• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tërheqja mendore është shumë më e fortë se ajo fizike

Abisi

Staf në FV.AL
Sot është duke u bërë gjithnjë e më e vështirë të krijosh lidhje të thella, të forta dhe autentike. Dhe kështu, në epokën e shfaqjes, tërheqja mendore bëhet një përjashtim sesa rregull. Kur takojmë një person, gjëja e parë që vërejmë është pamja e tyre fizike. Është e pashmangshme. Për fat të keq, shumë prej nesh mbështeten tek ajo për të vendosur nëse do të vazhdojë apo jo një njohje. Ose nëse do të përpiqemi ta shndërrojmë atë në diçka më shumë.
Është e gabuar të zgjedhësh një person vetëm në bazë të pamjes së tij. Shumë marrëdhënie sot bazohen në parime të gabuara. Në një pamje të mirë fizike, për pozicionin shoqëror, mbi pamundësinë për të qenë vetëm. Gjëra që me siguri mund të kenë rëndësinë e tyre, por që nuk janë të mjaftueshme. Ato nuk ndihmojnë për të ndërtuar diçka thellësisht autentike dhe të qëndrueshme.
Në kontekste të tilla, tërheqja mendore është absolutisht e përjashtuar. Megjithatë, të gjithë meritojnë ta provojnë atë. Të përjetosh intensitetin e një ndjenje që tejkalon bukurinë, përtej çdo forme pamjeje. Emocioni i të qenit i dashur për atë që je brenda, të vlerësohesh për vlerat, mendimet e tua, vizionin tënd për jetën.
Tërheqja mendore është e fuqishme
Tërheqja mendore është e fuqishme, shumë më e fuqishme sesa ajo fizike. Më e fortë se koha që kalon, rrudhat që shfaqen, flokët e bardhë që përpiqemi t’i fshehim. Ajo është aty… kur gjithçka ndryshon, trupi plaket, ritmi bëhet më i ngadaltë dhe shikimi nuk është më i njëjti, tërheqja mendore mbetet.
Përkundrazi rritet me kalimin e viteve. Përvetëson vlera, interesa, përvojë. Ata që japin gjithçka për pamjen janë të destinuar të jetojnë të pakënaqur. Gëzimet e mendjemadhësisë zgjasin vetëm disa momente.
Dashuria që bazohet në nevojë nuk është dashuri
Dashuri që bazohet në nevojë ose në gjithçka që është materiale, mos e quani dashuri. Zgjat vetëm disa periudha. Ndonjëherë më pak dhe gjithçka që mbetet është thjesht një ndjenjë e shkëlqyeshme e zbrazëtisë.
Një ndjenjë autentike është e plotë. Ajo përfshin kokën, trupin dhe zemrën. Përfshin tërheqjen mendore dhe fizike. Mos u kënaqni me gjithçka që është e shpejtë, e thjeshtë dhe e qartë. Mos kërkoni thjesht një ide të bukurisë dhe përsosmërisë. Ju rrezikoni të humbni thelbin e njerëzve që është e vetmja gjë që ka rëndësi. Dhe rrezikoni të humbni veten tuaj ndërsa duhet të mbroni anën sipërfaqësore.
Përqendrohuni në tërheqjen mendore, mos u kënaqni, tregohuni selektiv. Jepini vetes atë që meritoni. Obligacione autentike, ndjenja të thella. Një dashuri që ju plotëson.
Revistapsikologji.com
 
ke konfirmon? :p
Faktin qe terheqja mendore eshte shume me e fuqishme se ajo fizike(kjo nuk do te thote qe terheqja fizike s'ka rendesi🤣).

Faktori cerebral eshte jashtezakonisht i fuqishem dhe vendimtar.
 

Drejtori

Rr'no se na duhesh...
Ehe lexo ene i liber me titull Psikometamorfaza dhe te terheqin mente si kali parmenden... :p :D
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Tërheqja mendore është e fuqishme.
(Eh me shkoi mendja direkt tek dikushi,kur fliste ai doja ta ndalja kohen).
Eh :):).
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Rahmetlia baba jem thoshte:
Kryt me to me 1 krevet ke me qitë

Qe dmth une pajtohem me rahmetline :p

Tkofsh bektesh e merr vesh
 
Private conversations
Help Users
    Top