• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

GLOOM

Catch me if you can...
ImagesCAZX4IFI.jpgQe te keni nje shendet me te mire gjate muajt shkurt duhet te privilegjoni disa ushqime. Ja cilat jane ato.

Lakra e kuqe

Ne familjen e lakrave, kjo lloj lakre është ajo qe reziston me shume. Me shume pak kalori ajo ndihmon mjaft për te ruajtur linjat.

Kungulli

ثshtë një tjetër produkt mjaft i shëndetshëm. Mund ta konsumoni ne supe, gjelle apo edhe neper ëmbëlsira.

Hudhra

Përveçse iu jep shije ushqimeve te gjithë i njohin tashme edhe vlerat e hudhrës për shëndetin.

Preshi

Preshi është një ushqim i lehte dhe ndihmon ata qe kane probleme me tretjen apo kapsllëkun.

Karotat

Duke pasur shume vitamina ato nuk duhen harruar gjate këtij muaji. Përveç te tjerash ato iu japin shije dhe bukuri gatimeve.

Ja dhe disa produkte te tjera mjaft te shendetshme gjate ketij muaji:

Sallata jeshile, panxhari i kuq, lakrat e Brukselit, selinoja, rrepat, patatet, qepa, lakra e bardhe (marre nga Plurielles)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Po flm GLOOM :) jan pak a shume ne menyn time keto ingrediente....Hudhra me pak por personalisht se familjarisht eshte shume :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Lakra e kuqe

Ne familjen e lakrave, kjo lloj lakre është ajo qe reziston me shume. Me shume pak kalori ajo ndihmon mjaft për te ruajtur linjat.

Kungulli

ثshtë një tjetër produkt mjaft i shëndetshëm. Mund ta konsumoni ne supe, gjelle apo edhe neper ëmbëlsira.

Lakra e kuqe, shume e mire per sallate, dhe vetem dhe e kombinuar me gjera te tjera!

Ca embelsira behen me kungulli, dini? Se skisha degjuar ndonjehere deri tani.

Tani ne dimer, te mira jane dhe repat e kuqe ( te pjekura ne fure/te zjera), ideale per sallat:) ( se di nqs eshte e njejta gje me "panxharin e kuq")
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Si te gatuani kek me kungull, arra dhe kanelle?


ImagesCA9UJEKT.jpgPërbërësit për 4 persona

· 200gr kungull

· 2 veze

· Pak vaj

· 100gr arra te grira

· 2 luge kafeje me kanelle

· 2 kokrra kripe

· 90gr sheqer

· 175gr gjalpë

· 1 luge kafeje me sode

Përgatitja

Prijeni kungullin neper copa te vogla dhe vëreni te zieje për 25 minuta. Pasi ta shihni qe kubat janë zbutur, shtypini ato derisa te formohet pureja. Ndizeni furrën ne temperaturën 150°C. Purenë te ciline e keni vendosur ne një tas te thelle përziejeni me vezët e rrahura dhe vajin. Me pas shtojini përbërjes edhe arrat e grira, kanellën, sheqerin, gjalpin, sodën dhe kripen. Trazojeni fort derisa te krijohet brumi. Hidheni me pas atë ne një tave apo ne formën qe bëni kekun dhe futeni ne furre te piqet për 1 ore. (marre nga aufeminin)Ja Zzinna nje nga embelsirat...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Embelsire me kungull

2 kg kungull i embel
1 kg sheqer
1 Filxhan kafeje uje

Qeroni kungullin,lajeni dhe priteni ne copa te trasha,pak a shume si prisni shalqirin.Hidheni ne nje tenxhere,shtojini sheqerin,edhe ujin dhe lereni te zieje derisa te zbutet kungulli.Mund ta beni edhe pa i hedhur uje fare por per kete duhet ta lini gjithe naten ne tenxhere bashke sheqerin e pastaj ta zieni.Serviret me arra te grira siper.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Kto qekan te gjitha ushqime qe une si ha.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Une i konsumoj te gjitha pervec,sallates jeshile edhe ca jane keta spinaq,pjeper as eren smund tja nuhas lere ta ha...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ushqimet me te shendetshme gjate muajit shkurt

Disi ju gocat mkeni ba me shfaq shume dyshime me keto kerkesat per ushqime gjate shkurtit :lol::hello:ngaqe edhe eshte fillim pranvere, dhe si ne cdo fillim pranvere :banane:fillojne me rrjedhe langjet e mu aktivizu gjalleria :flirt:kshu qe kjo kerkesa juaj per karrota, presh, kungull, e ca gjona ksisoj po le shume dyshime :p
 
Top