• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tru-ri me i vjeter ne bote prej 300 milion vjetesh

Зngjεll

___________
Shkencetaret francez dhe amerikan kane zbuluar nje tru te vjeter prej 300 milion vjetesh , siç duket nga nje fosil peshku iniopterygien ( familja e peshkaqeneve) .
Eshte hera e pare qe gjejne pjese cope te qullet ne nje kafke fosile kaq te vjeter ;
Keto foto jane te bera ne 3D te realizuara nga shkencetaret per origjinen e kesaj gjetje-je .reconstitution-en-3d-du-cerveau-en-orange-et-du-crane-en-vert_2170_h140.jpg


cerveau-en-orange-et-crane-en-vert-reconstitues-in-situ_2171_h140.jpg


le-fossile-dans-lequel-a-ete-decouvert-le-plus-vieux-cerveau-du-monde_2172_h140.jpg


Ashtu si te gjitha zbulimet shkencore , dhe kete here cdo gje ndodhi rastesisht. Ekipi i muzeut nacional te historise naturale te Parisit , ESRF (European synchrotron radiation facility) , CNRS dhe muzeut nacional te historise natyrale te New York kane perdorur rrezatimin synchrotron per te studiuar nje nga te rrallat kafka te nje peshku iniopterygien te ruajtur ne 3 permasa ( shumica e tyre jane thyer ) .

Keta peshq , fosil te cuditshem , te njohur keq dhe shpesh here te ruajtur mire ne shkembinjte e Kansas dhe ne Oklahoma , i perkasin nje specie , qe sot nuk ekziston me por qe i afrohen peshkaqeneve , qe jetonin ne thellesi te ujerave detare . Permasa e tyre nuk shkonte me shume se 50 cm .

Shkencetaret kane perdorur tekniken e thithjes nga microtomografi
per te studiuar diferencat moster. Per te patur me te qarte detajet e struktures , shkencetaret vendosen te perdornin tekniken e holotomographie nga rrezet X .
Rezultatet kane treguar nje forme te zgjatur dhe simetrike , te vendosur ne nje pozicion te njejte me ate qe truri mund te kishte patur.
Rindertimi ne 3D tregon pjese te ndryshme te trurit , si palcen e kurrizit , bule optike dhe nerva .
E vetmja pjese qe shkencetaret nuk kane mundur te gjejne eshte truri i ballit (perpara) , ndoshta shume i holle per ta mineralizuar.

Mineralizimi i trurit (kokes) , sipas Alan Pradem autori i rendesishem i ketij zbulimi , mund te jete " i duhur ne pranishmerine e bakterieve qe kane mbuluar trurin , pak para çperberjes dhe ka provokuar keshtu fosfatizimin e tij "

Kjo gjetje hap prespektivat e reja kerkimore , mbi evolimin e vertebrave shume te vjetera .


Marre nga : maxisciences.com
 
Last edited by a moderator:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Tru-ri me i vjeter ne bote prej 300 milion vjetesh

ue epa pame tru kaq i vjeter se mendoja kurre se do eksistonte e habitshme me te vertet tru peshku kohet e fundit peshqit po na habisin 1 here trasparenti 1 here delfini roze i here truri me i vjeter eshte i peshkut po presim ndonje lajm tjeter nga peshqit
 
Top