• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ura e mistershme ku vetëvriten qentë

Hera

Dum Spiro Spero
Ura e mistershme ku vetëvriten qentëDisa japin shpjegime të mbinatyrshme, dhe e lidhin me fantazmën e një vejushe, e cila e ka pasur shtëpinë aty pranë. Por as ata nuk e shpjegojnë dot se ç’lidhje mund të ketë me qentë.

Një urë në Skoci ka marrë nofkën “Ura ku vetëvriten qentë”, pasi rreth 50 qen kanë ngordhur duke u hedhur që aty, ndërsa rreth 600 kanë arritur të shpëtojnë.

Ura është ndërtuar në vitin 1895 dhe ende nuk dihet me saktësi se pse hidhen qentë.
Disa japin shpjegime të mbinatyrshme dhe e lidhin me fantazmën e një vejushe, e cila e ka pasur shtëpinë aty pranë. Por as ata nuk e shpjegojnë dot se ç’lidhje mund të ketë me qentë.
Të tjerë thonë se era e kafshëve të shumta që lëvizin poshtë urës mund t’i bëjë qentë të hidhen.
Në fakt, nën atë urë ka shumë lëvizje të disa brejtësave të cilët kanë një erë të fortë trupi. Vendosja e këtyre gjallesave në atë zonë përkon gjithashtu me kohën kur janë parë rastet e qenve që hidhen nga ura.
Për ta vërtetuar teorinë, një shkencëtar u vendosi qenve erën e brejtësve, të minjve dhe të ketrave në tre drejtime të ndryshme, dhe shumica dërrmuese e qenve, rreth 70%, u tërhoqën nga brejtësit.

Ura është ndërtuar në vitin 1895 dhe ende nuk dihet me saktësi se pse hidhen qentë që aty
 
Top