• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ura Vajgurore bën revolucion me emrin

Abisi


Ura Vajgurore finalizoi të gjitha proçedurat për të pasur një emër antik.
Tashmë quhet Dimal si ish qyteza e famshme ilire që gjendet në njësinë e sotme administrative.

Dimali ka qenë një nga qytetet më të fortifikuara të Ilirisë dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në luftërat iliro-romake. Simboli i qytetit ka qënë djaloshi Dimal, i cili ishte kampion i lojrave të organizuara. Fiset që e kanë banuar më shumë kanë qënë Taulantet , Parthinët e më tej Ardianët gjatë regjimit të Teutës derisa u bë pjesë e protektoratit Romak. Sot është një sit arkeologjik i rrënuar por që thith gjithmonë turistë vendas edhe të huaj.

Nisma për ndryshimin e emrit mund të shërbejë si shembull për shumë zona të tjera me të njëjtën situatë historike.


GNA-George News Albania
 
Private conversations
Help Users
    Top