• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thatësira e madhe në Meksikë nxjerr në dritë një tempull

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Peshkatarët me barkat e tyre improvizojnë guida turistike për të vizituar një monument të ri, që ka dalë në dritë si me magji në mes të asgjëje.Thatësira e madhe e këtij viti, ka ulur nivelin e ujit të lumit Grijalva në qytetin Chiapas të Meksikës, një lum që ushqen digën e Nezahualcَyotl. Objekti në fjalë njihet si Tempulli Quechula dhe daton në shekullin e gjashtëmbëdhjetë.Bëhet fjalë për një ngjarje që ndodh për të dytën herë gjatë këtyre 13 viteve. Në vitin 2012, niveli i ujit ishte ulur aq shumë saqë i lejonte njerëzit të vizitonin edhe ambientet e brendshme të kishës. “Ndërtesa u braktis për herë të parë në vitet 1773-1776,” tha për Associated Press, arkitekti Carlos Navarrete, i cili ka punuar për autoritetet meksikane për objektet e përmbytura në muajt e parë të 1966, vit ku kishte përfunduar diga.Kisha është ndërtuar nga një grup murgjish, të udhëhequr nga Friar Bartolome dhe varej nga një manastir afër Tecpatلn, i themeluar në vitin 1564. Arkitekti Navarrete beson se për shkak të ngjashmërive arkitektonike, kisha mund të jetë qenë ndërtuar nga i njëjti person. Kisha është 61 metra e gjatë, 14 metra e gjerë dhe 10 metra e lartë, ndërsa kulla arrin deri në 16 metra.“Kjo kishë është ndërtuar me idenë se do të jetë në qendër shumë të populluar, por kjo nuk ndodhi kurrë”, thotë Navarrete.
g.shqip
 
Top