• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Televizionet e Ifa 2018, inteligjencë artificiale dhe 8k

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Televizionet e Ifa 2018, inteligjencë artificiale dhe 8k

Shumë kompani kanë nisur zgjidhjen më të lartë, duke paraqitur prototipet e tyre. A do të jetë gati tregu europian?

Ngarkesa 8k

https-_blogs-images.forbes.com_johnarcher_files_2018_08_SamsungQ900Rpic.jpg

Një përkufizim shumë i lartë i imazheve, aq shumë saqë syri i njeriut nuk mund ta perceptojë atë. Në ISFA në Berlin protagonistët absolutë të departamentit televiziv ishin modele me rezolucion 8k, të aftë për riprodhimin e imazheve katër herë më të larta se përkufizimi 4k. Samsung, Lg, Tcl dhe Sharp solli pajisjet e para që shfrytëzojnë këtë teknologji. Vizitorët u ndalën në stendat e tyre për të parë se si mund të ishin pamjet e detajuara të një petali luleje, një tigër që lëvizte në dëborë ose në det që fshinte gjurmët e këmbëve në rërë. Tregu i ri është përuruar, por momenti kur do të bëhet masiv, ndoshta është ende larg.

33 milionë piksel, përtej syrit të njeriut

Në Itali, televizioni vetëm tani po përjeton përmbajtje në 4k dhe megjithatë kjo teknologji ka qenë e pranishme në dyqanet televizive për një kohë të gjatë.Në industrinë e filmit 4k jep një rezolucion prej 4096×2160 piksele, në televizor një tel me pak tel 3840×2160, në të vërtetë do të ishte më korrekte ta quaje atë Ultra Hd. Në 8k piksel dyfishohen vertikalisht dhe horizontalisht: 7680×4320. Në këtë mënyrë ata tejkalojnë pragun prej 33 milion piksele, katër herë më shumë se ato të 4k. Sheshet e ndritshme bëhen të padukshme, duke na dhënë një imazh më të përcaktuar se si mund ta shohim atë të jetuar. Problemi është përmbajtja. Në TV dhe në internet tashmë është e vështirë të gjesh video në 4k, 8k është një vend ende i pashkelur. Për të kompensuar këtë mungesë, shumë prej TV 8k kryejnë një proces upscaling në video të transmetuara, ata rrisin rezolutën falë inteligjencës artificiale.

Samsung 8k Q900R, i ndritshëm si në kinema

Për t’u vendosur në botën e 8k Samsung zgjedh teknologjinë Qled: Sistemi i LCD me ekranin e Quantum Dots. Por zgjidhja nuk është e vetmja pikë e fortë në të cilën luan kjo televizion. Le të fillojmë nga dizajni. Q900R do të jetë në dispozicion në katër formate: 65 ”, 75 ”, 82 ” dhe 85 ”. Praktikisht pa skaj, duke qëndruar në dy piedestale të vogla, ky televizor përshtatet si një pjesë e mobiljeve në dhomën tuaj të jetesës. Edhe kabllot nuk duhet të jenë një problem: sistemi One Invisible Connection mund të mbledhë fuqinë dhe kabllon optik në një hapësirë të vetme. Në listën e veçorive ekziston edhe përdorimi i teknologjisë HDR 10+, një certifikatë që vërteton cilësinë e imazhit dixhital. Pika e fundit e fortë e Samsung është ndriçimi në gjendje të arrijë në 4 mijë thumba, standardi i studiove të filmit. Tani për tani, informacioni i çmimeve ende nuk është lëshuar.

88-inç Lg 8k, Oled misterioze

Nuk ka çmim, nuk ka datat e lëshimit dhe nuk ka karakteristika teknike. Megjithatë TV është atje. Lg paraqiti TV e saj të parë në rezolucion 8k në ISA në Berlin. Ndryshe nga rivali Samsung, zgjodhi të fokusohet në teknologjinë Oled. Ndërsa ekranet LCD janë të ndriçuara, në ekranet Oled piksels janë krijuar me komponentë që ndriçojnë vetveten. Lufta midis Oled dhe Lcd është ende e hapur. Pa hyrë në detaje teknike, një nga fushat më të rëndësishme të betejës është në dritë. LCD mund të ofrojë shkëlqim më të madh, ndërsa Oled ju lejon të keni zezakë më të fortë.

Philips, ngjyrat zgjerohen përtej kornizësJo 8k për Philips. Kompania holandeze ka sjellë në Berlin dy modele të televizioneve që ende përdorin rezolutën 4k dhe përqendrohen në specifikimet e tjera. Oled 803 dhe Oled 903 shfrytëzojnë, siç mund të mendoni, teknologjinë Oled. Dallimi në mes të dyve qëndron në tingull. Oled 930 ka në fakt një shirit të trashë që mund ta bëni, në bashkëpunim me Boëer & Wilkins. Sistemi operativ i është besuar Android TV, i përditësuar në Nugat. Kompania ka njoftuar megjithatë se do të ketë edhe një përmirësim në Oreo. Gjithashtu i rëndësishëm është sistemi Ambilight, një teknologji që zotëron Philips, falë të cilave një seri LED me ngjyrë projektojnë të njëjtën ngjyrë që shihet brenda ekranit nga prapa televizionit. Oled 803 dhe Oled 903 janë të dyja në dispozicion me dy shkurtime: nga 55 ” dhe 65 ”. اmimet e nisjes për Oled 803 janë 1990 dhe 2990 euro, varësisht nga madhësia. Me Oled 903 shpenzimet rriten: 2490 dhe 3490 euro.

