• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tendenca e re, turistë të zhveshur në Machu Picchu

Një tendencë e re po përhapet mes turistëve që vizitojnë Machu Picchu, një nga shtatë mrekullitë e botës, për shkak të përhapjes së turizmit të zhveshur.

Në internet po përhapet tendenca e re, e cila ka shqetësuar jo pak autoritetet e Perusë. Gjatë fundit të vitit 2013 dy djem, një australian dhe një nga Zelanda e Re, vraponin të zhveshur mes bukurive të Machu Picchu dhe për shkak të veprimit të tyre përfunduan në pranga, mirëpo turistët e tjerë nuk u shqetësuan aspak.

Shembulli i keq vjen nga Liam Timothy, 18 vjeç dhe Topp Mathew Jared, 30 vjeç, të cilët u lanë të lirë pasi u sekuestrua aparati i tyre fotografik.

Më herët një i ri nga Izraeli postoi imazhe online dhe më tej një video në Youtube, teksa një çift vraponin të zhveshur mes bukurive përrallore të këtij vendi.

Por i pari që është fotografuar i zhveshur në këtë vend duke bërë që ky fenomen të përhapet gjerësisht ishte Paul Marshall në vitin 2012, duke u shprehur se, “Nëse shikojmë vetëm kokën e buzëqeshur ndihemi të lumtur, por kur shikojmë një trup të zhveshur ndihemi në siklet. Duam që ta shembim këtë barrierë dhe ta bëjmë turizmin më argëtuese”.

Por Ricardo Ruiz Caro Villagarcia, përgjegjës i kulturës në Peru, deklaroi se rrënojat e Machu Piccu janë një thesar i vërtetë dhe këto episode po rrezikojnë seriozisht pasurinë kombëtare.

noa.al
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Tendenca e re, turistë të zhveshur në Machu Picchu

Po e heq nga lista Machu Piccun mbas ketij lajmi.
 
Top