• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thenie filozofike

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Nese me mashtron njehere,atehere je fajtor...por nese me mashtron per here te dyte,atehere vete jam fajtor...ARABE


Dashuria ben cudira cdo dite:ajo dobeson te fuqishmin,forcon te dobetin,nga i mencuri ben budallain,e nga budallai te mencurin,favorizon pasionet dhe zhduk arsyen.Me nje fjal i permbys gjerat...POLAKU
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Kur nje mik eshte ne telashe,mos u be i merzitshem duke e pyetur nese mund te besh ndonje gje per te.Ajo qe mund te besh eshte te mendosh dicka te vlefshme dhe thjesht ta besh...EDGAR WATSON HOWE


Njeriu i paedukate njihet ne castin kur e nderojne,,ndersa i edukuari atehere kur nuk nderohet...MONTENJI
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Te puthesh eshte sikur te pish uje te kripur.Sa me shume te pish,aq me i etur je...PROVERB KINEZE

Vdekja me e keqja e te gjithe te keqijave,nuk ekziston per ne.Kur jetojme ne,vdekja nuk eshte,,ndersa kur eshte ajo,nuk jeni ne...EPICURO
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Jeta do te ishte pafundesisht me e lumtur,nese do te lindnim 80 vjec e gradualisht te shkonim tek 18...MARK TWAIN

Lumturia eshte formuar nga fatkeqesite e shmangura...A.KARR
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Thenie Filozofike

Duaje atdhene si miza halene :)
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Ajo cka e ben origjinal nje njeri eshte se ai sheh dicka qe gjithe te tjeret se shohin...NIETZCHE

Miku i rreme eshte si hija qe te ndjek gjersa zgjat dielli...C.DOSSI
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Thenie Filozofike

Arti eshte nje bije e lirise dhe nuk duron ta marre urdherin nga nevoja e materies por nga domosdoshmeria e shpirterave.
 

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: Thenie Filozofike

eshte gabim i madh qe te enderrosh per vete me shume se sa duhet,dhe ta vlersosh veten meposhte sesa duhet .Gete
 

*romeo*

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: Thenie Filozofike

njeriu duhe te shpetoj veten me perpjekjet e veta,asgje nuk mund te beje per te,ate qe ai duhe te bej per vete...Buda
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Thenie Filozofike

“ Forma më e keqe e atdhetarizmit është ajo e të mbyllurit të syve përballë së vërtetës, e të çapëlyerit të gojës në hymne e lavdërime hipokrite, që nuk vlejnë për gjë tjetër veçse për t’i fshehur vetes e të tjerëve të këqijat e gjalla e të vërteta. Nuk vlen as shprehja se rrobat e ndotura lahen në familje. Një justifikim shumë i ulët: një popull i shëndoshë e i lirë, nëse e don pastërtinë, rrobat e ndotura i lan në shesh.”

“Ka dy mënyra për të dashur vendin tënd: të thuash hapur të vërtetën mbi të këqijat, mjerimet, turpet që na bëjnë të vuajmë dhe ajo e të fshehurit të së vërtetës nën veshjen e hipokrizisë, duke mohuar plagë, mjerime e turpe".
Kurcio Malaparte,

Kurcio Malaparte,

Sa i takon njerëzve, mund të themi se në përgjithësi ata janë të paqëndrueshëm, hipokritë dhe të pangopur me përfitime.
Niccolo Machiavelli


Arsyeja pse duhet ta duash Veten ka të bëjë me faktin se është e pamundur të ndihesh mirë, nëse nuk do Veten tënde.Kur ndihesh keq me veten, ti bllokon gjithë dashurinë dhe gjithë të mirën që Universi ka për ty.

Rhonda Byrne
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Thenie Filozofike

Vërtetë njeriu nuk ka kohë,
Kur humbet ai kërkon, kur gjen ai harron,
Kur harron ai dashuron, kur dashuron
Fillon të harrojë sërish.


Yehuda Amichai
 

ricky_ch

******
Titulli: Thenie Filozofike

Një thënje nga Ernst Raupach:"Kurtha ka edhe atje ku rrena i përngjan aq shumë së vërtetës,
sa që edhe më i guximshmi humb guximin të dyshojë!"Gjermanisht:

" Fنlle gibt es, wo der Schein so sehr der Wahrheit gleicht,
dass auch der Mutigste den Mut verliert, zu zweifeln!"
 

