• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thenie mbi shqiptaret

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

“اuditem si u përhap ky gomarllëk se shqiptarët komandojnë në Perandorinë Turke! Shqiptarët janë një e katërmbëdhjeta pjesë e Turqisë (llogariten dy milion). Në Turqi ka 80 vilajete. Vetëm Abedin pasha është vali shqiptar sot për sot. Mutasarifë nga 250 që qeverisin Turqinë, ka vetëm 7 shqiptarë…Gjeneralë në 3-4 qind, janë nja dhjetë shqiptarë. Në diplomaci përveç një kryeshkronjtor. Gjithë vendet e mira janë për turq, për grekër e armenë… Mua nuk më vjen keq fare, për kundrë më pëlqen t’i dëbojë Sulltani të gjithë shqiptarët pak nga pakë, se atëherë do të zënë të mësojnë ment…Pse nuk njohin se në ka shume shqiptarë në punë të qeverisë, janë për vëndet e ulta, zaptien, çaushë etj, vende ku s’mundin të “zotërojnë” një mbretëri?….”

Faik Konica, Albania 1903

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

As Prussia, as Inglitera, as Franca e Bonapartit, as Shën Petersburgu e as 'Veremi i Bosforit' nuk e kanë shkaktar këtë panik sa kur janë shfaqë n'skenë shqiptart

- mohikanat e fundit ose "Faulheit" i Marx-it...

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

“O ngrihet flamuri kombëtar, o gjaku deri në gjuj!

"Në qoftë për nesër, vdesim sot, o flamur o dekë"


Dom Nikoll Kaçorri sot ne pervjetorin e vdekjes."Të predikojmë në gjuhën shqipe, se Zoti na ndigjon edhe shqip"
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

...:)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Mësuesja e historisë në Greqi,i mësonë nxenësve kush ishin shqiptarët?

•Përse ishin kaq rracë e fortë!
•Shteti grek ishte shumë i vogël dhe u formua falë arvanitasve!
•Arvanitasit janë baza e Greqis,deri vonë flitej shqip.
•Komplet jugu i Shqipëris (toskeria) ishin ortodoks!
•Arvanitasit akoma ruajnë kulturën dhe traditat e tyre me krenari!
•Flet për Suliotët dhe trimat e tjerë shqiptar!
•Në Greqi deri von flitej shqip dhe vllahishte,këto etni formuan Greqin moderne

- Të gjitha këto fakte thuhen në një shkollë Greke,ku nxënësit janë Grek!

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

"Uh Shqiptar ju budallat e motit, qe i rate beses se Zotit e shkelet mbi gjakun e Kastriotit, po a asht ky shenj i burrenise dhe i zgjuarsise? me i dhan besen 500 vjet Turqise, asaj masakrueses se Arbenise, dhe me i kthy shpinen Europes dhe qytetnise?

At Gjergj Zef Fishta†
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Trimëria e shqiptarëve nuk njeh kufi. Ata e përballojnë vdekjen dhe torturën pa asnjë hezitim. Fjala e tyre një herë e dhënë është më e shenjtë se betimi i dhënë te popujt e qytetëruar. Mikpritja e tyre s’ka të krahasuar. Ajo nuk pushon deri sa të mos ngelë gjë për të ndarë e për të dhënë.
Shqiptarët trashëgojnë pamundësinë për t’i fyer në nder. Kjo është një praktikë e përjashtuar, sepse po i fyeve do të përballosh në mënyrë të detyruar larjen e hesapeve me gjak.
Bajroni i ka bërë homazhe kësaj race shqiptare pse e njohu personalisht dhe jetoi midis këtij populli. Respekti për moshën është një nga karakteristikat e shqiptarëve. Ata janë korrektë, të dashur kundrejt tjetrit dhe reciprokisht të sjellshëm. Në momentet më të rënda ata janë plot respekt për superiorët e tyre. Ata zbatojnë urdhrin e tyre me saktësinë më të madhe. Fjalët e tyre dhe sjellja e tyre shoqërohen nga dinjiteti. Siç kemi thënë më përpara, një fyerje ndaj tyre riparohet në mënyrë shumë të tmerrshme. Nuk lejojnë servilizmin, lajkatarinë ose mosobligimin në një punë që jepet fjala. Mikpritja gjen shprehjen më kuptimplotë në Shqipëri. Një fyerje që i bëhet një mysafiri kap jo vetëm të zotin e shtëpisë, por gjithë fisin. Ai që vret mysafirin dënohet nga fisi dhe vdekja e tij është e paevitueshme... shkruan mes të tjerash ambasadori amerikan në Greqi dhe Mal të George F.Williams
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

