• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tri shprehi iu bëjn më të mençur

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Tri shprehi iu bëjn më të mençur


Sigurisht se leximi i librave enciklopedikë dhe shikimi i dokumentareve do t’ju bëjë më të mençur – por këto aktivitete nuk janë shumë të kënaqshme për shumicën e njerëzve. Megjithatë, fatmirësisht ka shumë hobi/shprehi tjera, të cilat mund t’jua zgjerojnë aftësitë kognitive, gjë që nga ekspertët vlerësohen si shprehi shumë të mira për ta zgjeruar kapacitetin intelektual.


Ushtrimet e rregullta fizike
Ushtrimet fizike e përmirësojnë memorien e njohjes së objekteve, memorien afatgjatë, etj.


Video-lojërat
Video-lojërat mund të kenë reputacion të keq, por nuk janë aq të këqija sa mendohet për to – disa prej tyre ua stërvitin trurin. Video-lojërat e zhvillojnë memorien punuese – sistemi i cili është përgjegjës për mbajtjen dhe përpunimin e informacioneve të reja. Gjithashtu, këto lojëra e përmirësojnë inteligjencën hapësinore, planifikimin strategjik dhe performancën motorike.


Leximi
Leximi i përditshëm shkakton rritje të dukshme të lidhjes dhe komunikimit të trupit, përmirëson kujtesën dhe sjell shumë përfitime tjera të shëndetshme për mendjen tonë.


Science


 
  • Like
Reactions: Ivy
Top