• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ura e Golikut dhe varret e Selcës po dëmtohen

Love

βeℓℓe â๓e

Ura e Golikut dhe Varret Monumentale të Selcës në Krahinën e Mokrës janë lënë në mëshirë të fatit. Ura e Golikut që i përket shekullit të 17 ka pësuar dëmtime serioze per shkak te erozionit, nderkohe qe pjesa tjeter e saj eshte mbuluar nga shkurret.

Te njejtin fat, harresen, kane pesuar edhe varret monumentale të Selcës.
Në këtë zonë janë zbuluar pesë varre monumentale mbresëlënëse, të ndërtuara nga fundi i shekullit katert para krishtit të cilat janë unikale në Europë për nga aplikimi i tyre.
Varret e lashtë monumentalë me hyrje të gdhendura në shkëmb tregojnë famën e qytetit të fuqishëm antik të Pelionit.

Kudret Barçi dikur paguhej nga per te ruajtur keto monumente kulture, por qe prej vitit 2002, kur pagesa iu nderpre.

Shpeshëherë keto varre kane rene pre e te ashtuquajturve mbledhësit e thesareve, te cilet kane shkaterruar çdo gje u ka dale perpara.
Vlera te tera kulturore dhe arkeologjike shume shpejt po shkojne drejt zhdukjes totale dhe nje pasuri e madhe do jete sikur s’ka ekzistuar kurre.
tch
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Ura e Golikut dhe varret e Selcës po dëmtohen

Gjynah...vlera te pakthyeshme
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ura e Golikut dhe varret e Selcës po dëmtohen

Kush po i vret ndergjegja per kto ne kemi natyren me te bukur dhe e shkatrrojem vet me doren ton duke par dhe keshtjella e kala qe kemi ne vend qe ti ruajm e te kujdesemi i shkatrrojem e i mbushim me mbeturina .....
 
Top