• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thenie te ndryshme.....

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Ai të cilin kur e kënaq, të lavdëron për diqka qka nuk je,
Kur ta hidhërosh, do të fyej me atë qka nuk je.

Imam Shafiu, Allahu e mëshiroftë
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Sinqeriteti një gjë shumë me vlerë që posedojnë njerëzimi -pakica... por si fjalë e kanë futur në modë shumica.

Jetesa
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

• Respekti, ashtu si besimi ka dy rrugë:

Nëse nuk mund të japësh, atëherë perfundimisht nuk meriton të marrësh!
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Thenie te ndryshme.....

" E verteta nuk pranon zoter të tjerë pranë vetes .

Besimi tek e verteta fillon me dyshimin mbi të gjitha të vertetat e besuara deri tani"

F . W . NIETZSCHE
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Testi i vërtetë i karakterit nuk është se sa dimë dhe se si i bëjmë gjërat, por se si ne sillemi kur nuk dimë se çfarë të bëjmë. —
 

Jetmira

..........
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Disa meshkuj mundohen tërë jetën t`a kuptojnë femrën, kurse disa të tjerë merren me gjëra më të lehta, si për shembull teorinë e relativitetit.
Albert Einstein
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


"I largova të gjithë personat që, në një mënyrë ose tjetër më lënduan. Disa prej tyre i doja shumë, disa i dua akoma, por u
lodha nga gjembat. Tani i dua vetëm trëndafilat."
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

"Veprat pa sinqeritet janë si shembulli i udhëtarit, i cili bart ujë të papastër në enën e tij, bartja e ujit e rëndon atë por nuk i sjell asnjë dobi."

(Ibn Kajjim El Xhevzijj, Allahu e mëshiroftë)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Mos u lodhni me njerezit shpirtngushtë, sepse me ata është njësoj si me shishet grykë ngushta:

Sa më pak të kenë brenda, aq më shumë zhurmë bëjnë kur i boshatis.
 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Mos u lodhni me njerezit shpirtngushtë, sepse me ata është njësoj si me shishet grykë ngushta:

Sa më pak të kenë brenda, aq më shumë zhurmë bëjnë kur i boshatis.
Ndonje dijetar mysliman e ka thene kete?
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Nder theniet e menqura takon....


Por mos nxito per ckado te me shkruash, te lutem.
 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Njeriun e merr në qafe zemërimi i vet. - IMAM ALIU (a.s.)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Dikush ka vetvetiu natyrë indiferente te mbyllet. Ska te bej fare me zemerimin. :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

është transmetuar se Muhammed ibn Sirin, radiAllahu anhu se ka thene:

"Kurre nuk i kam pasur zili askujt per asgje:
Nese ndonje person do te jete ne zjarr, si mund t'i kam zili atij per ndonje ceshtje te dunnjase, ndersa ai është caktuar per ne zjarr?
Dhe nese ai person do te jete per ne Xhennet, si mund te kem zili xhennetliun me te cilin është i kenaqur Allahu subhenehu ue teàla?"
 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Leri mos i merr nëpër gojë gratë se janë të pabesa si era, edhe fjalët e tyre një janë: ta lëndojnë zemrën, pastaj ta shërojnë”.
Zemrat e tyre nga besa janë të lara.

IMAM ALIU (a.s.)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Leri mos i merr nëpër gojë gratë se janë të pabesa si era, edhe fjalët e tyre një janë: ta lëndojnë zemrën, pastaj ta shërojnë”.
Zemrat e tyre nga besa janë të lara.

IMAM ALIU (a.s.)

Ti që sje muslimane, mos sjell postime kishe per islam. Kjo është thenie e shijave, dhe nuk është e vertet hiq. Poashtu ska per Imam Aliun a.s. ne fund hiq. Prandaj mos sjell postime.
 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Ai që nuk ka turp, nuk ka as fe.


Ai që i mohon të drejtat tjetrit, fundin e ka të keq.IMAM ALIU (a.s.)
 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

është thenie nga Muhammedi a.s. jo nga Imam Aliu :)

Ai që nuk ka turp, nuk ka as fe. IMAM ALIU (a.s.)


Po mir, kush ka turp, rrin urtë ne vendin e vet....nuk perzihet te tjeret :)
 
Last edited:

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Lum ai që shikon turpin e vet e s’vështron të botës, dhe lum ai që rri në shtëpi
të vet dhe ha bukën e vet, i falet Zotit, qan për hallet e veta dhe kështu, duke u
marrë me punët e veta, edhe bota shpëton prej tij.

IMAM ALIU (a.s.)
 
Titulli: Thenie te ndryshme.....

"Qëllimi ( nijeti ) i mirë nuk e bën veprën e keqe të mirë ".
Shejh Naser Ed-Din El-Albani
 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Unë nuk shqetësohem shumë që nesër kam provim. Fundja, jeta ime nuk varet nga një copë letre e bardhë.

Thomas Edison


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Hijeshia është vetëm një skicë.

është karakteri që e ben një njeri të jetë kryevepër....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

Kur njerezit te zhgenjejn, mos ua ben atyre te njejten, porse ke durim dhe prit! Prit tek ata te cilet serioz mendojn me ty, njerez me zemer, ndjenja dhe karakter...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

"Kush ka garanci se jeton gjer nesër, le të luaj dhe të dëfrehet. Kurse ai që nuk e di nëse do të shihemi sërish nesër, le të përgatitet, pasi së shpejti do të dalë para Zotit."

Umer ibnu Abdul Aziz
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Lotët në sy nuk tregojn vetëm frikën, nganjëher tregojnë pamundësinë e shfaqjes së trimërisë.

Burhan Seferi

 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Thenie te ndryshme.....

"- Përse mbarojnë dashuritë ?
- Kush tha që mbarojnë ? اdo gjë që mbaron, nuk është dashuri ! Dashuritë s'kanë as fillim. Eshtë si një pjesë e jotja, e përhershme që zgjohet me një tingull të veçantë, me një pamje të veçantë, me një mall të veçantë; nga një njeri i veçantë!"
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Gjëja më bukur në këtë botë është të shikosh prindërit të gëzuar, por duke ditur që ti je arsyeja për të cilën ata gëzojnë....​
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....


Jeta është një liber i hapur, ku cdo dite lexon një flete.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie te ndryshme.....

.............
images.jpg
 
Top