Thenie filozofike

sensuu

sweet
Titulli: Thenie filozofike

Grate qe kane motra, kane nje "aleat te perjetshem ", zenkat e pakontrrolluara mes tyre sheshohen brenda pak minutave. Ekziston gjithashtu rregulli i pashkruar, se ska rendesi sa ankohesh ti per motren tende, askush tjeter nuk mund te flase kunder saj ne pranine tende.

|Nina Licastro
 

sensuu

sweet
Titulli: Thenie filozofike

Kam mesuar se nuk kalohet jeta duke dhene shpjegime, pasi miqte e tu nuk kane nevoje per to, armiqte nuk te besojne, ndersa budallenjte nuk te kuptojne.

| Aristoteli
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Kultura; është ajo që mbet në mendësinë tonë kur harrojmë të gjitha .

Emilie Henriot
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Mos më thuaj se ky problem është i rëndë, sikur të mos ishte i rëndë atëhere nuk do ishte problem

Maréchal Foch
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Hakmarrja eshte si vdekja . . Heret apo vone vjen per te gjithe !

Pa dashuri nuk jetohet, me dashuri zemra lendohet ..

Te gjithe kemi lindur per te qene te rendesishem per dike...

Ndonjehere (1) Shikim Vlen Me Shume Se (1000) Fjale ♥​

Dashuria Nuk Kerkon Perfeksion, Por Sinqeritet Dhe Respekt ...!!​

Syte ndonjeher kane nevoje te lotojn qe ta shohin Boten me Qarte​

Buzeqeshja eshte veshja me e bukur per cdo femer
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Ka Lote Qe Flasin.. . . Ka Dhe Fjale Qe Qajne. . . ! ! !​


Kur Me Mungon Ti . . . Me Duket Sikur Me Mungon Gjithcka. . .!!​


Sa e dhimbshme eshte te qendrosh larg njeriut qe dashuron

Eshte e Trishtueshme te Duash Dike qe Do Dike Tjeter . .!!


Karakteri i fort krijohet nga nje jet e veshtir..!!​


Dhe ne momentin kur ke nevoje per dike, Je vetem
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Sa e dhimbshme eshte te ndihesh i harruar ose i zevendesuar...

Nese je i lumtur mos bertit shume, trishtimi e ka Gjumin e Lehte​

Kur ta kuptosh se sa shume te dua, ndoshta do te jet shume vone !​

Nje dit do ta gjej Princin tim por babi do jet gjithmon mbreti im​

Ai qe nuk shpreh ate qe ndjen,rrezikon te humbase ate qe do..​

Ne Jete Mund Te Pelqesh Shum Persona. . .Por Nje Do Vertet. .

Shoqeria Nuk BliheT ... Thjeshte FitoheT Dhe Respektohet ♥♥​


Shoket e vertete , njihen ne dite te veshtira !​

CdO Gje kthEhet. . .Ne MoMeNtIn KuR s'Te INtErEsON Me . . .​


Ndonjehere kam vertete deshire te largohem nga te gjithe...!​
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Je vetëm, të pyesin kur do të fejohesh.
Je e fejuar, të pyesin kur do të martohesh........
Kur je e martuar, kur do të kesh fëmijë.
...
Kur ke një, të pyesin kur do të bësh të dytin.
Kur ndahesh të pyesin pse.
Kur mundohesh të rifillosh jetën, pyesin pse kaq herët.
Njerëzive nuk u pëlqen asnjëherë mënyra jote e jetës...
Ji krenare për atë që je dhe mos u shqetëso se çfarë mendojnë të tjerët për ty, sepse jetohet vetëm një herë.
Kjo është jeta jote!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Nuk te fajesoj aspak pse shoqerise tone i erdhi fundi , por aman sikur te lije edhe pak kohe per mua sdo ishte keq , apo nje mendim , apo nje zile ne telefon . Ne fund te fundit kuptova se ste interesoja me , dhe qe isha e tepert ne jeten tende .

Nuk ka rendesi sa e gjate eshte rruga, rendesi ka VULLNETI per te arritur ne fund te rruges ...!

Nje nga gjerat me te bukura te jetes eshte te gjesh dike qe mund te kuptoje ,pa pasur nevoje ti japesh shume shpjegime..!!

Une humba dikë që s'më donte. .Ti humbe dikë që jepte Jetën për Ty...
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Ca humbe mos e kerko... Ca ke në dorë mos e lësho..!

Një ditë dhimbja i thotë parave:- "Sa me fat jeni, sepse çdo njeri lutet për ju..!
Paratë i pergjigjen: "-Ti je më me fat, sepse njerëzit kur kanë shumë dhimbje kujtojnë ZOTIN, familjen dhe shokët, ndërsa kur kanë shumë para i harrojnë që të gjithë..!!

