Termet ne Turqi

Detaje nga tërmeti në Detin Egje, u ndie deri në 4 shtete përfshi Shqipërinë, paralajmërohet cunamTërmeti me magnitudë 6.6 i shkallës Rihter këtë mesditë në ishullin grek të Samosit ka ‘ngritur’ Egjeun në këmbë.


Banorët e ishullit grek janë të gjithë në rrugë teksa dëme të mëdha raportohen në Izmir. Mediat greke raportojnë se tërmeti u ndie në 4 shtete, më së shumti në Turqi e Greqi, por edhe në Bullgari deri edhe në Shqipëri.

Po ashtu lëkundjet filluan me 4.6 Rihter derisa të njëpasnjëshme kapën rreth 7 Rihterin fatal. Sipas ekspertëve grekë, tërmeti ishte sipërfaqësor teksa është parlajmëruar për cunami të vogël.


Në fakt, deti në ishullin Samos dhe përreth ka nisur të tërhiqet duke marrë me vete dhe anijet kurse në disa pjesë të tjera ka marrë përpara rrugët duke hyrë në brendësi të qendrave të banuara.*Për shqiptarët e prekur në Turqi apo Greqi, nga lëkundjet e forta të tërmetit. Redaksia e News24 vë në dispozicion numrin : 00355 68 20 74 396

(BalkanWeb)
 
Deri tani per ishullin Samos thone 8 te lenduar lehte dhe thone ishte 7 ballsh termeti
 
Kam nje mike mu ne ate vend ku kishte ndodhur dridhja, tha deri tani ishim jashte shtepive, sa u futem brenda se ftohet. Per viktima nuk permendi...
 
Akoma nuk e kemi harruar termetin tone,dhe u'a dijme vuajtjen:(
Zoti i'u dhente fuqi ta perballojne.
 
Ne ishullin samos dy te rinj 17 dhe 16 vjec kane vdekur duke I zene rruges nje mur qe ishte shembur ....farkeqesi
 
Po lexoj ca komente ke dailymail, wow jom habit se cfare urrejtje percillet neper komente per turqit. ?‍♂️. Po gezohen anglezt njesoj sic gezohen vendet arabe sa here ka nje sulm terrorist ne evrope. ?
 
Top