“O ngrihet flamuri kombëtar, o gjaku deri në gjuj!

"Në qoftë për nesër, vdesim sot, o flamur o dekë"


Dom Nikoll Kaçorri sot ne pervjetorin e vdekjes."Të predikojmë në gjuhën shqipe, se Zoti na ndigjon edhe shqip"
Ky ishte zv minister i i.qemalit i shkelqyer me tre universitete te marra ne zvicerr.. politike..filozofi dhe drejtesi mos gaboj.... dhe cuditerisht ne shume foto komuniste ne ngritjen e flamurit figura e tije nuk rezulton pasi u be me bjografi te keqe...
Ps . Lauri i lexova me endje keti kerkime ..se dija qe egzistonte dicka e shkruar shqip ne 1272..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

@Jana, Dom Nikoll Kaçorri ishte nga Kraja i Dibres, babe katolik e nene myslimane.
Ti ja ke pak idene se c'koke kane dibrant, po ashtu mirditsit, pasi vetem nje krua i ndan. Kacorri gjate kesaj shprehje:
“O ngrihet flamuri kombëtar, o gjaku deri në gjuj! "Në qoftë për nesër, vdesim sot, o flamur o dekë"
eshte e shoqeruar me nje pistolet mbi tavoline, te nxjerr nga veledani i priftit.

Pasi aty peshperitnin disa qe Shqiperia te rrinte akoma nen Turqi si nje Vilajet, dhe te ngrihej edhe flamuti i sulltanit. Aty Kacorri nxjerr pistoleten mbi tavoline dhe i thote ato fjale...;)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

@Jana, Dom Nikoll Kaçorri ishte nga Kraja i Dibres, babe katolik e nene myslimane.
Ti ja ke pak idene se c'koke kane dibrant, po ashtu mirditsit, pasi vetem nje krua i ndan. Kacorri gjate kesaj shprehje:
“O ngrihet flamuri kombëtar, o gjaku deri në gjuj! "Në qoftë për nesër, vdesim sot, o flamur o dekë"
eshte e shoqeruar me nje pistolet mbi tavoline, te nxjerr nga veledani i priftit.

Pasi aty peshperitnin disa qe Shqiperia te rrinte akoma nen Turqi si nje Vilajet, dhe te ngrihej edhe flamuti i sulltanit. Aty Kacorri nxjerr pistoleten mbi tavoline dhe i thote ato fjale...;)
"Në qoftë për nesër, vdesim sot, o flamur o dekë !" Keto ishin fjalet e tije me aqif pash elbasanin. Luigj gurakuqin e ismail qemalin e i.qemali tha ok sot... e sot ishte ajo dita e pamvarsise...
Kan qene kphe revolucioni...perandoria osmane...serbia... gjuha shqipe ku ai ezhte i famshmi i shprehjes te predikojme ne gjuhen shqipe qe u poblikua ne gazetat e asaj kohe shqipe por edhe ne corriere di Trieste ... shume pak dine kontributin e tije.. jo vetem per zgjuarsine,aftesine,trimerine por mbi te gjitha per gjith ato vuajtje si burgime..gjoba.. presekutime per te vetmin faj mbrojtje te gjuhes dhe besimin e propaganten te krijimit te nje shteti.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie mbi shqiptaret


Kudo qe i takon shqiptaret ne botë, secili e thotë: Me shqiptaret mos paq punë!

Why?

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

"Keshilla nje gazetari"

Faik Konica boton në të përkohshmen "Albania" me datë 15 shtator 1901, këshillat pasonjëse për një djalë që kish nërment të botonte një gazetë shqip në Misir.

