Thenie per dashurine.

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Kudo që të duam bëhet bota jonë.
Oscar Wilde
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Çfarë është dashuria?
Në aritmetikë....është problem
Në histori.....është betejë
Në fizikë.....është reagim
Në kimi....është e përbashkët
Në gjuhë....është e ëmbël
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
258136905_449374856560105_3421089054902534351_n.jpg
 

Telepat

2+2=5
Qesh para se te qash

Before I start just let me say You make the baddest bitch look good any day I wont forget the day you rescued me The day your true colours came out to play Did anybody tell you You look better with your makeup on Did anybody tell you You don't matter to me anymore I was your joke You were my heart You played me well like a deck of cards I see the tears run down your face What you think my mind is gonna change And I'm like... No no no no no no no You're gonna have to let this go Didn't wanna say I told you so oh oh But someone had to let you know And if you think your tears are gonna change my mind I'm not gonna waste your time I'll remind you What I told you You'd be laughing until you cry I told ya You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me Before you go let me explain With you I lost way more than I ever gained And now you're crying back to me what a shame You had the best and now the worst has come your way Did anybody tell you You look better with your makeup on Did anybody tell you You don't matter to me anymore I was your joke You were my heart You played me well like a deck of cards I see the tears run down your face What you think my mind is gonna change And I'm like... No no no no no no no You're gonna have to let this go Didn't wanna say I told you so oh oh But someone had to let you know And if you think your tears are gonna change my mind I'm not gonna waste your time I'll remind you What I told you You'd be laughing until you cry I told ya You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me If you think I'd take you back you must be dreamin' (your dreamin') If you think I'd understand I've got no reason (no reason) And if you think that this ain't fair take what your given I knew there would be a time you would cry back to me [Lazy J] I hope you had a good time baby girl we finito, you done crossed the line so I ain't countin free throws, you brought out the best in me, its all in this verse, so I'm addin up the recipe cos bitches gotta eat too, how you feelin like a million bucks, wait, you used to feel it when I beat it up, but now others gon tell me how it feel, they be standin in a line & they know I know the deal, real man on the tracks cos I tell it how it is, whole past was a game, so familiar with the tricks, yeah you knew em all, I was blind deaf or dumb not to see that, you must've had a stash where you hid all your cheats at, think you can play me, baby girl you're crazy, I was in the studio with Divy & Faydee, so I had to put it down it's gotta tear you apart, that you knew I had a dozen other bitches from the start (wassup) No no no no no no no You're gonna have to let this go Didn't wanna say I told you so oh oh But someone had to let you know And if you think your tears are gonna change my mind I'm not gonna waste your time I'll remind you What I told you You'd be laughing until you cry I told ya You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me You'd be la -a -aughing till you cry cry back to me
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Do të kujtoj për jetë, dhe do të më kujtosh. Ashtu siç do të kujtojmë muzgun, dritaret e lagura nga shiu, gjërat që do t’i mbajmë gjithmonë me vete sepse nuk mund t’i zotërojmë.
@Paulo Coelho
1639398649315.png
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Dua të vendos duart në fytyrën tënde dhe të puth rrudhat e tua...
...vitet kur nuk isha aty.”
~𝘃𝗶𝗮 𝗖𝗛𝗔𝗥𝗟𝗘𝗦 𝗕𝗨𝗞𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Kush nuk lirohet nga kufijte e kompleksitetit,s`do e njohe kurre dashurine,se sa e lartesuar eshte ne pjalmin shpirtror njerzor!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Këtu matanë poezisë sime,
Ndoshta bie shi, dhe unë ndoshta mendoj si të të them
Sa ngadalë kalon koha pa ty.
| Benjamin Prado |
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ti je kaq e bukur sa më jepet të pyes:
“Çfarë më je ti? Njeri apo art?”
Të shoh dhe vjershat e shkruara i gris
dhe para teje zbehet çdo varg.
| Ndoc Gjetja |
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
ME TY
Ditët janë të veçanta me ty,
Të adhurueshme janë netët,
Të bashkuara i kemi zemrat të dy,
Po ashtu dhe jetët...

| Marjol Ago |
1645902005311.png
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Po t`ia dinin vleren dashurise se vertet,shume njerez do pushonin se zenuri emrin e saj,100 here ne dite kot.
 

Lauri

Anunnak
"Trajtoje tjetrin ashtu si të trajton, dhe do shohësh si do nervozohet" 🤷
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Tek njeriu i dashuruar truri është i shuar, i udhëhequr nga emocionet, ai bën çmendurira nga më të mëdhat, jo rrallë edhe vdesin, vetëm që të ndjejnë një copëz dashuri, ndoshta vetëm shënim si dashuri. Asgjë më shumë."
~𝘃𝗶𝗮 𝗖𝗛𝗔𝗥𝗟𝗘𝗦 𝗕𝗨𝗞𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Në oxhak tē dashurisē
Si copa letre të grisura
Hodha shpirtin tim,
Digju tani i thashē
Ti që kërkoje dashurinē...
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
I ndjenë vall ëndrrat e mija
Ku cdo mbremje marin udhē
E vijnë tek ti, në heshtje.

Shtegtojnë larg të nëmurat
Si pulëbardhat nēpër horizonte
Bashkë me shpirtin,
Duke braktisur gjumin tim për ty.

Malli djeg,
Të tjetërson,
Të shurdhon gjëma e tij,
Gjer dhe dëgjimin e ëngjëjve,
Kur zemra kërkon me t'pa...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Atehere kur tjetri te behet 'lekura' jote.
Aty ka dashuri, ruaje si syte e ballit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Njoh një ujk të zi që i shkruan poezi dashurie një dreri të bardhë të bukur; ju duket e çuditshme, e di, por dashuritë normale nuk ekzistojnë.
@luigi Malvicini.
1658684021113.png
 
Top