• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Tragjedi në Durrës, zjarri u merr jetën trenjakëve të mitur

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Tragjedi në Durrës, zjarri u merr jetën trenjakëve të mitur

Një tragjedi ndodhi në Romanat të Durrësit. Tre fëmijë trinjakë, tre vjeçarë, humbën jetën si pasojë e asfiksisë, nga një zjarr që përfshiu banesën e tyre.

Vëllezërit trinjakë të familjes Konçi ishin të vetëm në shtëpi rreth orës 17:30 minuta të pasdites. E ëma i kishte mbyllur në banesë dhe kishte shkuar në shkollën e fshatit për të marrë vajzat më të mëdha në moshë.

Fëmijët ishin duke luajtur me njëri-tjetrin me shkrepëse dhe zjarri përfshiu fillimisht divanet e shtëpisë dhe më pas perdet.

Gazrat e shumtë që u çliruan nga orenditë e vjetra shtëpiake nuk i kanë dhënë mundësi që fëmijët të merrnin oksigjenin e duhur.

Të miturit nuk kanë patur as mundësi që të hapnin dritaret. Një gjë të tillë është përpjekur të bëjë e ëma dhe fqinjët pasi kanë parë banesën në flakë, por nuk ja kanë dalë dot. Dera kryesore e banesës nuk mund të hapej për shkak të vakumit të krijuar nga zjarri.

As zjarrfikëset nuk mundën dot të ndërhynin në kohë. Kur ata mbërritën nxorën nga banesa vetëm trupat pa jetë të fëmijëve. I ati i fëmijëve punonte disa kilometra më tej Romanatit në një firmë private.

Një grup hetimor ka shkuar në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, ndërsa paraprakisht dyshohet se zjarri është shkaktuar nga loja e fëmijëve.

Familja Koçi kishte 5 fëmijë, dy vajza dhe trinjakët që humbën jetën pasditen e së mërkurës. Trupat e tyre pajetë u morën nga morgu i spitalit të Durrësit, në orët e para të së enjtes nga familjarët.

/ Top Channel

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
A sa keq me erdhi,rast vertet i rend pet ate familje ...kur ta kujtosh ata engjuj pa asnje faj.
 
Top