• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Trendi më i rrezikshëm që po përhapet në masë, as mos e çoni ndërmend të vishni këpuc

Katara

Antarë i Respektuar

Të veshësh këpucët pa çorape është një ndër trendet më të dëmshme për shëndetin sipas ekpertëve, por rezulton se veshja e gjysmë çizmeve plastike është edhe më e rrezikshme. Sipas Dr. Rock Positano, drejtues i Non-surgical Foot and Ankle Service në Spitalin e Operacioneve Speciale në New York, veshja e këtyre këpucë të përhapura tashmë në masë rrit rrezikun e infeksioneve kërpudhore në këmbë.

Kontakti i këmbëve të djersitura me materialin plastic të këpucëve, mungesa e ajrosjes mund të krijojë një mjedis ideal në të cilin infeksionet fungale mund të lulëzojnë.Në prani të lagështisë, nxehtësisë, jo vetëm që do të shumohen bakteret në sipërfaqen e lëkurës, por këto të fundit do të ngjiten dhe pas këpucëve, riveshja e të cilave rrit rrezikun e infektimit.

Nëse sërish doni t’i vishni këpucët pa çorape për ndonjë rast, ja çfarë duhet të bëni për të parandaluar infeksionet kërpudhore.
Spërkatini këmbët me antidjerësë përpara se të vishni këpucët.
Mos vishni të njëjtat këpucë çdo ditë.
Jepini këpucëve 48 orë për t’u tharë.
Përdorni qese çaji të thata për të thither lagështinë e tepërt nga pjesa e brendshme e këpucëve.
 

Tema te Ngjashme

Top