• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thenie mbi shqiptaret

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

RRuga jonë është me gjemba, por qëllimi ynë është aq i lartë saqë ia vlen të ecësh mbi gjemba......

Naim Frashëri
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Punen e sotme mos e ler per neser. :)

U KRY! :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Një komb që nuk është në gjendje të dallojë lirinë nga robëria, është një fëmijë që ka nevojë të vazhdojë në shkollën foshnjore.

Sami Frashëri
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Dijetari (filozofi) nuk ndjek çdo zakon të vendit të tij, por përpiqet për zhdukjen e zakoneve të liga të popullit të tij....

Sami Frashëri
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Passion

Banned
I'a thane,e i'a nxine
nga faqja duan ta fshijne
Jan barbare,e jane bisha
S'dijne xhami,e s'dijne kisha. :gjuhe:

Jan rracista,pacavurre
Blihen me nje kile hashure:urra:
Merren me politike
Nga mendja jane total pyke:gjuhe:

Jan dembela,fjale shume
S'duan pune,e duan gjume.:chh

Kane det,e kane lumenj
Por kane e bisha,shume cakenj

Mbahen si Muji,e Halili
Ne t'vertet jan si kopili

Pa indetitet,pa histori
S'njohin heronj,por vec tradheti.

E shartuan,e prene perdite
I shuan zakon e tradite. :(

Oh sa shume kam per te thene
Vecse tani jam i zene :p
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Gjithësecili dëshiron t’i shohë njerëzit e mëdhenj, por më mirë është të shohësh veprat e tyre... dmth të shohësh ata vetë, sepse idetë e tyre s’kuptohen nga fytyrat e tyre, por dallohen nga veprat e tyre....


Sami Frashëri
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

ثshtë trimëri e madhe të heshtësh në tubimin e lajkatarëve....


Sami Frashëri
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
eshte permbledhje theniesh dedikuar shqiptarëve... Por mos u ngut ta marresh pergjithesisht ne perfshirje, pjeserisht nuk eshte bosh. (nje dite do te sjell ca video historike te gjata per Kosoven, Shqiperine dhe shqiptaret ....dhe ajo thenie ju perket disave bukur aty.)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Dija eshte armiku me i madhe i shqiptareve.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Na duhet nje jete e tere per te fshire budallalleqet qe kemi bere.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

SHQIPTARثVE, PREJ SHEKUJSH U ثSHTث STUDIUAR KARAKTERI NGA PERANDORITث;

JANث ZGJEDHUR ELEMENTث MES TYRE, JANث PثRDORUR ATA, PثRاARث dhe HEDHUR Nث INJORANCث - MANDEJ JANث MPOSHTUR DHE ثSHTث PENGUAR ZHVILLIMI KOMBثTAR I TYRE.

Virginia Asgar
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Shqiptarët duan para së gjithash dritën e mendjes dhe diellin.

Faik Konica(Albania 8, 1897)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Përmirësimi ekonomik është nevoja më e shpejtë dhe më e ngutshme për vendin tonë.... ثshtë pra një detyrë urgjente që interesat ekonomike të Shqipërisë t’i paraprijnë çdo vlerësimi të karakterit politik.

Faik Konica

(Albania 16, 15-30 korrik 1898).
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Mjerimi i shqiptarëve ka qenë në tërë kohërat të kapej pas individëve dhe jo pas ideve… Historia e Shqipërisë është e mbushur fund e krye me prova të tilla të përngjashme. Të përpiqemi me të gjitha forcat tona të shërojmë shqiptarët nga dashuria për individët. Ata duhet të mësojnë të duan Shqipërinë – jo t’i bëjnë qejfin këtij apo atij shqiptari.

(Albania 16, 15-30 korrik 1898).Shqiptarët honxhobonxho janë të tmerrshëm për mizori e kapadaillëk.

(Albania10, 28 shkurt 1898).Shqiptari duket si i bër për të qenë lodër e një mashtrimi të përjetshëm; një fatalitet i dhimbshëm rri pezull mbi këtë popull të mjerë.

(Albania 15-30 janar 1899 C).
Përgjegjësia jonë ndaj vendit është e pamohueshme: Do vuajmë me vuajtjet e Shqipërisë, do gëzojmë me gëzimet e saj.


(Albania 15-30 janar 1899 C).


Thenie nga Faik Konica


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Shqiptari e ka zakon që të kundërshtoj para se të marrë vesh.

(Vepra 1, f. 187).Kush nuk kupton PثRPARIMIN, e merr kufirin e mendjes së tij për kufirin e botës.

(Vepra 1, f.198).Shqiptarët janë një komb të cilit i pëlqen të lëvdojë veten. Si thonë gojë-rrumbullët tanë, kombi shqiptar është i pari nga mendja, nga sjellja e nga trimëria. Sikur shqiptarët të qenë jo kombi më i mendshmi, por thjesht një komb i mendshëm, ata do të kishin dalë me kohë nga dita e zezë ku ndodhen.

(Vepra 1, f. 271).


