• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Televizioni i telenovelave braziliane, reportazh për Shqipërinë dhe shqiptarët (DETAJET)

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Televizioni i telenovelave braziliane, reportazh për Shqipërinë dhe shqiptarët (DETAJET)

TV Globo, një nga televizionet më të mëdha në amerikën latine, i ka kushtuar kohë dhe vëmendje Shqipërisë dhe shqiptarëve, duke thurur jo pak lavde për bukuritë natyrore, historinë dhe traditat e vendit tonë. Gazetarja Gloria Maria, ka vizituar shqipërinë dhe ka përgatitur një dokumentar 40 minutësh kushtuar pasurive natyrore dhe kulturës së shqipërisë, që sic thotë ajo, po rilind pa e humbur identitetin.


Në rrugëtimin e saj përmes shqipërisë, Gloria Maria, thotë se është njohur me njerëz karizmatikë, por edhe me kuzhinën e pasur që në vetëvete ruan traditat e më shumë se 10 shekujve. Ajo përmend bukën e pjekur në prush, apo tavën e kosit me mish qengji.

Gazetarja mrekullohet edhe nga historia e vendit tonë, që sicc shprehet, shfaqet në tradita si muzika polifonike, që është pjesë e trashëgimive botërore të UNESCO-s dhe në arkitekturë me rrënojat që kanë qenë dëshmitare të kalimit të pesë qytetërimeve. Kamera e ekipit brazilian ndalet edhe në qytetin e Beratit, një relike e perandorisë otomane; bunkerin ku diktatori komunist do të mbrohej nga sulmet dhe tek besimet fetare në vend, që ishin të ndaluara për gjysmë shekulli por që tani jetojnë në harmoni me njëri tjetrin.

Globo është televizioni më i madh komercial në amerikën latine dhe i dyti më i madh në botë, pas amerikanit ABC. Globo tv është edhe prodhuesi më i madh i telenovelave braziliane.
g.shqip
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Athua shqiptaret kaq shume i ndjekun telenovelat?!
 

Passion

Banned
Athua shqiptaret kaq shume i ndjekun telenovelat?!
Mossss!

I sfidoi turku telenovelat latine.
Madje ato kan pushtu e Italine e me gjere(me c'po diskutohet).

Shyqyr qe paska dal kjo gazetarja,se kam nje shok i cili ka jetuar,edhe dicka e lidh asaj ane.


Kryesisht ne Bolivi,por i njeh mire ato vende,edhe thote qe shqiptaret kane nje rep shume shume negativ asaj ane.

Ku?
Tek latinet. :D
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
A ke link te dokumentarit?
 
Top