Mos e mbush jetën me ditë , por mbush ditët me jetë!!!
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Thenie filozofike

Kur ego-ja te te pyese:" Perse u fal kaq miresi atyre qe nuk e njohin ate?! Perse tregohesh shpirtmadh me njerez qe nuk e vleresojne?!
Buzeqeshi dhe i thuaj:" Nese mbi toke nuk ka njeri ta vleresoje, ka ne qiell kush ta bekoje."
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Thenie filozofike

Një fustan s'ka vlerë të vishet, në qoftë se nuk i zgjon një mashkulli dëshirën për ta zhveshur.

| Dritëro Agolli |
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike

"Si ka mundèsi qe
ndersa je keq i zhytur nè asgjè,
tè tè neveritet gjithçka?!"

ČARLS BUKOVSKI
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike

 

MasteR

I'm offline
Titulli: Thenie filozofike

-Mijera miq nuk mund ta zvendesojne kurre babain tend.!
Franc Kafka
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike-- Johann Wolfgang von Goethe --
"Për të arritur në përjetësi,
duhet t'i përshkosh të gjitha rrugët
në këtë jetë!"
=======
"Të sundosh është e lehtë,
të qeverisësh është e vështirë..."
=======
"Njerëzit në politikë
hidhen nga njëra anë në tjetrën,
siç përpëliten në shtrat të sëmurët,
tuj menduar se ashtu do të gjejnë rehat."

"Mos u identifiko me ëndrra të vogla,
sepse ato s'kanë fuqi
t'i lëvizin zemrat e njerëzve!"

"Për të arritur në përjetësi,
duhet t'i përshkosh të gjitha rrugët në këtë jetë!"

"Jeta është e gjatë kur është e plotë.
Le ta masim jetën me veprat dhe jo me kohën!"

"Poetët e mëdhenj së pari janë të mëdhenj
pastaj poetë!"

"Guximin ke humbur - gjithçka ke humbur..."

"Të flasësh është nevojë - të dëgjosh është art!"

"Nga të gjithë hajdutët,
budallenjtë janë më të dëmshmit,
ata na vjedhin në të njëjtën kohë
edhe kohën edhe humorin.!"

"Nuk ka gjë më të neveritshme se masat:
ato përbehen nga nje ane prej disa njerëzve të fuqishëm që iu prijne udhën e akomodimit mashtruesve dhe ndyrësirave;
nga ana tjeter prej turmës së njerëzve qe iu shkon pas pa u menduar fare!"

"Te zgjuarit dhe te marret nuk jane te demshem.
Duhet te ruhemi nga gjysem budallenjte
dhe gjysem te urtit,
ata jane me te vertete te rrezikshem."


"Rënia e letërsisë
tregon rënien e një kombi."
=======
"Nuk ka gjë më të frikshme se injoranca në veprim."
========
"Urrejtja është diçka e veçantë.
Atë do ta gjeni më të fuqishme dhe më të dhunshme,
atje ku shkalla e kulturës është më e ulëta."
========
" Askush nuk eshte me i skllaveruar
se ai qe gabimisht mendon se eshte i lire."
=======
"Te miren qe ua ben te tjereve - shkruaje mbi rere.
Te miren qe ta bejne te tjeret - gdhende ne mermer!"
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike

Miqtë nuk janë gjë tjetër veçse armiq, më të cilët kemi nënshkruar një armëpushim, i cili jo gjithmonë respektohet ndershmërisht.

Giovanni Papini
(9 janar 1881 - 8 korrik 1956)
 

perbenista

Anëtar Aktiv
Titulli: Thenie filozofike

13321871_885637601540477_1647331758240713141_n.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Thenie filozofike

"Mjerë ai nxënës që nuk ia kalon mësuesit të tij."

"Ashtu siç një ditë e kaluar mirë sjell gjumë të lumtur, një jetë e kaluar mirë sjell vdekje të lumtur."

"Kam fyer Zotin dhe njerëzimin sepse vepra ime nuk arriti cilësinë që duhet të kishte arritur."

"Ndërsa mendoja se po mësoja si të jetoja, kam mësuar si të vdes."

"Por shkencat e verteta janë ato qe pervoja ka bere te depertojne nepermjet shqisave, dhe vuri qetesi ne gjuhet e ngaterrrestareve, dhe qe nuk le te enderrojne hulumtuesit e tyre, por gjithmone mbi te vertetat paresore dhe parimet e njohura vazhdon me tej dhe me pasoja te verteta gjer ne fund, sic shfaqet ne matematikat e para, pra numer dhe mase, te quajtura aritmetike dhe gjeometri, qe trajtojne me vertetesi te plote nga sasia nderprerese dhe vazhduese".
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: Thenie filozofike

Nëse rrezikon mund të humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi...!!

Anthony D'Angelo
 
Titulli: Thenie filozofike

"Mos u bej dele"-Mark Twain
Upsssss me falni se e perktheva padashje lol
Origjinali thote-
"Sa here qe e gjeni veten ne Anen e shumices, eshte koha te ndaleni dhe te reflektoni"
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Lindim vet, jetojmë vet, vdesim vet..... vetem nëpërmjet dashurisë dhe miqësise krijojmë nje iluzion momenti se nuk jemi vet .

Orson Welles
 
Top