Gazolina

Moskokecarese
Titulli: Thenie Filozofike

Nuk eshte ar cdo gje qe shkelqen. Por do te ishte e drejte te shtonim se jo cdo gje e arte shkelqen. Hebbel, Hristrian Fridrih

Shiu i imte zgjat shume, rrebeshi eshte i shkurter. W. Shekspir

Vecanerisht ne na mundojne dhe shqetesojne vogelsirat, me lehte e kemi te shpetojme nga elefanti sesa nga mizat. Henri Shou
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Thenie Filozofike

..Fjalët mund të lëndojnë shumë, por vetëm heshtja mund të ta thyejë zemrën......

Ne ballafaqohemi me kaq shumë mjerim në botë vetëm për shkak të faktit që njerëzit mundohen të arrijnë në maje me një..Thenje ,

Rrespekti, eshte si buzeqeshja. Nuk kushton asgje, dhe ben te ndjehet mire dike !
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Thenie Filozofike

Ai që nuk mund të arsyetojë është budalla.
Ai që nuk do të arsyetojë është një fanatik.
Ai që nuk guxon të arsyetojë është një skllav.


Andrew Carnegie,
biznesmen amerikan
 

gocqejfi

Anëtar i ri
Pe: Thenie Filozofike

-Budalla nuk eshte ai qe s'di te gjitha,por ai qe kujton se i di te gjitha.
-I mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet.
-Pasuria me e madhe eshte injoranca.
-Grate mund te jene te talentuara,por mesa duket vetem burrat jane gjeni.
-Jeta eshte vetem nje enderr ne rrugen e vdekjes.
-Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse,se ferrin e jetova ketu.
-Jeta eshte nje kopesht me lule ku mund te kepusesh lule te bukura,por edhe gjemba.
-Te martohesh me nje vajze vetem se eshte simpatike,eshte sikur te blesh ne pazar nje gje pa vlere.
-Jeta do pasion,dhe pasioni do lufte.
-
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Thenie Filozofike

اasti më i bukur është agimi , kur dallimi midis errësirës dhe dritës nuk është ende i qartë , dhe njeriu nëse dëshiron , dhe nëse është i kujdesshëm , mund të mendoj gjithçka që në jetë i shfaqet si kontrast , errësirën dhe dritën , gënjeshtrën dhe të vërtetën ,të cilat janë vetëm dy aspekte të së njëjtës gjë .
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Thenie Filozofike

Ajri i freskët i mbrëmjes është frymëmarrja e erës që fle qetësisht në krahët e natës ..
Më lër të fle , duhet të mbaroj edhe unë një ëndërr..
 

BuRreLsss

Anëtar i Nderuar
Titulli: Thenie filozofike

Demokracia duhet te jete dicka me shume sesa vendimi i dy ujqve dhe nje deleje se c’fare do te hane per darke.

James Bovard
 

London

carpe diem
Titulli: Thenie filozofike

 
A

Alltini

Titulli: Thenie filozofike

Nuk kam as nje zgjidhje,,por e admiroj problemin.
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Pa një qellim,pa deshiren për ta arritur, askush s'mund te jetoje.Po u zhduk qellimi,mundesia për ta arritur,ankthi e transformon njeriun ne një moster.

Dostojevski
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Thenie filozofike

Ajo qe besoj eshte se ne virtualitet njerzit dhe kryesisht meshkujt e leshojne me lehte veten... pre te errupsioneve emocionale,
 
Titulli: Thenie filozofike

Ahmed Esh-Shugejri
"Sa më shumë që edukohem përgjatë kohës aq më shumë e kuptojë mangësinë e mendjes andaj nëse nuk e plotësoj me dije do ma plotësoj koha me injorancë ".
 

TrueLovE

You Have My Heart
Titulli: Thenie filozofike

Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Fjalët mund të thumbojnë jashtëzakonisht shumë, por vetëm heshtja mund të ta thyejë zemrën.

Phyllis McGinley
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Thenie filozofike

Ne shpirtin e nje injoranti,ka gjithmone vend per nje ide te madhe,
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Jeta është etapë ; më e lezetshmja është dashuria , më të rënda janë ndarjet ; më trishtuese janë kur thuajmë lamtumirë , dhe më të bukura janë momentet kur ritakohemi :)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Thenie filozofike

Shpresa vdes e fundit prandaj falim se shpresojme.


Migjeni,
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Pyetni te diturit ,rrini me te urtet dhe shoqerohuni me te varferit.
 
Top