• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Vargje nga duart tona

Aurora

Anëtar Aktiv
Gjuha shqipe

Ne flake
Ne uje
Ne zingjire
Ne gjake
Ti
U shkrove
Ne cdo bajrak.

Me mundime
Sakrifice
Trimeri
Ti u ngjalle
Dhe u bere
Thesar me flori.

Nga dora
Ne dore u percolle
Nga zemra
Ne zemer
U kendove
Nga fleta
Ne flete u shkrove
Rruget e mundimshme
I kalove.

Me ndere u mbajte
Triumfove
Edhe ne vend
Edhe ne mergim
Ti u rrite
U bere ndere
Per vatanin tim
E paster si debora
E embel
Ne shqiptim.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

kitrra 123

plak gjufurrak
Gjurmë

Unë nuk jam më
Me mori me vete uragani i vdekjes
Qe parapriu agun e lirisë
Por gjurma ime mbeti
Ajo është mes jush kudo
Në ajrin që thithni
Në freskinë qe flladit plagët tuaja
Në jetën tuaj.....rrugë
Në gjumin tuaj.....roje
Dhe nëse më harroni
S’do ju mallkoj
Por do mbetem prapë gjurmë
Sfidë e rëndë për jetën tuaj:ciaoo:plaku


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Elushe

Vogëlushe
Askush s'te harron
(Kosovares Flora Brovina)

Nuk deshe skllaveri
me pasionin skllaverues te vargut
mprehe shpaten e me fllad deshirash
i ngrive buzeqeshjen shkjaut

Flora Brovina
me zerin zjarr kendove kushtrimin
ngreu Kosovar, hidhe tej durimin
deri sa bisha te ndjeje e gjitha
se shqiptari nuk e ka per gje flijimin

Askush ste harron, o bije martire
perderisa ti je e jona.
Mbi vrapin tend marathonomak
gjurmon jehona
"Ndalu serb, mos e shkel kete prag,
se keto brigje Ilire
vetem nje komb shqiptar i ka hak!"

Flora Brovina
qasu me afer, une motra shqiptare
mbi ballin tend te bardhe
te mbjell nje zambak
nje puthje nga shpirti e ke hak.

(2005)

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Cdo kund

Ne ate bore
Malsore
Ne ate shi
Shqiptari
Ne ate ere
Bese e nder
Ne ate stuhi
Per liri
Ne ate mal
Per ideal
Ne ate dite
Si celik
Ne ate akulle
Zbathur
Ne ate lageshti
Trimeri
Ne cdo vend
Me pushke
Me pend
Neper shekuj
Per te dashurin vend.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Nene Terezes

Forca jote
Zemra jote
Beri qe bota ta dij
Se emri yne
Ka qene
Dhe do te mbetet
Shembull per miresi
Trimeri
Drejtesi.

Emri yt
U shkrua cdo kund
Ne cdo vend
Tek i pasuri
I varferi
Dhe mesoj shume
Se njeriu
Eshte vlera me e madhe
E planetit tone.

Dora jote
Bekoj cdo gje
Sheroje
Kur fytyra jote
Ishte cdo here e qeshur
Edhe pse kalove
Ne veshtiresi te medha
Rruget e lodhjes
Me shpirte te permalluar
Per nenloken plake
E ti prape buzeqeshe.

Tash je cdo kund
Ne cdo kend
Gonxhe lule
Ne cdo livadhe
Te kopshtit tend
Te shpirtit tend
Shqiptar.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

kapriçozi2008

Antar Aktiv
--------------------------------------------------------------------------------

U marrosa pas teje dhe s'dija ç'far bèja.
Nga do qe kaloja,mendoja për ty.
Më dukesh si kur,më s'do të të gjëja'
POR PORTRETI YT Më NGELI Në sy.

Në ëndërr më dilje dhe më hidhje kunja.
Më thoshje:"Bandill s'të kam vetëm ty".
Dashuria djalë s'bëhet me barbunja,
S'do vetëm shikime që m'i dhuron ti.

اmëndesha në ëndërr me k'to prapësira.
Goja nuk më hapej t'i thoshja një fjalë:
Ti e dashur vajzë je si embëlsira,
Por s'je për të gjithë,vetëm për një djalë.

Prandaj,lëri nazet,se më merakosën.
Mos ma zapto ëndrrën, se më le pa gjumë.
Hiqmi shpejt ilaçet,se më farmakosën,
Për dashurin tonë po ulem në gjunjë.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Sev1mm

Antarë
Vargje nga duart tona

Krijime te ndryshme nga ne, antaret e Forumit Virtual!!!

