• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tigri mbyt studentin në kopshtin zoologjik të Delhit

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Une keta prifterinjet e krishtere i kisha arrestuar te gjithe bashke me Papen ! Cka kane qe s'martohen keta ? Mos u marto e tani kapi femijet , ruana Zot !
Papen ta burgosim ndersa Muahamedin (si e ka ai :p) mos e zem me goje se bejm gabimin dhe mekatin me te madh ...... cke me papen more ceni...cdo fe ka bekimin dhe mallkimin e vet pas... ;)
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofiliPapen ta burgosim ndersa Muahamedin (si e ka ai :p) mos e zem me goje se bejm gabimin dhe mekatin me te madh ...... cke me papen more ceni...cdo fe ka bekimin dhe mallkimin e vet pas... ;)
Papa eshte beqar dhe nuk eshte imun ne dallim me prifterinjet e tjere ne kete drejtim ! Pse keta pedofil bejne kesi vepra te shemtuara , eshte si pasoj e murgerise se tyre ne rend te pare .

Dhe nuk te kuptova , cka hyne ketu ne mes Muhamedi a.s. ?
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Tigri mbyt studentin në kopshtin zoologjik të Delhit - LIVE!

Tigri nuk mu duk se ishte i uritur andaj luante me gjahun e tij. Nje tmerr i vertete, megjithate nje papergaditje totale e sigurimit te kopshtit. Gjithashtu ndoshta edhe koleget e tij larte munde te reagonin me me gjakftohtesi ngase ngacmuan tigrin dhe ai pastaj reagoi mbi viktimen. Ndoshta me nje gjakftohtesi me te madhe te tyre, tigri do lozte paksa, ngase dukej se s'kish uri dhe dikur do te kish intervenuar sigurimi.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Tigri mbyt studentin në kopshtin zoologjik të Delhit - LIVE!

Une kam frike ta shoh.. vetem ideja me tmerroi...
 

BeniT

Donatorë
Vendndodhja
Ne Krahet e Shqipes
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Atij mire ja kane bere pak e ka burgun ,

P.s Ti Cen sa vjece do e marrish nusen 7-8-9 vjece ?
Po pershshtyve siper do te bjere ne fytyre , para se te shkruash ndonje gje , lexoje me kujdes mos te biesh ne kondradite me ate qe beson.
 
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Do preferoja te jete sa mosha e Marias ( Nenes se ''zotit'' tuaj ) sa ka qene kur u martua ! E dine cfare moshe ka qene Maria kur u martua ?
Kur te akuzojsh nje Profet qe me miliarda njerez e besojne si Profet TE Zotit, dhe ta krahasosh me pedofilet prifterinje qe e gjithe bota dine per marrit e tyre , eshte shkalla me e larte e injornaces se njeriut !
Martesa e popujve semite para krishtit dhe mas krishtit eshte e njohure boterisht se ne cilen kohe eshte bere . Lexo per martesat e popujve semit dhe i largon dyshimet e tua .

Nuk e di ku i shiheni ato kontadikta ju !
Zoti te ne nuk ka nene, sa here do ta lexosh e nuk merr vesh ti cen,,, kjo eshte injorance e thelle per mendimin tim.
Pedofilia tek te krishteret apo ne eu denohet kurse ne vendet islame te martosh vajzen me 12 vjec eshte endershme o-O
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Zoti te ne nuk ka nene, sa here do ta lexosh e nuk merr vesh ti cen,,, kjo eshte injorance e thelle per mendimin tim.
Pedofilia tek te krishteret apo ne eu denohet kurse ne vendet islame te martosh vajzen me 12 vjec eshte endershme o-O
Duke mos diskutuar temen fare pasi sme interesojne kto tema. Por vec doja te saktesoja dicka endrra dhe te te sqaroja.

