• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vale elekromagnetike.

Lauri

Anunnak
Pak dite me pare Justin Rattner, kryetari suprem i Intel,ka bere demostracionin se si do furnizohen paisjet elkrtike pa lidhje korenti( pa spine,tel). Rattner ka ndezur nje llampe 60 watt (qe konsumon shume me teper se nje pc mobil),ne distance dhe pa pasur nevoje per nje kovo korenti
Ketu nuk jemi ne spektakel dhe nuk ka truko.Ky rrezultat i jashtezakonshem i dale me sukses me bashkepunim MIT ne projekt, WREL (Wirelss Resonant Energy Link).Kjo eshte shkence dhe jo fantashkence.Korenti nga priza merret nga antene speciale ne forme e kampit manjetik qe vjen dhe transformohet ne elektricitet nepermjet transformatorit.Kjo shpikje ka marre forme nga ideja e Nikola Tesla qe nga fundi’800 dhe fillimi '900. Tesla beri kostrucionin e Wardenclyffe, ne Long Island, ku,duke trasmetuar energji nenformen e valve eletromagnetike, ishte ne gjendje te ndriste llampen qe ndodhej me km distance.
Lajm i 28 gusht 2008
[ame=http://it.youtube.com/watch?v=dm6u6J38njY]YouTube - Wireless Power[/ame]
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Madheshtore, shkenca befason cdo dite e me teper...
 

Tema te Ngjashme

Top