___________


Freestyle ja nisa me knu
krejt po du un nkam meu qu
se kadal jam tu u tranu
si ti qe ket text je tu e lexu

osht i mir per budallica
osht i shtremt per pijanica
osht i 3nt per ty e mu
osht DROG per mu tranu

perqka n ket text po bahet fjal
osht per ty qe je tu m kqyr
nese ma ki inatin mundohu me mndal
po mos m dil perpara se ta qky at ftyr

a u tute pak a..? hajt ska lidhje
nuk jam ai qe rreh palidhje
po un kqyri gjithmon qeter zgjidhje

hajde shoki se ty t du
t pershendes sikur ti mu
me pershendetje t'na shkoj moti
ti lajm ato kohnat kur o derdh loti

qka u ba shqiptart u myten tu u vra
qka u ba nana u myt tuj ka
pse o shipe spo ju vjen marre
nanes zemren prap ja kalle

a boll ske lufta ner serbi
pse po kqyr me rreh ni fmi
pse pe vret e po derdh gjak
pse hala po kerkon hak

pse kohnat hala spo ndrrojn
pse shyptari shyptarin spe ngushllojn
pse hala te na po vrasin
pse me perparu nuk po ngasin

qeto prej teje pe lypi me shpejgu
pse shyptari shyptarin se len me perparu
pse inati hala egziston
pse nuk e bashkojna gjakun ton

Kem qen bashk ne luft e beteja
kem qen bashk gjith per atdhe
e sod e nin tjetrin tu kajt
vallah vllaun ma kan vrajt

mosni shiptar se nuk osht mir
njeri nven t vet mos mu kan i lir
ti je KOSOVA tjeter askush
mos t'shkojn Njerzit
.... si QENI n'Rrush..!


Qeee pii mueee .. !:)
kTo jann t'bonmee pi mueeee ..
Nesee dikush ka naj diqkaa lett thojee...
Nese jan t'vjdhtta lirishtt shprehne meniminn ..
Pershendettjeee ..

By : Sev1mm ..


*Origjinal*


 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Ne horizontin tim

Ne kenget e mia
U shkruan fjalet
Qe une i thash
E ata i moren
Pa me pyetur fare
Por kenga
U be kenge.

Ne fjalet e mia
U thane mendimet
Qe une i fola
Por ata i moren
Pa me pyetur fare
Dhe i bene veper
Qe lexohet.

Ne deshirat e mia
U ngriten ndjenjat
Qe u bene te pashembura
E ato jane akoma
Dhe do te mbeten
Vetem per ate
Qe e dua shume.


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Tropoja

Ne majen e malit
Atje lart
Ecnin trimat
Ne shi
Ne bore
Nate e dite
Barot e trimeri
Ne trupin e tyre.

Bjeshka e larte
I njifte mire
Ecjet
Frymarrjet
Djerset
Ndersa
Shtepia e vogel
Por me zemer e madhe
Priste bijt
Bijat
Motrat
Vellezerit
Me sofren e shtruar
Te nderes dhe burrerise

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Misteret

Asgje nuk mori fund
Edhe pse filloj
Dhe asgje nuk filloj
Pa perfunduar.

Ne perden e bardhe
U futen edhe perdet
E ngjyrave te ndryshme
Duke ia humbur ndriqimin.

Kohet e ndryshme
Kalat i ndertuan
Qe ti shembin ato
Dhe ti bejn ;
Prape te ndertuara.

U rrokullisen guret
Dhe thyen kristalet
Qe ato te behen
Copat e pa para
Me syrin e mprehte
Te njerezise.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Sa e sa…!

Kembanat bien edhe me fjale
Por
Sa i ndegjon njeriu
E thenjet thuhen edhe pa fjale
Por
Sa i kupton njeriu
Kenget kendohen edhe me lote
Por
Sa i deshiron njeriu
Vaje behet edhe me kenge
Por
Sa e perballon njeriu
Thenja thuhet ndersy
Por
Sa e mirepret njeriu
Genjeshtra ka kembet e shkurta
Por
Perse e don njeriu
Tradhtia jeton shkurte
Por
Pse e ushqen njeriu
Dashuria e vertet nuk vdese
Por
Sa kontribon njeriu
Erresira mund te behet drite
Por
Perse nganjehere e don njeriu
Lufta mund te behet paqe
Por
Pse se bene njeriu
Pasioni lind nga zemra
Por
Sa e deshmon njeriu
Realiteti eshte per jeten
Por
Perse e shkel njeriu
Sinqeriteti eshte vlere
Por
Perse se zbaton njeriu
Bota eshte me vlere
Por
Ta jetojme me mire
Cdo gje behet
Kur kemi deshire.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

diall

Anëtar i ri
Cdo nate parashikimi im endet shume larg
tek nje vned qe une nuk mund te udhetoj
dhe atje une shoqerohem me idete e tua
duke te dashur ty dhe duke te enderruar.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

diall

Anëtar i ri
I mbyllur ne vetmi me nje shpres ne zemer
me emrin tend qe gjithmone e therras ne enderr
bertas me te madhe qe te gjtihe ta degjojne
se kete vajze une e dashuroje
vetem se ti akoma se se kupton kete dashuri
sepse ke frike se mos gabon perseri
me kete frike qe te ka mberthyer tek zemra
nuk po melejon edhe mua qe te hyre brenda
qe ta lumturoje edhe nje here ate shprit te mjer
ta more ne kraharor dhe te jetoje per jete.......................

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Aurora

Anëtar Aktiv
Falemnderit korcagirl.


