Thenie filozofike

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Thenie filozofike

Toka ka muzikë, për ata që dëgjojnë.

| William Shakespeare |
 
Titulli: Thenie filozofike

Dielli qe perendon te prek nĕ shpirt ,
Vetem per të te kujtuar qe te vodhi dhe nje dite .

J . Morrison
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Thenie filozofike

Hipokrizia mund te fitoje shume beteja ndaj sinqeritetit,por asnjehere luften...!
 

Alessia

What I do is who I'm .
Titulli: Thenie filozofike

“Viviamo di speranze, per poi morire di mancanze.”
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie filozofike

اudi.....
Disa njerëz i ngjajnë topit, nëse e mban “mbi” kokë bie, e nëse mbanë nën këmbë qëndron e nuk lëvizë....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Thenie filozofike

Askush nuk kalon mbi kurrizin tend nese nuk perkulesh ;)

(dora vet qetu tuj menu)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Thenie filozofike

"Injoranca eshte nje zonje fshati,qe sado perpiqet
te ece me kepuce te larta rrezohet!"
|M. Twain|


Unë nuk e di kush shpiku takën e lartë, por ai i ka
një borxh të madhë të gjitha femrave.
| Marilyn Monroe |
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Thenie filozofike

Neve, edhe une e kam xhan Normen, por mos e ngaterrojme ne kshu temash :)

hahaha Yellow,normal Merlin nuk eshte filozofe,por nga njehere keto filozofit e thjeshta qe vijn nga keta te thjeshtit e "filozofis",,mua me pelqejne,dhe kjo shprehja e Merlin ne kete rast eshte e tille.
Pastaj per mua kontrasti i krijuar mes atyre dy shprehjeve me beri te mendoj pertje takave dhe zonjave..:).

 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Thenie filozofike

Të besosh është fuqia e dytë, sepse e para është të
duash..!!

-Victor Hygo-
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete.
Aristoteli (384 BC – 322 BC), Eudemian Ethics

Pa shoqeri askush s’do deshironte te jetoje, edhe po te kishte gjitha te mirat tjera.
Aristoteli (384 BC – 322 BC), Nichomachean Ethics

Nje mik i mire mund t’ua thote per nje minute ne fytyre te gjitha problemet qe ju keni. Mbase s’do ju duket aq mik i mire pasi t’ua kete thene te gjitha.
Arthur Brisbane, “The Book of Today”

Te mos kesh shoket te pabarabarte me veten.
Confucius (551 BC – 479 BC), The Confucian Analects

Mos u mbro me gardh – mbaj shoqerine perreth.
Proverb Ceke

Mund te besh me shume miq per dy muaj nese shpreh interesim per njerezit e tjere se sa mund te besh per dy vjet duke u munduar t’i besh tjeret te interesohen per veten tende.
Dale Carnegie

Mos u mundo asnjehere te arsyetohesh – miqte e vertet nuk kane nevoje te degjojne arsyetimet ndersa armiqte s’do te degjojne sidoqofte.
Elbert Hubbard (1856 – 1915)

Nese nuk i kupton karakterin nje njeriu – shiko miqte e tij.
Proverbe japoneze.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Mos provo asnjëherë një dashuri që s’e ndjen, sepse dashurinë s’e komandojmë dot!
Alan WATTS

Mbase ndjenjat që përjetojmë kur jemi të dashuruar pasqyrojnë një gjendje normale. Të jeni të dashuruar tregon se si duhet të jetë një njeri në të vërtetë.
Anton CHEKHOV (1860 – 1904)

T’i kesh frikën dashurisë do të thotë t’i keshë frikën jetës, dhe ata që i frigohen jetës janë tre pjesë të vdekur.
Bertrand RUSSELL (1872 – 1970), Martesa dhe morali (1929)

Dashuria s’mjafton. Duhet të jetë themeli, gurthemeli – por në asnjë mënyrë struktura e tërë. ثshtë shumë e lakueshme, shumë e butë.
Bette DAVIS (1908 – 1989)

Pastërtia e mendjes do të thotë çiltërsi e pasionit, prandaj një mendje e pastër dashuron nxehtësisht dhe sheh qartë atë që do.
Blaise PASCAL (1623 – 1961)

Takimi i dy personaliteteve është si një kontakt i dy substancave kimike: nëse ka reaksion, të dyja transformohen.
Carl JUNG (1875 – 1961)

Të duash dhe të të duan do të thotë të ndjesh diellin nga të dyja anët.
David VISCOTT Si të jetosh me një person tjetër, 1974

اdo dashuri që s’ka shoqërinë si pikënisje është si një mur i ndërtuar në rërë.
Ella W. WILCOX

Gjithmonë ka ca çmenduri në dashuri. Por poashtu gjithmonë ka ndonjë arsye në çmenduri.
Friedrich NIETZSCHE
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Thenie filozofike

