• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thenie per ATEISTET

alfonci

Veri investigatio
Nëse do të më duhej të zgjidhja një fe, Dielli dhënësi i jetës do të ishte zoti im.

— Napoleon BonapartMjeranët e shkretë i kanë mbushur mendjen vetes se do të jenë të pavdekshëm dhe do të rrojnë në përjetësi, nëse adhurojnë atë sofistin e kryqëzuar e nëse jetojnë sipas ligjeve të tij... e i marrin këto doktrina goja-gojës pa ndonjë provë të qartë. Kështu kur mashtruesit e sharlatanët hyjnë mes tyre, kaplojnë menjëherë pasuri të mëdha duke sunduar mbi këta leshko.

— LukianiKisha thotë se Toka është e rrafshët, por unë e di që është e rrumbullakët, pasi kam parë hijen e saj mbi Hënë e më tepër besim kam tek një hije se sa tek kisha.

— MagelaniNjë Galileo në dymijë vjet mjafton.

— Papë Piu XIIPo të them se jemi të dy ateistë. Unë thjesht besoj në një zot më pak se ty. Kur të kuptosh pse ti përjashton tërë zotat e tjerë të mundshëm, atëherë do të kuptosh dhe pse unë përjashtoj tëndin.

— Stivën H. RobertsShumica e njerëzve parapëlqejnë më mirë të vdesin se sa të mendojnë; e në fakt ashtu dhe bëjnë.

— Bertrand RasëllS'ka absurditet, sado i madh qoftë, që të mos t'i ngulitet njeriut fort në kokë, nëse fillon t'ia imponosh atë para moshës 5-vjeçare, duke ia përsëritur vazhdimisht me ton tejet solemn.

— Artur ShopenauerShiko njëherë parashikimin e motit para se të lutesh të bjerë shi.

— Mark TueinNjerëzit i krijojnë zotat sipas vetes, jo vetëm për nga pamja, por edhe për nga mënyra e jetesës.

— AristoteliBesimi është më i thjeshtë se mendimi. Ndaj dhe ka më tepër besimtarë se mendimtarë.

— Pa emër
 

alfonci

Veri investigatio
Një njeri i thotë Gjithësisë,
"Ja, ekzistoj!"
"Sidoqoftë", - përgjigjet Gjithësia, -
"kjo nuk është se më ngjalli
ndonjë ndjenjë detyrimi".

— Stivën KrejnTë vërtetosh "Ungjijtë" me provë mrekullinë, është si të vërtetosh një absurditet me provë diçka që është kundër natyrës.

— DidëroiKur shoh detarë, njerëz të shkencave natyrore e mendimtarë, njeriu është më i urti mes gjallesave. E kur shoh priftërinj, profetë e shpjegues ëndrrash, asgjë s'më vështirohet më keq se njeriu.

— Diogjeni"Katër barnat"

Nuk kemi ç'i frigohemi zotave.
Nuk kemi ç'ndiejmë në vdekje.
E mira mund të përftohet.
E keqja mund të durohet.

— EpikuriPra, dhe më e liga e të ligave, vdekja vetë, s'është asgjë për ne, sepse kur ne jemi vdekja s'është dhe kur vdekja është ne s'jemi.

— EpikuriTë thuash se "ligji i dytë i termodinamikës do të thotë se evolucioni s'mund të ndodhë", është si të thuash se "ligji i rëndesës do të thotë se zogjtë s'mund të fluturojnë".

— Pa emërNëse 50 milionë njerëz besojnë një absurditet, prapë absurditet mbetet.

— Anatol FransPrifti është mishërimi i rrenës.

— Xhuzepe GaribaldiTë dashur miq, -- Njeriu e krijoi zotin, jo zoti njeriun. Juaji përgjithmonë, Garibaldi.

— Xhuzepe GaribaldiGjithësia nuk u krijua as nga zotat, as nga njeriu, por ka qenë, është e do të jetë prore zjarr i pashuar.

— Herakliti
 

alfonci

Veri investigatio
Kristianët ngjajnë me një këshill bretkosash në kënetë, a me një sinod krimbash mbi një kodër bajgash tek kuakin e gërvijnë: "Për ne u krijua kjo Tokë!"

— JulianiNë fillesat e veta kristianizmi ish thjesht një mishërim i bolshevizmit.

