje.
Kam mesuar se mundem te jetoj edhe pa te gjitha heret kur me thoje "te dua".
Me pas heret kur thjesht heshtje.
Kam mesuar te jetoj pa kaosin tend.
Pa misteret e tua.
Pa manine tende per ti bere te gjitha te dukeshin fare te vogla perballe teje.
Kam mesuar se mundem tia dal edhe me mengjeset e vetmuara neper kafene.
Dhe pa pershendetjen tende te pare
Syte e tu te fryre.
Zerin lozonjar.
Dhe ndonjehere,deshiren per te mos e pare fare boten.
Kam mesuar te jetoj pa brishtesine tende.
Pa guximin tend per te me bere te ndjehesha njeri.
Jo i vetem.
Krejtesisht i bindur qe edhe une mund te isha si gjithkush tjeter.
Per nje sekonde ne miliarda vitet e gjithesise,i lumtur.
Kam mesuar.
Mundem.
Dreqi e mori,mundem...
Vecse,kam humbur nje milimeter te shpirtit
Kam rreshqitur diku mes buzeve dhe fjaleve te tua.
"Te dua".
Marr fryme thelle.
Dhe jetoj mes tyre.
Mundem te jetoj pa ty,e di?!
Vecse nuk do ishte e lehte jeta,nese padashur nuk do kisha jetuar diku tek ty.
Andaj mbyll syte.
Ndjej krahet e tu.
Ti shko ne cmendurine tende.
Une mundem te jetoj pa ty.
Tek ti.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Pa Titull...

Brengnosem kur te shoh ne sy
Nga dhimbja zemra s'di te heshte
S'ka mbetur me per ne te dy
Vec bakri i shelgjeve ne vjeshte.
Te tjera buze,une e di
Ta thithen afshin e perveluar
Tani rigon pakez shi
Nga shpirti yt gjysem shuar.
Po pune e madhe!
Frike s'ndiej
Diku mendimet duke tretur
Nje lloj gezim prape e gjej
Packa ne mes batakut mbetur
Per buzeqeshje dhe qetesi
As e kam ndryshur jeten time
Pak rruge shkelem kushedi...
Por kemi bere kaq gabime
O c'jete qesharake kjo
Plot paradokse dhe genjeshtra
Verreze kopshti,pa shiko,
Meshtenkave u zbardhin eshtrat
Ashtu do mbesim edhe ne,
As do lulojme as do zhurmojme
Kur dimri lule s'ka
Perse per to do rrime vajtojme?

Esenin
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Sot mblodha
Neper rruge
Neper shtepi
Neper qytet
Copa te miat.

Ketej, nje sy
Matane, nje dore
Te trotuari, nje kembe
Te koshi i plehrave
Zemren time.

Me vone, ne mbremje
Me qetesi
Bashkova gjithe fragmentet
E zbulova
Qe ishin vec
Copeza pasqyre.....
 
kjo mungesa jote
s'asht si me pelqen
t'me kishe lane
nji mungese ma te bukur
ma te plote
se mjafton nji telefonate
a dera kur troket
nji fotografi
dikush qe me flet ne rruge
nji kange
nji fjale
edhe vetem nji fjale mjafton
e mendoj se je ti
e te kujtoj
ne gjithcka
e keshtu mungon keq
mungon shtrembet
me mungon ne menyre te pa sakte
une du qe t'me mungosh mire,
t'me mungosh shume
du qe t'me mungosh plotesisht
sic i ka hije dikuj qe t'ka dashte shume
du qe te jem i sigurte qe me mungon
du qe t'jem i qete
me shiju mungesen tande te tmerrshme
shtoji dicka kesaj mungese
bane ma te plote
-Klodi Kojashi
 
Nuk e sheh të qeshurën time?
Mendoj se është më e bukura që të kam përcjellë ndonjëherë.
Më shih në sy... Më shiko pa frikë!
Unë jam mirë... Mjaft mirë!

Qetësohu dhe ik sa më larg...
Ik atje, ku nuk mund të më shohësh...
Ik atje, ku treni im nuk ka stacion!
Ik atje, ku arrin të më harrosh!

Kujtoje çmendurinë që të kam rrëfyer...
Kujtoje fëmijën që ke njohur...
Kujtoje sekretin e qenies sime...
Kujtoje veten përkrah meje!

Kujtoje dhe mos ia trego as vetes!
Se ajo që ke njohur, frikë ka prej së vërtetës...
Se unë endem jashtë binarëve...
Se unë tmerr kam prej jetës...

Kujdesu për mua atje ku do të shkosh...
Më urre si bota të lutem!
Hapat e mi janë më të drejtë se rruga e duhur!
A e di se janë më të penduar se çdo faj i pafalshëm?! cit
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Do te takohemi patjeter diku ne nje cope udhe,
ku ti i pari do qeshesh dhe kur mendjen mos ta kem une.
Do ndalemi pak dhe do themi dy fjale,
meqenese fati na ndau dhe sot na vuri perballe.
Do flasim per gjithcka, do flasim per cdo gje dhe do heshtim me mall per ditet qe skthehen me.
Do takohemi patjeter diku ne nje cope udhe, kur ti sdo jesh me ti dhe une s'do jem me une...!
 
Top