Udhetojne neper bote per ti shpetuar pandemise

Do te kthehemi pas 5 ose 6 vitesh.

hung-2.jpg

Familja hungareze vendosi të lundrojë anembanë botës me anije, me qëllim që të mbetet sa më larg nga pandemia.

Gjatë verës, ndërsa pjesa tjetër e botës ishte në luftë me pandeminë, një familje hungareze me katër anëtarë vendosi të bënte ëndrrën e tyre realitet: të udhëtonin nëpër botë në anijen e tyre prej 15 metrash të quajtur "Teatime".


Pasi lundruan nga një port në Kroaci qershorin e kaluar 2020, ata lundruan rreth Italisë dhe Spanjës, duke ndaluar për disa kohë në Kepin e Verdhë, përpara se të kalonin Oqeanin Atlantik. Pasi kaluan Krishtlindjet në Martinique, ata sot janë ankoruar në Marigot, në ishullin e Shën Martinit, Karaibe, duke pritur të lundrojnë pa ndonjë ngut, drejt aventurave të reja në drejtim të Kanalit të Panamasë. Mbi të gjitha, jeta e tyre në anije është "ngadalësuar", ashtu siç ngadalësohet jeta e shumë njerëzve të mbyllur në karantinë.


Për mua është një përvojë fantastike që jam në gjendje të kaloj shumë më shumë kohë me fëmijët e mi, në vend që të kthehem në shtëpi vonë nga puna plotësisht i rraskapitur", tha 48-vjeçari Domonkos Bosze, i cili ka ngritur një zyrë në anije duke qenë në gjendje të punojë në punë inteligjente, si në sektorin e IT.


Rruga jonë është mjaft fleksibile: në thelb moti përcakton drejtimin që marrim, pasi sezonet e uraganeve dhe cikloneve vendosin kufijtë për lundrim në secilin rajon," shtoi burri. Ai dhe gruaja e tij Anna, të apasionuar pas shëtitjeve me varkë, kishin planifikuar aventurën shumë kohë para shfaqjes së koronavirusit. Por periudha e pandemisë ishte koha e duhur për të vendosur mbi planin e tyre dhe vendosmëria mbizotëroi mbi të gjitha shqetësimet dhe rreziqet e mundshme.

Nuk kishte mungesë të vështirësive gjatë udhëtimit të gjatë, deri më tani sfida më e madhe, sipas rrëfimit të tyre, ishte një stuhi gjashtë-orëshe me të cilën u përballën gjatë kalimit të Atlantikut. Por edhe me atë rast të katër ia dolën, duke humbur vetëm një telefon satelitor në det.

/a.m/NOA.l
 
Ndersa une kam zgjedhur nje menyre tjeter per ti shpetuar pandemise, me pak zbavitese por pa kosto fare.. Thjesht i kam cu ne te sms te gjitha lajmet dhe propagandat qe perphapin kovidin.
 
Top