• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

“Turizmi i Asistencës Sociale”, shqiptarët të parët në Itali


Me mijëra shqiptarë, veçanërisht prindër të emigrantëve në Itali, përfitojnë pension social në shtetin fqinj duke u hequr si rezidentë në Itali. Kjo skemë, e cila ka rënë në sy të Gurdia di Finanza prej kohësh duket se më së shumti përdoret nga shqiptarët.

Përpos turizmit kulturor dhe bregdetar është shtuar së fundmi edhe turizmi i asistencës sociale, me individë nga e gjithë bota të cilët paraqiten çdo muaj në Itali, duke u shtirur se janë rezidentë përfitojnë asistencë sociale deri në 500 euro, shkruan Il Sole 24.

Sipas të dhënave që ka publikuar Il Sole, shqiptarët janë komuniteti i parë që ka përfituar më së shumti nga asistencat sociale në shtetin fqinj. Të dytët pas nesh renditen marokenët.

Megjithatë sipas raportimit që bën Il Sole, këtë “marifet” nuk e bëjnë vetëm vendet jashtë BE-së si Shqipëria, por edhe francezët, gjermanët, spanjollët grekët, austriakët dhe anglezët, të cilët çdo muaj kanë marrë në mënyrë të paligjshme nga arka e fondit të Sigurimeve Shoqërore. Madje nga Rumania janë organizuar udhëtime periodike për në Itali me qëllim të garantimit të vazhdimësisë së ndihmës.

Shifrat janë të vogla, por gjithsesi rrjedhja prej arkës së Sigurimeve Shoqërore përllogaritet 10.3 milionë euro. Ky ishte rezultati i kërkimit të njësisë speciale të shpenzimeve publike e Gurdia di Finanza, nën udhëheqjen e Rosario Massino, i cili i ka dhënë fund një sistemi me borxhe të këqija të asistencave sociale.(monitor)
 
Top