Se pari pedofilia dhe ne islam eshte e ndaluar e denueshme. Se dyti, duhet te dime cquhet pedofili. Marrdhenie me individ ne moshe te mitur. Ateher cila eshte mosha madhore qe nuk quhesh i mitur? Tek ne 18 ne amerike 16, ka vende ne Kanada qe e kane 14 vjec(me ligj) ne islam ajo moshe eshte kur vijne te permuashmet. Eshte shume e qarte kjo pune. Tani se si e konceptojme ne ate moshe eshte pune tjeter dhe esht subjektive ama sic ka kushtetute shteti dhe fete kan kushtetuten e tyre. Kan librat. Pra mos thuaj qe islami lejon pedofili se eshte e papranueshme...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Mbi 100 mijë dosje në kompjuter me foto dhe video pronografike të shkarkuara nga interneti dhe të realizuara nga fëmijët e detyruar prej tij.
Ky është bilanci i tmerrshëm i Jozev Vesolovskit, ish-ambasadorit të Vatikanit në Republikën Domenikane, tashmë i arrestuar nga autoritetet me autorizimin e Papa Françeskut.
Në pamjet e sekuestruara gjatë hetimeve duken djem të moshës 13 deri në 17 vjeç të cilët poshtërohen para kamerës duke u detyruar që të kryenin marrëdhenie mes tyre dhe me të rritur.
Hetimi vazhdon sepse duket se polaku Vesolovski ka pasur bashkëpunëtorë, të cilët e kanë ndihmuar të gjejë minorenët që keqtrajtonte.
Madje dyshohet se ai ka qenë pjesë e një rrjeti ndërkombëtar shumë të gjerë.
Materialet fillimisht janë rikuperuar nga kompjuteri i zyrës, në pronësi të Vatikanit, që Vesolovski përdorte, por një pjesë e mirë e tyre ishin shkarkuar edhe në laptopin që ai merrte gjatë udhëtimeve.
Gjithashtu hetuesit kanë mundur të futen në e-mail-et që Vesolovski ka shkëmbyer me persona të ndryshëm, çka mund të sjellë edhe zbulimin e bashkëpunëtorëve.
Autoritetet kanë mundur të sigurojnë deri tani vetëm dëshmitë e tre djemve të abuzuar dhe nënave të tyre, ndërsa po hetohet edhe në vendet e tjera ku Vesolovski ka shërbyer.B lajmi
 
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Duke mos diskutuar temen fare pasi sme interesojne kto tema. Por vec doja te saktesoja dicka endrra dhe te te sqaroja.

Se pari pedofilia dhe ne islam eshte e ndaluar e denueshme. Se dyti, duhet te dime cquhet pedofili. Marrdhenie me individ ne moshe te mitur. Ateher cila eshte mosha madhore qe nuk quhesh i mitur? Tek ne 18 ne amerike 16, ka vende ne Kanada qe e kane 14 vjec(me ligj) ne islam ajo moshe eshte kur vijne te permuashmet. Eshte shume e qarte kjo pune. Tani se si e konceptojme ne ate moshe eshte pune tjeter dhe esht subjektive ama sic ka kushtetute shteti dhe fete kan kushtetuten e tyre. Kan librat. Pra mos thuaj qe islami lejon pedofili se eshte e papranueshme...
Pedofili eshte dicka poshteruese e dashur Soul e di pse jo vetem per ushtrim dhune sexuale por edhe psikologjike ..
Kshuqe per mua ngelet veprimi me i ulet njerezor perkundrejt femijeve apo adoleshenteve.
Pra per mua ngelet e pakonceptueshme mosha apo statusi qe u a lejon te rriturve nje marrdhenje me nje te mitur apo adoleshente ne cfare do lloj vendi/ shteti apo feje!
Ps: une kam shkruar nevendet islame , ne asnje fjali nuk permendet qe e lejon Islami ashtu qe as katoliket nuk e lejojne.
Besoj se jam e qarte dhe te lutem mos lexo mirazhe ... Gjera Qe as neper mend sme shkojne !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Pedofili eshte dicka poshteruese e dashur Soul e di pse jo vetem per ushtrim dhune sexuale por edhe psikologjike ..
Kshuqe per mua ngelet veprimi me i ulet njerezor perkundrejt femijeve apo adoleshenteve.
Pra per mua ngelet e pakonceptueshme mosha apo statusi qe u a lejon te rriturve nje marrdhenje me nje te mitur apo adoleshente ne cfare do lloj vendi/ shteti apo feje!
Ps: une kam shkruar nevendet islame , ne asnje fjali nuk permendet qe e lejon Islami ashtu qe as katoliket nuk e lejojne.
Besoj se jam e qarte dhe te lutem mos lexo mirazhe ... Gjera Qe as neper mend sme shkojne !
Ok dhe dhune psikologjike.. Une e kapa ne aspektin qe e dallon nga llojet e dhunave te tjera, se dhuna psikologjike nqs nuk shoqerohet me ate sexuale s'mendoj se do u quante pedofili.. Gjthss, njesoj sic e konsideron ti te ulet si veprim ashtu e konsideroj dhe une dhe gjith bota apo fete..