Femra

Te flitet lire
I thane;
Je femer
Te mendon si don
I thane;
Je femer
Te vepron si don
I thane:
Je femer
Te vendos si don
I thane:
Je femer
Te jetoj si don
I thane;
Je femer
Te dashuron kend don
I thane :
Je femer
Te vishet si don
I thane:
Je femer
A thua pse?!!
Mos nga friga
E disfates ose nga sundimit
Si princip e parim.

*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Nje kujtes

Seq me ra nje pik loti ne faqe
mu kujtua nje dit femierie
tek po ndiqja xixellonja nate
aty rreth shtepie.


U mundova te permbahem
e mos te qahem
......por s'mundesha dot
fotografit ne mur te mbushura plot.

Mora kitaren ne dor
nisa te kendoj
perseri me zinte dicka ne fyt
nje kore misri me kujtoj.


Qiftelis telat fillova ti prek
ndjenjat ndizeshin
qetesi ne dhom binte ngadal vet.
me sy mbyllur shpirt tret.


U bera si i dehur
e po i perplasem malit
ti kerkoj ererat
e zanat e malit...*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Thjeshtesi E Dashur


Ndalu para fetyres time
ma prek buzen ngadal
dhe mos thuaj asgje
ngacmom mir e mire.

Kur te mbytesh ne puthje
zgjohu para diellit mir
shtrij duart deri ne perendim
sikur te zgjohesh brenda ne shpirtit tim.

Lakuriq rri
qe frym kur te marr
ta ndjesh flaken
e robnueme ne harres.

Edhe nese lodhesh me mua
vej koken ne gjoksin tim
shuaj endrrat ne dallg dhe stuhi
deri sa te zgjohem e te flakem perseri


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Kur une jam Ai

Kur luften e fiton
Kur dicka te madhe pushton
Kur ndjenja te perkul para dikujt
Kur buzeqeshja te merr
Kur hijeshi e fjalve behesh
Kur fjala nga zemra del
Kur dashuria diku fle
Kur une dashurohem
Kur dua te vdes me ty
Kur sdua te lendoj
Kur jam i sinqert me ju
Kur une me gjith shpirt dua te bej te lumtur
Ate mos e harro
ate duaje se te dua
ate lidhe per shpirti
ate mos e ke frik
ate puthe se eshte vertet
ate duaje perqafoje
ate qe ndjen ma thuaj
ate qe e vuan hudhe
ate qe te brengos ma jep mua
ate qe te vret fluturoje
Per mua beje
Per hir te dashuris
Per hir te fjales
Per besen e dhen
Per hater te prinderve tan
Per ta qe te jen te lumtur me ne
Per jeten ton
Per gjithmon


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Shpirt

Kam ren ne dashuri
me driten e djellit
me gjith dallg e stuhi
ne hapsiren e qiellit

Para teje po digjem ne heshtje
aty ku malli shtrihet dit e nat
aty me sy mbyllur para teje
dy zemra perball plot fat.


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Sa her kam ngrit zanin si kange per ty

O pellumbesh e bardh e deteteve ku humb
si nuk fluturove kendej diellit te vish tek une
Sa dit e sa net flen qati m'qati e vrar nen petkun tan
Pa kthe koken knej i her e gjej folen se per shpirt te kam

Sa her kam ngrit zanin si kange per ty
sa her kam mbush syt me lot
sikur te cahej qielli mbi ty
e ket mall se shuaja dot.

Merr knej zemres time fuqit
e mos ndal para as nje stuhie
ngrij koken lart pellumbesh krenare behu
Se per ty po pret nje shekkull Dashurie.*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:

Astros

Antar Aktiv
Nese Mundesh


Nese mund ta ruash Dashurin
Kur zemra e humb fillin
E fajin e hudh ne balt
veshtir ta besosh

Nese mund ta ruash arsyen
kur deshira vlon
e nuk e gjen pergjigjjen
Kur ti fatkeqesisht deshton

Nese mund ta ruash te verteten
si hileqar i shpreses
leri te tjeret te shduken e treten
por kthej pergjigjjen vetvetes

Nese mund ta pyesesh veten
ne thenjet e tua te drejta
kur dikush se beson te verteten
pergjigjet vetja


Nese mudesh te durosh
duro deri ne fund
pastaj vete do gjykosh
si hije te leht pa mund

Nese ke deshira shum
mbaj ne brendesi
si endrra neper gjum
mos te behen drejtesi

Nese Mundesh te respektosh
respektoj edhe trutharet
mos e le mendjen bosh
ndegjoj klithmat edhe t'paparet

Nese mundesh te buzeqeshesh
edhe ateher kur te jesh merzitur
ngrij zemren humorit se nuk do tretesh
nga nje kokerr leshi te tjeret ke tronditur.


Nese mundesh te fluturosh
kur krah te tu nuk ke
mos rri e strukur ne qosh
si e lumtur rrri se ashtu je.

Nese mundesh te besosh
se jeta kaq mister eshte sot
zbuloje dashurin e ate ta bekosh
se dashuri do te mbushesh plot.


*Origjinal*
 
Last edited by a moderator:
Top