Tcl Living Window, TV bëhet foto

Stili oriental apo arti abstrakt? Linja e Dritarit të Qëndrueshëm nga Tcl fokusohet në dizajnimin dhe shikon trendët më të mëdha artistike të shekujve të fundit. Kompania kineze ka krijuar katër televizione të bëra për t’u integruar në një mur sikur të ishin piktura. Ekrani ka një rezolucion 4k me teknologjinë Qled, e njëjtë e përdorur nga Samsung për Q900R e saj. Pika e fortë e kësaj serie, megjithatë, është korniza që i mbështet ato. Secili model frymëzohet nga një periudhë e ndryshme historike: ekziston televizioni që vjen nga dekori i artit, me linjat e tij të lehta dhe metalike, stilin simetrik oriental dhe vargun që përkujton pikturat e Piet Mondrian. Përveç mbështetjes, në çdo model gjithashtu ndryshon pozicioni dhe madhësia e altoparlantëve audio që hyjnë në përbërje. Për momentin duhet të jemi të kënaqur të shohim këto modele vetëm në foto. اmimet dhe disponueshmëria ende nuk janë komunikuar. Përveç dritares së gjallë, Tcl gjithashtu paraqiti një model 8k: 75 ”, një ekran Qled dhe një tingull të ndërtuar me Onkyo japoneze.

Toshiba dhe Sharp, 8k për JaponinëDy televizione kompletojnë pamjen e modeleve të lançuara me rezolucion 8k dhe të dy vijnë nga kompani në Tokën e Diellit në rritje. Sharp ka zbuluar gjeneratën e dytë të LV-70x500E, televizorit të parë 8k të paraqitur në edicionin 2017 të ISFA në Berlin. Modelet e reja do të kenë tre formate: 60 ”, 70 ” dhe 80 ”. Këto televizione, të pajisura me ekranet LCD, do të llogarisin në një shkëlqim që mund të arrijë edhe maksimumin prej 4 mijë nyjeve. Nga Sharp, megjithatë, gjithashtu mund të mendosh se çfarë do të jetë diapazoni i çmimeve në të cilin do të hyni në pajisjet e reja 8k, modeli i nisur vitin e kaluar kushton rreth 12 mijë euro. Kompania e fundit japoneze për t’u lançuar në këtë treg është Toshiba, edhe pse ne do të duhet të presim që të dimë detajet. Televizioni i tij 8k në këtë moment është në fakt më shumë si një koncept. Ne e dimë se do të jetë LCD dhe do të ketë softuer të shkëlqyeshëm si Samsung. Specifikimet, çmimet dhe data e lëshimit janë ende për t’u parë.

Sony, një Oled dhe një LCD për serinë Master

Dy modele, dy teknologji të ndryshme. Edhe japonezja Sony i reziston bukuri 8k dhe fokusohet në ekranet me rezolucion 4k. Af9 Oled e tij dhe Zf9 LCD punojnë ndryshe edhe pse. Af9 ngre një panel Oled, i integruar me teknologjinë e Boosterit të Kontrallave të Piketonit në mënyrë që të ketë ngjyra më të ndritshme. Modeli Zf9, nga ana tjetër, përdor sisteme të tjera për të korrigjuar defektet për shkak të ndriçimit LCD: X-Wide Angle mban kontrastin midis ngjyrave edhe kur lëviz drejt anët ekstreme të këndit të shikimit ndërsa X-Motion Clarity ai optimizon skenat më të shpejta, ato që mund të gjenden në një film veprimi ose në një lojë futbolli. 55 ” Af9 Oled do të dalë në shitje për 2.999 euro, të njëjtin çmim si 65 ” Zf9.

Rezolucioni, kur llogaritet përmbajtja

Ndeshjen Juventus – Lazio, spektatorët më fatlumë apo më teknologjikë, ishin në gjendje të shihnin të gjitha detajet e lojës së Cristiano Ronaldos. Ishte ngjarja e parë në ligën italiane që Sky transmetoi në 4k, një eksperiment që rrjeti po kryen së bashku me garat e Formula 1. TV shtetërore gjithashtu ka një kanal me këtë përshkrim. ثshtë quajtur Rai 4k dhe vjen vetëm në raste të veçanta, siç ndodhi në janar për të transmetuar programin e fundit nga Alberto Angela. Në internet mund të gjeni diçka më shumë. Netflix ka disa seri që, me llogarinë Premium, mund të shihni në këtë format dhe në YouTube ka video në Ultra HD. Këtu, megjithatë, problemi lidhet kryesisht me transmetimin. Përmbajtja në 4k kërkon shumë të dhëna, për më tepër ato në 8k dhe lidhjet tona nuk janë gjithmonë në gjendje të mbështesin rrjedhën. Ka një televizion që po eksperimenton me transmetimet në 8k, por po flasim për rrjetet e Japonisë dhe Koresë së Jugut. Modelet e paraqitura në Ifa 2018 i kanë bërë njerëzit entuziast, por gjithashtu lënë hapësirë për disa dyshime.

A është tashmë koha e duhur për të blerë një televizion me këtë rezolutë?

(gazeta-Shqip.com)
 
Top