Zgjidh mashkullin qe kap doren tende dhe
iu thote shokeve se "kjo eshte vajza qe ma ka
mbledhur".
- Zgjidh mashkullin qe te puth ballin e pastaj
buzet.
- Zgjidh mashkullin qe vrapon me ty ne rere e
te perqafon ne mes te te gjithve.
- Zgjidh mashkullin qe u thote shokeve "Ajo
eshte cmenduria dhe dashuria ime", jo ate
qe u thote shokeve "Ate e kam une".
- Zgjidh mashkullin qe mban telefonin hapur
edhe kur ty te ka zene gjumi, thjesht per te
degjuar frymemarrjen tende.
- Zgjidh mashkullin, te cilit kur i vardisen
femra apo shoket i thone qe te zere dhe nje
tjeter, e ai u pergjigjet "Me vjen keq, une kam
dike te cilen e dua dhe e respektoj".
-Zgjidh mashkullin qe thote "Une e dua dhe
kjo me mjafton".
Por mbi te gjitha, zgjidh mashkullin qe nese
djali yt do t'i ngjante atij ne gjithcka, ti do te
ishe krenare.
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Njeriu i arsyeshëm në përgjithësi i adaptohet jetës ; kurse njeriu i pa arsyeshem, mundohet në vazhdimësi që jetën e tij t'ua imponojë të tjerëve. Dhe nga ky njeri i pa arsyeshëm varet i gjithë progresi njerzorë.

Gorge Bernard Shaw
 
Titulli: Thenie filozofike

Don't pay any attention to the cheap provocateurs - just ignore them.

By LeVoyageur lol
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Me dhimbsen njerzit sa pak besojn te verteten , dhe se shume e besojn genjeshtren...!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Ndryshojn shume karakteret e njerezve por fytyra prap u ngelet e njejt ,arrijn të té buzqeshin prap edhe pse ua njeh miré buzqeshjen edhe kur e kanê fallco...!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Babai im gjithmonë më ka thënë " të varfër por të ndershëm " sigurisht , nuk mund të përballojmë të panevojshmen, por duart e babait tim ,edhe pse të pista nga puna në fushë, mbajnë gjithmonë era Dinjitet !:)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Ne jet do shohesh shum gjera... Do fitosh,por edhe do humbesh. Do qash,por edhe do qeshesh... Do zhgenjehesh,por edhe do fitosh besimin e dikujt... Koha ben ti njohesh njerzit.. Te dallosh kush ne te vertet te do,apo kush te thonte "te dua",por qe ne t'vertet te goditen mbas shpine... Koha beri vetet dallime.. Tani esht vendimi im te zgjedh midis t'mires apo te keqes.... Jeta qenka luft,nuk te ben mir askush... Thjesht interesi I ben njerzit te duan ate qe nuk e duan dhe te thon se te duan ,edhe pse nuk kan pik ndjenje per ty... Asgje nuk esht e perjetshme.. Cdo gje e ka nje fund si dashuria,lotet,buzeqeshja,miqesia ashtu dhe hidherimi.... Cdo gje qe thon se esht e pamundur,esht e mundur ndaj kurr mos u dorzdo per dicka qe do te arrish apo qe do te besh .....
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Thenie filozofike

Cdo here qe distanca na ndan, koka ime cmendet dhe ne heshtje degjoj zemren time duke qare dhe uluritur pa ndalim emrin tend, Faleminderit qe ekziston...
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Thenie filozofike

“I am a forest, and a night of dark trees: but he who is not afraid of my darkness, will find banks full of roses under my cypresses.”
― Friedrich Nietzsche, Thus Spoke Zarathustra
 

London

carpe diem
Titulli: Thenie filozofike

ثshtë e vërtetë që nuk ka shumë kuptim të përpiqesh të gjesh fjalën më të bukur të një gjuhe, sepse bukuria shpesh lidhet me rëndësinë që ka kuptimi i fjalës për një individ. Por është vërtet një eksperiment interesant për të studiuar lidhjen emocionale të njerëzve me gjuhën.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie filozofike

Një person i tretë asnjëherë nuk krijon problem midis dy njerëzve. ثshtë një problem midis të dy personave që krijon hapësirë për personin e tretë.
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: Thenie filozofike

Mund të zbulosh më shumë për atë person në një ore lojë se në një vit bisedë.

Platoni
 

London

carpe diem
Titulli: Thenie filozofike

Be careful with your words, once they are said, they can only be forgiven, not forgotten
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Citatet dhe filozofit tona,ne shprehje..:)

Një mijë në qëndrofshin, do të qëndroj dhe vetë, Po dhe njëqind në mbetshin, nuk tundem kurrsesi; I dhjeti do të jem, po qe se mbeten dhjetë; E në mbettë veç një, - unë do të jem ai!
''Victor Hugo''
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Citatet dhe filozofit tona,ne shprehje..:)

Kur isha i vogel mamaja ime më përsëriste gjithmonë që:
'' lumturia është çelësi i jetës! ''
- Kur shkova në shkollë, më pyetën se si do dojë të ishe kur të rritesh?
Unë shkruajta " i lumtur ".
-Më thanë që nuk e kisha kuptuar pyetjen...
dhe unë u thashë atyre që nuk e kishin kuptuar jetën..!!

Me pelqen kjo...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Thenie filozofike

Askush nuk mund të kthehet prapa që të ketë një fillim të ri. Por secili mund të filloj sot, që të ketë një fund.
 
Top