• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të zhveshur e të dhunuar

Arfenilla

Themelues i Forumit
Se jan sllav nuk kam pas dyshim..po per shqiptar se di!!
 

Monique

Staf në FV.AL
O mon e lexove shkrimin me lart??
O arfe sllavet jane maqedonsit e dikurshem qe ishin po rrace shqiptare.
Nuk kane as i fije sllavi brenda greket.
Ajo ca ndodhi me greqine ishte lufte fetare dhe jo lufte territoresh
Brenda llojit u be serish..pune shqiptaresh mo
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Sllavët janë familja e popujve që banon shumicën e Europës Lindore.
Prejardhja e tyre është e paqartë. Supozohet se fiset e para janë dyndur nga pjesët kufitare të Persisë së lashtë në drejtim të veriut dhe nga fillimi i erës sonë kanë depërtuar në pjesë të ndryshme pas Karpateve e më vonë edhe në Ballkan, deri në tokat ilire.
Popujt e sotëm sllavë në Evropë janë: rusët, ukrainasit, polakët, bjellorusët, çekët, sllovakëtsllovenët, kroatët,serbët, boshnjakët, malazezët, maqedonët e sotëm, bullgarët, një pjesë e moldavëve, lituanezëve, letonezëve dhe grekëve, dhe mundësisht pjesë e përbërjes etnike të gjermanëve (Austri), rumunëve e të hungarezëve.
 

Monique

Staf në FV.AL
Sllavët janë familja e popujve që banon shumicën e Europës Lindore.
Prejardhja e tyre është e paqartë. Supozohet se fiset e para janë dyndur nga pjesët kufitare të Persisë së lashtë në drejtim të veriut dhe nga fillimi i erës sonë kanë depërtuar në pjesë të ndryshme pas Karpateve e më vonë edhe në Ballkan, deri në tokat ilire.
Popujt e sotëm sllavë në Evropë janë: rusët, ukrainasit, polakët, bjellorusët, çekët, sllovakëtsllovenët, kroatët,serbët, boshnjakët, malazezët, maqedonët e sotëm, bullgarët, një pjesë e moldavëve, lituanezëve, letonezëve dhe grekëve, dhe mundësisht pjesë e përbërjes etnike të gjermanëve (Austri), rumunëve e të hungarezëve.
Komb i perbere o Arfe ...jane te asimiluar ,quaji cte duash
Greqia nuk eshte komb etnik , por u perbe nga maqedonasit , turqit e shqiptaret.
Aty te maqedonasit merr e lexo , por jo wikipedian
 

Imp4cT

Why So Serious?!
Sllavët janë familja e popujve që banon shumicën e Europës Lindore.
Prejardhja e tyre është e paqartë. Supozohet se fiset e para janë dyndur nga pjesët kufitare të Persisë së lashtë në drejtim të veriut dhe nga fillimi i erës sonë kanë depërtuar në pjesë të ndryshme pas Karpateve e më vonë edhe në Ballkan, deri në tokat ilire.
Popujt e sotëm sllavë në Evropë janë: rusët, ukrainasit, polakët, bjellorusët, çekët, sllovakëtsllovenët, kroatët,serbët, boshnjakët, malazezët, maqedonët e sotëm, bullgarët, një pjesë e moldavëve, lituanezëve, letonezëve dhe grekëve, dhe mundësisht pjesë e përbërjes etnike të gjermanëve (Austri), rumunëve e të hungarezëve.
Greket e Sllavet skane asgje te perbashket pervecse fese. Greqia eshte miksim rracash te asimiluar si neogrek. Edhe shqipetare ka goxha, e flas per Arvanitet jo ata qe kane emigruar pas viteve 90.
Shumica derrmuese e Athines dikur ka qene me Arvanite, 90 nga 100 heronjte e pavarsise se tyre ne 1821 gjithashtu ishin Arvanite.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Greket e Sllavet skane asgje te perbashket pervecse fese. Greqia eshte miksim rracash te asimiluar si neogrek. Edhe shqipetare ka goxha, e flas per Arvanitet jo ata qe kane emigruar pas viteve 90.
Shumica derrmuese e Athines dikur ka qene me Arvanite, 90 nga 100 heronjte e pavarsise se tyre ne 1821 gjithashtu ishin Arvanite.
Tashi disa shkrim gjejm se jan sllav.disa jo..se jan rac e komplikuar ata e din edhe vete..
Dhe per boshnjaket .nuk kisha lexu dikun se jan rac sllave.
 

Tomka

Anëtar i ri
Sllavët janë familja e popujve që banon shumicën e Europës Lindore.
Prejardhja e tyre është e paqartë. Supozohet se fiset e para janë dyndur nga pjesët kufitare të Persisë së lashtë në drejtim të veriut dhe nga fillimi i erës sonë kanë depërtuar në pjesë të ndryshme pas Karpateve e më vonë edhe në Ballkan, deri në tokat ilire.
Popujt e sotëm sllavë në Evropë janë: rusët, ukrainasit, polakët, bjellorusët, çekët, sllovakëtsllovenët, kroatët,serbët, boshnjakët, malazezët, maqedonët e sotëm, bullgarët, një pjesë e moldavëve, lituanezëve, letonezëve dhe grekëve, dhe mundësisht pjesë e përbërjes etnike të gjermanëve (Austri), rumunëve e të hungarezëve.
Se di ku e ke marre kte, por greket smund t'jene kurrsesi sllav. Dyndjet e para sllave ne ballkan kane ndodhur rreth shekullit te 7, kur greket kishin shekuj qe ishin aty ku jane sot.
 

Imp4cT

Why So Serious?!
Tashi disa shkrim gjejm se jan sllav.disa jo..se jan rac e komplikuar ata e din edhe vete..
Dhe per boshnjaket .nuk kisha lexu dikun se jan rac sllave.
Ai shkrimi ndoshta nenkupton se ka sllave te kthyer ne greke, ndoshra edhe ka e ndoshta jo. Nje gje eshte e sigurt ama ae Greket jane me shume Shqiptare sesa sllave.
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Protesta ne gjithe zonen, zjarr ne kampin e emigranteve ne Greqi
Një zjarr ka përfshirë një kamp të refugjatëve në Ishullin Lesbos të Greqisë, derisa tensionet janë rritur pas protestave për hapje të kufirit.
Shkaqet e zjarrit ende nuk janë bërë të qarta dhe nuk është shënuar ndonjë incident.

Në ditët e fundit, shumë emigrantë janë strehuar në Lesbos pas rritjes së numrit të tyre që vijnë nga Turqia. Qindra nga ta janë munduar të arrijnë në këtë ishull që nga deklarata e presidentit turk Reccep Tayyip Erdogan javën e kaluar për “hapjen e dyerve” për refugjatët që të hyjnë në Evropë.
Por, të shtunën, presidenti turk urdhëroi rojen bregdetare të mos lejojë kalimin e emigrantëve nëpër Detin Egje për shkak të rrezikut për jetë.
Turqia javën e kaluar i ka hapur kufijtë drejt Evropës, duke thënë se nuk mund të zbatojë më një marrëveshje të vitit 2016 me BE-në për të parandaluar hyrjen e migrantëve në Evropë.
Bashkimi Evropian ka akuzuar Erdoganin për shfrytëzim të migrantëve për qëllime politike dhe ka insistuar në mbylljen e kufijve, derisa tensionet janë rritur sërish.
 
Top