• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ujerat termale ne Dimal

96157654.jpg


Në Shqipëri ka nga ato vende që njihen vetëm si rrugë-kalime rutinë dhe si zona me emra jo fort ndjellës dhe të lënë në harresë. Por kjo që shihni në pamje është një nga zonat shumë pranë qytezës së Urës Vajgurore.


Në brigjet e lumit Osum, burojnë ujëra të "bekuar". Janë llixhat e Urës Vajgurore të cilat njihen që prej fillimit të viteve 800 për cilësitë e tyre shëruese.


Por janë shumë pak të njohura për pjesën tjetër të Shqipërisë. Megjithatë tani, ato po marrin vëmendjen e merituar. Janë tri burime që sipas mjekëve të zonës prej kohësh janë përdorur nga banorët për të shëruar sëmundje të ndryshme, të lëkurës dhe kryesisht sëmundjet e kockave.


Specifika e këtyre burimeve është tepër e veçantë. Këto janë burimet që rrjedhin nga thellësia e tokës së kësaj treve, ujërat termal dhe krejtësisht natyral e të pasura me veti të panumërta shëruese për çdo sëmundje.

Për kryetarën e bashkisë Juliana Memaj kjo është një mundësi e artë për turizëm shëndetësor, me një fuqi të jashtëzakonshme shëruese e mbi të gjitha një përthithës i turistëve të huaj.

Edhe pse disa nga banorët të cilët kishin ardhur të pushonin me fëmijët e tyre pranë këtyre burimeve refuzuan të flisnin, nga përvoja e të parëve për ta kjo është mënyra më e mirë për të mbajtur trupin e shëndetshëm, për të kuruar njëkohësisht probleme të ndryshme shëndetësore e për të shijuar bukuritë që natyra i ka falur vendit tonë gjithashtu. Të pasura me sulfat dhe lëndë minerale, ato kanë efekte kurative të reumatizmës, lëkurës dhe sistemit nervor ndaj edhe pse sot Osumi ndotet nga qytetet sipër, atya ende vazhdojnë ta frekuentojnë bregun e tij.
Bashkia e Urës Vajgurore sot po bën përpjekjet e fundit për ndryshimin e emrit në Dimal, i cili lidhet drejtpërdrejt me vendbanimin e hershëm ilir që ndodhet shumë pranë qytezës dhe që do të kthehet në një destinacion arkeologjik të vizitueshëm.

Gamës së mundësive që ofron sot kjo bashki me 40 mijë banorë, do ti shtohet edhe investimi për rehabilitimin e burimeve termale, për ti kthyer ato në destinacione të turizmit shëndetësor ku njerëzit përveç të mirave që përfiton trupi, qetësisë shpirtërore të kenë mundësi të njohin Shqipërinë.
Noa.al
 
Private conversations
Help Users
    Top