Thenie nga Faik Konica

Ta dini se ne në sy të Evropës së qytetëruar, jemi të prapambetur, dhe asgjë më shumë; ca na shajnë, ca na përqeshin, ca të pakëve u vjen keq. Hiqni dorë ju them, se u bëmë palaçot e dheut. Heshtni, shtrohuni, bashkohuni. Udha që shpie në nder, në liri e në shpëtim, nuk është e shtruar me lule, po me ferra; kush arrin në kulm, arrin i grisur, i djersitur, i përgjakur; dhe kur arrin në kulm, bie i vdekur nga të lodhurit, por me vetëdijen që i hapi një udhë të re popullit.

(Vepra, SH.B. Naim Frashëri, f. 213).
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerë....

Shqiptarët kanë shkruar me gjakun e tyre më tepër se një faqe në histori të Evropës. Nga më të voglat trazira gjer në luftërat më të gjakta, shqiptari ka hequr hark, vërvitur kordhë a zbrazur pushkë.

A ka gjë më të turpshme, më të ulët se historia e këtij kombi që, për pak të qelbur ergjent [të holla], shet mish njeriu në çdo luftë, edhe kujt s’i erdhi dëshprim nga aq qindra vjet që e shkelin dhe e kurvërojnë të huajt, s’i erdhi dëshprim të jap dy pika gjak për lirinë e vetvetes? Të donin shqiptarët lirinë e Shqipërisë lehtazi e bëjnë; por rrinë të patundur dhe kështu dëftojnë që s’e duan Shqipërinë, dëftojnë që janë armiqtë e saj.

Faik Konica

(Albania 1, vëllim A, 1897).
 

Katil

Antarë i Respektuar
Të ashtusur por krenar.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku flitet, gjuha shqipe – ndonëse e varfëruar nga një palëvrim shumë herë shekullor – është e aftë të shprehë, me një ndjenjë të mrekullueshme, nuancat, konceptimet më të holla e të mprehta të mendimit njerëzor.

(Albania 1, 1897)


Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Shumë duhet të punojmë ne shqiptarët, sot dhe për së shpejti.... po më parë nga të gjitha, të shëndoshim dashurinë dhe vëllazërinë në mes tonë.
(Albania 2, 1897).


Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Përmirësimi ekonomik është nevoja më e shpejtë dhe më e ngutshme për vendin tonë. ثshtë pra një detyrë urgjente që interesat ekonomike të Shqipërisë t’i paraprijnë çdo vlerësimi të karakterit politik. (Albania 16, 15-30 korrik 1898).


Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Ndjenja kombëtare ka rrënjë të forta në zemrat shqiptare..... dhe ndonëse më ndonjë rast, moskokëçarja dhe moskuptimi i shqiptarëve gati na shkurajojnë dhe shkurajojnë gjithë miqtë e tyre të vërtetë, duhet pranuar se ndjenja kombëtare atyre nuk u mungon, por u mungon ajo vetëdije e qëruar, aq e domosdoshme për përparimin.


(Albania B, nr 2, 14, 15-30 qershor 1898).


Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Përgjegjësia jonë ndaj vendit tonë është e pamohueshme:

Do vuajmë me vuajtjet e Shqipërisë, do gëzojmë me gëzimet e saj....


(Albania 15-30 janar 1899 C).


Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Duke u ngritur përmbi egoizmat e pafuqishëm dhe mëritë e pafrytshme vetjake,.... LE Tث ULIM KOKAT E Tث PUNOJMث PثR FORMIMIN E NJث SHQIPثRIE ku poshtërsia keqbërëse e armiqve tanë trashëgimtarë t’i lërë vendin drejtësisë dhe ndershmërisë së mëkëmbur të stërgjyshërve tanë. Mjaft më duke krasitur degë kuturu, dhe me një vendosmëri të ftohtë por të pamëshirshme, LE Tث JAPIM GODITJE PERFUNDIMTARE Nث RRثNJثT E Sث KEQثS.

(Albania 12, 1909)

Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ne duam të bëjm një komb shqiptar, dhe për këtë punë kemi nevojë për bashkim të të gjitha pakicave të Shqipërisë me tëre shumicën shqiptare. (Vepra 3. f.136)

Faik Konica
Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime janë bër në emër të së gjorës Shqipëri! (Albania 4, 1907).

Faik Konica
Shqipëria është një vend i bekuar me mijëra bukuri, shkelur nga turmë e cila ushqen njëfarë urrejtje ndaj bukurisë sonë. (Vepra 2, 34).

Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Vendi më i ëmbël e më i pëlqyer i një shtëpie duhet të jetë vatra (atdheu), se rreth e rrotull kësaj mblidhen vëllazëria që të rrinë e të kuvendojnë. Po ndonjëherë, kur mbahet ligsht e nuk pastrohet me kujdes vatra, në vend që t’i afrojë, i largon njerëzit e shtëpisë, sepse bie erë të qelbur. (Vepra 4, f. 227).

Thenie nga: Faik Konica
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Shqiptarët janë populli më mosbesues në botë.... (Kujtesë për lëvizjen kombëtare shqiptare).


Populli shqiptar është mjaft i mprehtë në të kuptuar. (Kujtesë për lëvizjen kombëtare shqiptare).


Asgjë nuk i ftoh më shumë shqiptarët se t’u thuash që kanë të bëjnë me një copë injoranti që i drejton. (Kujtesë për lëvizjen kombëtare shqiptare).Faik Konica


 
Top