— Adolf HitlerMë ngjan se (për mirë a për keq) argumentet e drejtpërdrejta kundër kristianizmit dhe teizmit rrallë japin efekt në popull; Liria e mendimit përparohet me shndritjen e mendjes e kjo shkon dora-dorës me zhvillimin e shkencës.

— اarls DarvinSa herë që morali mbështetet mbi teologji, sa herë që drejtësia i mveshet autoritetit hyjnor, mund të përligjen e të kryhen gjërat më imorale, më të padrejta e më famëkeqe.

— Ludvig FojerbahSecili do të sillet vetë si pagan, me të tjerët të sillen si kristianë.

— Alber KamyA mund të jetë dikush shenjtor nëse zoti nuk ekziston? Ky është problemi konkret që kam sot.

— Alber KamyNëse Krishti vinte sot, njerëzia as nuk do ta kryqëzonin. Do ta ftonin për darkë, do të dëgjonin ç'kish për të thënë e mandej do talleshin me to.

— Tomas KarlajlNë Bibël nuk janë pjesët që nuk kuptoj që më shqetësojnë, por ato që kuptoj.

— Mark TueinNë gjeometri nuk ka sekte.

— VolteriSa i përket fesë, tërë njerëzit pranojnë pa pyetur besimin e të jatit, sipas zakoni, të paaftë për të dalluar të vërtetën nga gënjeshtra.

— Abdul al Maari

ateistet.org

vazhdon...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Zoti ka vdekur F. Nietzche

Dikur Zotat ishin te pavdekshem. Anonim

Ylberin e besoj me shume se Zotin. Askush prej tyre nuk e influencon jeten time, por te pakten ate te parin arrij ta shoh. M Roci
 

Aum

Anëtar i ri
Besimi është më i thjeshtë se mendimi. Ndaj dhe ka më tepër besimtarë se mendimtarë.

— Pa emër


me se e vertet
 

Shitsi

i Madh
Besimi duhet te koncentrohet tek qellimi,dhe Zoti yt esht ai qe te ndihmon te arrish ne qellim,VetVETJA
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Eshte shume e thjeshte per te kuptuar perse Zoti nuk prezantohet me njerezit, ai eshte zoti pa emer... M. Roci !

Kur isha i vogel, iu luta Zotit per vite me rradhe per te me blere nje biciklete, por kur kjo nuk funksionoi, vodha nje dhe iu luta Zotit te me fale :D Anonim !
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
*Nese cdo besim ndjehet i duhuri dhe di qe gjithe te tjeret jane te gabuar, ... a nuk mund te jene te gjithe te gabuar ? Kozy

*Besimi eshte nje paterice per mendjet e dobeta. Jesse Ventura

*Nuk jane disa pjese te bibles te cilat nuk i kuptoj, qe me merzisin, por jane ato qe une kuptoj. Mark Twain

*Zotat jane te brishte, duhet vetem pak shkence dhe nje sens pozitiv per ti vrare. Chapman Cohen

 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
*Besimi nuk te jep pergjigje, ai te ndalon edhe te besh pyetje. Frater Ravus

*Nese Zoti ekziston, shpresoj te kete nje justifikim te forte per gjithcka. Woody Allen

*Po them vetem qe nje kishe me rrufeprites mbi catine e saj, tregon nje mungese te madhe besimi. Doug McLeod

*Kur thone qe nje besimtar eshte me i lumtur se nje skeptik, eshte njesoj si te thuash qe nje i dehur eshte me i lumtur se nje person esell. George Bernard Shaw

 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
*Lufta ndermejt besimeve ne praktike eshte beteje per te vendosur se kush ka mikun imagjinar me te mire. Richard Jeni

*Besimi fetar eshte i pare nga njerezit e thjeshte si i ver8, si fallc nga te shenjtet dhe i panevojshem nga mbreterit. Seneca

 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Qe Zoti preferon budallenjte kete ma thote fakti qe budallenjte qarkullojne qe prej 19 shekujsh. Francois Mauriac

 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Thenie per ATEISTET

kur isha femije lutesha cdo nate per nje biciklete te re ,por kuptova qe Zoti sfunksiononte keshtu,ndaj e vodha nje dhe i kerkova falje ...

Emo Philips

:haha: :haha:
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Thenie per ATEISTET

Po them vetem qe nje kishe me rrufeprites mbi catine e saj, tregon nje mungese te madhe besimi. Doug McLeod

Të dashur miq, -- Njeriu e krijoi zotin, jo zoti njeriun. Juaji përgjithmonë, Garibaldi.

