• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tri ndryshimet e mëdha që ndodhin kur ndaloni të hani bukë të bardhë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Tri ndryshimet e mëdha që ndodhin kur ndaloni të hani bukë të bardhë

1579551610809.png


Buka është një ushqim i preferuar për shumë pa të cilën nuk mund të imagjinohet dita.


Por, gjithashtu, kjo ‘bombë’ vjen në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë, ndërsa të tjerët meritojnë vetëm fjalë lavdërimi.

Zbuloni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj:

1. Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji

Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e papritur e këtyre nga zakonet tuaja të ngrënies është e dukshme pothuajse menjëherë në trupin tuaj në formën e humbjes së peshës. Por nuk ka të bëjë me humbjen e peshës, por bëhet fjalë për humbjen e ujit që ndërtohet në trupin tuaj.

Trupi ruan karbohidratet në formën e glikogjenit, një acid laktik që mbledh ujë. Çdo gram karbohidrate të ruajtura në trup, ruan dhe lidh tre deri në katër herë më shumë ujë sesa pesha e tij në trup.

2. Ju nuk do të jeni më të uritur gjatë gjithë kohës

Karbohidratet e përpunuara, siç është buka e bardhë, bëjnë që trupi juaj të rritet shpejt dhe të rritet sheqeri në gjak, i cili më pas bie shumë shpejt. Këto ndryshime të çmendura në tru dërgojnë sinjale të paqarta që rrisin urinë dhe mallin për ushqimin që na bën të humbim peshë.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të eliminoni plotësisht bukën nga dieta juaj, por të zëvendësoni kaloritë boshe dhe bukën e bardhë me ato të bëra nga drithëra të plota që rregullojnë dhe ekuilibrojnë sheqerin në gjak.

3. Energjia juaj do të rritet dhe tretja do të përmirësohet

Për dallim nga integrale ose e zezë, buka nuk përmban fibra që janë shumë të domosdoshme për funksionimin normal të zorrëve dhe tretjes. Ushqime të tilla shkaktojnë kapsllëk dhe probleme të tretjes

Pasi të largoni bukën e bardhë nga menyja dhe përfshini drithëra të plota në dietën tuaj ditore, tretja fillon funksionimin normal dhe të lehtë, transmeton KosovaPress.Top Channel
 
Top