Une te solla shembuj te shteteve te ndryshme vetem rreth moshes (si numer), pasi dhe ti kishe permend nje moshe te caktuar, dhe pikerisht rreth numrit e ngrite pyetjen, pra kur nje person quhet i mitur. Ate me se shumti e solla pasi shume vete si kunder argumentim (jo ti ndoshta) permendin faktin qe Islami lejon pedofiline dhe se vete profeti e ka aplikuar.

Pastaj ti the vendet Islame dhe une e nenkuptova se e pate per vete islamin si fe, pra qe e lejon(po t'kishe thene vendet muslimane, ndoshta s;do isha keqkutuar). Gjthss, une e bera ket sqarim rreth moshes dhe fese qe kushdo te mos thote se islami praktikon pedofiline. Nqs s'ke dashur te thuash ate qe une dhe replikova, atehere te kam keqkuptuar,(te shohesh mirazhe me duket pak e tepruar si fjale,duke qene se me njeh mire,dhe pikerisht pse te njoh mire ty dhe bagazhin tend arsyetues te replikoj ty e jo te tjeret) dhe te kerkoj ndjese. E rendesishme me shume per mua eshte te kuptojme drejte konceptet...


p.s. Personalisht kam qene perher kundra diskutimeve ku i tregojme gishtin njeri tjetrit se shiko dhe ju beni ket gje kshuqe mos flisni. Nqs shikojme nje fenomen duhet denuar edhe pse ben pjese ne bashkesine ku ne perkasim. Si per muslimanet ashtu dhe per te tjeret... Shpesh jam shpreh dhe kundra argumentimeve kur muslimanet sjellin kryqezatat apo vepra te felliquta te klerit kishtar thjesht per te tregu se nuk jan vec muslimanet po dhe tkrishteret kan bere krime.. Nuk mbrohet e drejta nepermjet nje veprimi te padrejte... .
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Me mijra here eshte cekur ky argument, dhe si gjithmone fillojme nga fillimi.

Po mire more njerez, nqs ne kohen e Muhametit ishte e konceptueshme mendimi qe te quhej nje femije 9 vjece jo e mitur se ka hyre ne ciklin menstruacionit. Dhe mund ta kuptoj qe ishte dicka krejt normale per kohen, ndose sensin e pedofilise e kishin. Siç na tregon me poshte nje dialog i Profetit islam.

Po SOT, pas 1500 vitesh, do jetoni si ne ate kohe akoma, me te njejtat ligje si ne ate kohe vetem si model te profetit Muhamet??

Te pakten ne perendim kur kapen perplsen ne burg pedofilat.!!! Dallimi me kulturen islame edhe pikerisht legalizimi i pedofilise ne baza kuranore!!!