I dashur mik - në e bëfsh gazetën me fleta të mëdha; shqiptarët do të thonë që s'fshihet dot lehtë; në e bëfsh me fleta të vogëla, do të thonë se s'është gazetë, por libër. Në e shtypsh me letra të holla, do të thonë se s'këndohen edhe prishin sytë; në e shtypësh me letra të trasha do të thonë se je "hamall" e kërkon të mbushësh vend. Në shkrofsh toskërisht, do të thonë se s'është gazetë për gjithë shqiptarët; në shkrofsh gegnisht prap ashtu, në shkrofsh në gjuhë të përzier me të dyja, gjysëm gegnisht, gjysëm toskërisht, do të thonë se është "çervish".

Në mos shkrofsh për politikë, do të thonë se s'është koha të punojmë për letratyrë, kur vendi ndodhet në rrezik; në shkrofsh për politikë do të thonë se prishë punë duke egërsuar qeverinë. Në folsh butë për Turqinë, je i paguar prej Stambollit; në shkrofsh rreptë kundër Turqisë, kërkon të të jap Sulltani të holla që t'a pushosh gazetën. Në mos gjefsh të holla që ta mbash gazetën, do të thonë se s'je i zoti, me qenë aq njerëz duan zgjimin e kombit shqiptar; në gjefsh të holla je intrigant a i shitur. Në folsh për plot çlirimin e Shqipërisë, do të thotë je djall e kërkon gjëra që duheshin gatitur në qind vjet më parë; në folç për nevojën të përpiqemi t'a shpëtojmë gjuhën dhe kombësinë, duke vënë vendin nën hijen e një Fuqisë së Madhe, s'qënke shqiptarë i vërtetë.

Në folsh mirë për shqiptarët e krishterë, hidhërohen shqiptarët muhamedanë; në folsh mirë për muhamedanët, hidhërohen të krishterët; në folsh mirë për të krishterët e për muhamedanët që janë shqiptarë të mirë, e ligsht për të ligjt, aherë do të hidhërohen të gjithë. Aq për sot, se kam frikë mos të zërë gjumi.

Gazeta "Dielli", 10 prill 1957
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie mbi shqiptaret


"Nuk do të dorëzohemi për së gjalli, vrasësit nuk do të kalojnë vecse mbi trupin tim të vdekur." Adem Jashari

Adem Jashari.jpg
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Shqiptarët me të vërtet janë të prapambetur, derisa nuk i sjellin Shqiperisë vendet e saja të ndara... Derisa nuk i sjellin bashkimin e plotë Shqipërisë.

(Je....)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

As unë, as ti, as tjetri e tjetri po dora vetë Naimi i Frashëriotëve:

“Të mëshehurit dhe të mbuluarit e fytyrës së gruas s’ka qenë në kohën e profetit por është çpikur më von. Ndalim i math në përparimin e një kombi! Si mund të vejë mbroth një komb kur gratë, domethënë gjysma e njerëzisë rron e mbyllur si në kuvli? Si mund të jetë i zgjuar e i mbarë një komb pa pasur në vijë jetën e shtëpisë e të fëmijës, dhe këto qysh mund të bëhen kur burri rrin veç gruas? ا’dashuri, ç’arsye mund të mësojnë e të marrin djemtë në një të tillë familje...Gruaja duhet të jetë e mësuar më shumë nga burri se fëmija së pari nga mëma e marrin arsimin dhe mësimet...Gruaja është mëmë e fëmijës, zonjë e shtëpisë dhe krejt i njerëzisë” .

 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

As unë, as ti, as tjetri e tjetri po dora vetë Naimi i Frashëriotëve:

“Të mëshehurit dhe të mbuluarit e fytyrës së gruas s’ka qenë në kohën e profetit por është çpikur më von. Ndalim i math në përparimin e një kombi! Si mund të vejë mbroth një komb kur gratë, domethënë gjysma e njerëzisë rron e mbyllur si në kuvli? Si mund të jetë i zgjuar e i mbarë një komb pa pasur në vijë jetën e shtëpisë e të fëmijës, dhe këto qysh mund të bëhen kur burri rrin veç gruas? ا’dashuri, ç’arsye mund të mësojnë e të marrin djemtë në një të tillë familje...Gruaja duhet të jetë e mësuar më shumë nga burri se fëmija së pari nga mëma e marrin arsimin dhe mësimet...Gruaja është mëmë e fëmijës, zonjë e shtëpisë dhe krejt i njerëzisë” .