Shiko njëherë parashikimin e motit para se të lutesh të bjerë shi.

Besimi është më i thjeshtë se mendimi. Ndaj dhe ka më tepër besimtarë se mendimtarë.

SHum te sakta dhe shum domethenese :)
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie per ATEISTET

Të dashur miq, -- Njeriu e krijoi zotin, jo zoti njeriun. Juaji përgjithmonë, Garibaldi.

Besimi është më i thjeshtë se mendimi. Ndaj dhe ka më tepër besimtarë se mendimtarë.
Ka mendim, dhe mendim ndryshe.
Tek disa njerz mendimi dita dites kthjellohet. Tek disa te tjere si puna e ateisteve sa vjen e turbullohet.
Pak i juaji e pergjithmone i vetes, SempreBarca.
 

another_reality

Super-Hero
Titulli: Thenie per ATEISTET

Zoti e boni njeriun identik si vetja vet. Biblos

Eshte icik kunder po e bukur.
 

arch_modern

tHe WoRlD iS mInE
Pe: Thenie per ATEISTET

317403_242182025832681_124856934231858_712814_2025587443_n.jpg

Atheism
The belief that there was nothing and nothing happened to nothing and than nothing magically exploded for no reason, creating everything and then a bunch of everything magically rearranged itself for no reason what so ever into self-replicating bits which then turned into dinosaurs.....
MAKES PERFECT SENSE:p
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie per ATEISTET

Nëse do të më duhej të zgjidhja një fe, Dielli dhënësi i jetës do të ishte zoti im.
- Napoleon Bonapart

Mjeranët e shkretë i kanë mbushur mendjen vetes se do të jenë të pavdekshëm dhe do të rrojnë në përjetësi, nëse adhurojnë atë sofistin e kryqëzuar e nëse jetojnë sipas ligjeve të tij... e i marrin këto doktrina goja-gojës pa ndonjë provë të qartë. Kështu kur mashtruesit e sharlatanët hyjnë mes tyre, kaplojnë menjëherë pasuri të mëdha duke sunduar mbi këta leshko.
- Lukiani

Kisha thotë se Toka është e rrafshët, por unë e di që është e rrumbullakët, pasi kam parë hijen e saj mbi Hënë e më tepër besim kam tek një hije se sa tek kisha.
- Magelani

Njerëzit i krijojnë zotat sipas vetes, jo vetëm për nga pamja, por edhe për nga mënyra e jetesës.
- Aristoteli

Kur shoh detarë, njerëz të shkencave natyrore e mendimtarë, njeriu është më i urti mes gjallesave. E kur shoh priftërinj, profetë e shpjegues ëndrrash, asgjë s'më vështirohet më keq se njeriu.
- Diogjeni

Sa i përket fesë, tërë njerëzit pranojnë pa pyetur besimin e të jatit, sipas zakoni, të paaftë për të dalluar të vërtetën nga gënjeshtra.
- Abdul al Maari

Bota mban dy kategori njerëzish: njerëz inteligjentë pa fe dhe njerëz fetarë pa inteligjencë.
- Abdul al Maari

Tërë problemi me botën është se idiotët dhe fanatikët janë aq të sigurt ndaj vetes, ndërsa të mençurit plot me dyshime.
- Bertrand Rasëll

Feja është kryevepra e artit të stërvitjes së kafshëve, sepse stërvit njeriun në atë se çfarë duhet të mendojë.
- Artur Shopenauer

Kleriku i parë ishte mashtruesi i parë që takoi idiotin e parë.
- Volteri

Tërë fetë janë themeluar mbi frikën e të shumtëve dhe zgjuarsinë e të paktëve.
- Stendali

Feja konsiderohet prej popullit të rëndomtë si e vërtetë, prej të mençurve si e rremë dhe prej sunduesve si e dobishme.
- Seneka i Riu

Besim do të thotë të mos duash të mësosh çka është e vërtetë.
- Fridrih Niçe

Feja është nga sendet më të mira për të heshtur popullin e rëndomtë.
- Napoleon Bonapart

Tërë institucionet kombëtare kishtare, qofshin këto hebraike, kristiane a myslimane, s'më duken asgjë më shumë se krijime njerëzore, të ngritura për terrorizimin dhe skllavërimin e njerëzimit, për monopolizimin e pushtetit dhe të fitimit.
-Tomas Pein
:( :(
 
Top