Kjo eshte per postimin e C3nI
"U martuat me një vajzë apo një grua e martuar?". Ai u përgjigj, "te martuar". Dhe Profeti (paqja dhe bekimi qofshin mbi të) ka thënë: "Pse nuk martohesh me një voglushe në mënyrë që të luash me të dhe ajo me ty?"

(Buhārī, 7, LXII, 16)


Video per postimin e Soulmind: edhe femijet 6 vjece kane menstruacione mo???

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Papa Bergoglio eshte francescan. Urdheri i francescanve eshte krijuar qe nga shek i 16 dhe ka si qellim kryesore mbrojtjen e kishes, edhe me force. Me nje fjale eshte krahu i djathte-shpata e Vatikanit. Francescanet nuk kane pase ambizie udheheqje per kishen sepse deyra e tyre kryesore ishte tjeter. (pak a shume si templaret)

Fakti qe u be Pape nje francescan,e thote te gjithe c'eshte per te thene!!! "Jemi ne luften e '3 boterore" ka deklaruar.

Kush ka veshe le te kuptoje
Korixhim. Bergoglio eshte i Urdhrit te Jezuit qe merr emrin Francesco: Riferuar Shen Francesco-s qe ishte themeluesi i Urdherit te Franceskaneve ne shek '12. te cilet perbeheshin ne 3 grupe si (OFM)-(OFMCov)-(OFMCap)
Mes shek 15-16 eshte bere mbledhja e ketyre grupeve ne nje te vetem. Dhe jo krijimi i Fancescaneve.

(me falni se mbaja mend shekull '16 si krijimi i tyre- eshte bere bashkimi i grupeve)
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

1. ska pyetje te gabuar ... Ka gjithmone pergjigje te gabuar!
2 . Per mua martesa me 12 vjec eshte pedofili!
Po bie pak nkontradikte ne secilen replike. Gjthss une pergjigjen e dhash duke patur parasysh standartin ligjor dhe fetar. Kendveshtrimi personal nuk u cek fare nga une. Sepse nqs themi per mua kshu per ty ashtu kot qe diskutojme pasi deshirat tona jane subjektive dhe secili e din vet skemi pse cojme njeri tjetrin tek zgjedhjet tona. . Po tkishe thene qe nfillim fjaline e 2te qe the tani as nuk do isha lodh me shpjeguar gje :)..
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Titulli: Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Sa me behet qejfi qe jeni te dokumentuar kaq te rinje te gjithe ju....bravo vertet, duken argumente te bindshme e te lexuara jo kot :)


Po ne mendjen time jo shume te lexuar, po instiktive e ne kohet qe po jetoj tani si un si familja ime e sigurisht femija im... as me intereson te arsyetoj duke u bazuar ne ligje fetare, islamike apo krishtere..... un nuk dua nje vend ku te lidh femijen tim ne martese qe ne djep, apo ne nje vend ku rrezikon te dhunohet e te mos degjohet vetem se eshte femer, nuk dua qe kur te shkoj ne shkolle te kete mesues pedofila e maniake............ Por per fat te keq nuk jetojme ne nje bote te mire...por ajo qe nuk dua dhe nuk e pranoj ne menyre me absolute eshte se, nese i ndodh dicka femijes tim te dalin ca ujqer e te justifikojne te keqen me libra fetare apo romane.....


Nje nene qe degjon se femijen ja ka ngacmuar nje prift pedofil.... nuk i interesojne justifikimet, eshte apo jo fetar nje njeri i tille apo se nuk eshte njeri i kishes ky njeri.... nje nene kur sheh femijen e vdekur nga sulme terroriste ne emer te allahut, as i intereson qe dalin njemije te tjere e thone ata sjane islamik........... Eshte nje vrases dhe egerisa dhe e keqja skan as fe, as seks dhe as rrace........

 
Top