Lauri te falenderoj qe na solle ne memorje kete patriot legjendare te Shqiperis
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Frasherit kane qene Bektashi apo jo?
Frasherit jan bektashinje,,,pothuajse e gjith zona e kurveleshit deri ne permet e fshaterat jane bektashinj
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Si thote ai Nevruzi i bektakshive: Nuk ka fe pa atdhe
Ndryshe nga keta sunni-t arab qe e kane per turp te vene kombin para fese.

 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie mbi shqiptaretO te lumte jeta te lumte
kurr mos vdeksh e kurr mos humte
se si ty nuk ka te shumte
te kjo bote e pergjumte

O Leibniz i mbrekullumte.

https://sq.wikipedia.org/wiki/Gotfried_Leibniz


___

Kisha vendos te mos postoj fare qe thoni, se ma keni shpif me qendrimin tuaj ku tjeter kush gabon e tjeter kend qortoni!
As kam shqetesuar dike ketu, perkundrazi e kane ndeze te tjeret fitilin sepse si duket nuk u pelqenin thenjet e mia "origjina e njerezimit eshte shqiptare dhe se te gjitha gjuhet zberthehen shqip."...

Kur te zgjoheni ju, do ta ket mare ferra uraten e do jet vone...
Ndaj edhe thone, me mire vone se sa kurre...

...po ndaj edhe rrojme ne ferr, se ja bete muturinen urates ju!

Kur e thote tjetri e qepni, kur e thote tuaji e nxirrni te cmendur...

Ferri qe po ju ha.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie mbi shqiptaret


...sidomos, pas minutes 20:00 shikojeni mre...

___

-Origjina e njerezimit eshte Shqiptare dhe nuk e luan topi.

-Studiojeni mire gjuhen Shqipe dhe do ta kuptoni...

-Ne flamur kemi DY SHQIPONJA.

-Lexojeni mire mithologjine dhe do ta kuptoni...


325px-Aineias_Ankhises_Louvre_F118.jpg

---Enia... ---Thenia... (THENJA, FJAL MBANIA).

---Aghisi... (mbreti i Dardanise) ---A gjyshi... ---Ash gjuhesi plak... (ESHTE GJUHA E PJEKUR, SHQIP).

---Kapia... ---KUPTIMI.

===DIJA===

===PJEKRONI (KRONI) PJEKURIA===

SHQIP FLET ZOTI

.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

Ismail_qemali_bashkimi.jpg
.....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie mbi shqiptaret

img_5860-660x330.jpg
.....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Lauri

Anunnak
“Në sytë e të krishterëve rebelimi i Skënderbeut përligjet me dëmet shkaktuar me vdekjen e dyshimtë të tre vëllezërve të tij, me poshtërimin [ degradation] e tij vetë dhe skllavërimin e vendit të tij; dhe admirojnë zellin e lartë, ndonëse të vonët, me të cilin Skënderbeu mbrojti besimin dhe pavarësinë e të parëve të tij. Por prej moshës nëntë vjeçare ai kishte thithur doktrinën e Kuranit; Ungjillin nuk e njihte aspak; fenë e një ushtari e përcaktojnë autoriteti dhe zakoni; është mjaft e vështirë të ftillosh se ç’dritë e re erdh’ e ndriçoi në të dyzetat shpirtin e tij”

Edward Gibboni: The Decline and the FallVI, kr.LXVII

 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Violetta

>> KS- AL. etnike <<


Nëse nuk pleqëroni punët e juaja vet, atëher ua pleqërojnë të tjerët...por pastaj mos u ankoni.

Sami Frasheri
*pleqëroni = rregulloni
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Top