• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të zhveshur e të dhunuar

Të zhveshur e të dhunuar, pamjet dramatike të refugjatëve në kufirin grek
Skena dramatike janë regjistruar ditët e fundit në kufirin mes Greqisë dhe Turqisë, ku mijëra emigrantë sirianë kanë mbetur të bllokuar.


1583600265311.jpeg

1583600297738.jpeg

1583600328900.jpeg
1583600001814.jpeg
Zjarri, tymi dhe gazi lotsjellës kanë dominuar vijën kufitare mes vendeve, pasi forcat greke janë përpjekur të zmbrapsin një fluks të madh emigrantësh nga Siria që duan të futen në Evropë.

Nga ana e tyre, refugjatët deklarojnë se janë dhunuar mizorisht nga policia greke, pasi janë rrahur dhe janë detyruar të qëndrojnë pa veshmbathje, në temperatura shumë të ulëta.

Ata po ashtu shprehin zemërimin e tyre ndaj presidentit Erdogan, për të cilin thonë se iu ka dhënë shpresa të rreme për një jetë të re në Europë, duke i lejuar ata që të largohen nga Turqia.

tv.
 
Te kapesh ate erdoganin ta djegesh te gjalle me benzine.
E ke gabim se turqia eshte kujdesur 500 vjete per ne...

me kujtohet diku nga viti 98 kur isha ne athine
ne pritje per tu kthy ne shqiperi, futen ne biruc dy korçare duke i rrafur, here me vinte me qesh her me qajt!
te rrafesh barbarisht dike sepse eshte klandestin? vetem turku dhe greku e ben kte gje
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Se çfarë heqin këta të shkretët e dinë. Si ata që i izolojn në kampet e Sirisë si edhe këta që tani janë mes Turqisë dhe Greqisë.

Pash dhe sesi ata rojet e kufijve i prisnin rrugën gomoneve të tyre. Edhe që menjë shkop mundoheshin ta shponin gomonen që të fundoseshin. Si edhe duke u munduar ti hidhnin në det (një fëmijë që kishte rënë ishte mbytur). Të gjitha këto nga rojet Greke, mortja duhet t‘i haj, kafshëri njërëzish!😡
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Fatkeqesisht eshte akoma e keq se keto foto ....po mundohen te kaloje neper vende shume te rrezikshme qe te hyne me kufirin grek d thuhet se ka dhe te vdekur
 

Marla

Rootless Tree!
E ke gabim se turqia eshte kujdesur 500 vjete per ne...

me kujtohet diku nga viti 98 kur isha ne athine
ne pritje per tu kthy ne shqiperi, futen ne biruc dy korçare duke i rrafur, here me vinte me qesh her me qajt!
te rrafesh barbarisht dike sepse eshte klandestin? vetem turku dhe greku e ben kte gje
e kam per sirianet,

turkut nuk i dhane me para per sirianet dhe ai hapi kufijt i la te kalonin ne europe
 
Nje gje nuk kuptoj une si mundet nje vend europian si greqia te vrasi njeres te pafajshem? ku jane organizatat per te drejtat e njeriut?
ka disa organizata qe shkojne ne japoni per mbrojtjen e peshkut ton!
apo shkojn per piknik ata?
 

Marla

Rootless Tree!
Nje gje nuk kuptoj une si mundet nje vend europian si greqia te vrasi njeres te pafajshem? ku jane organizatat per te drejtat e njeriut?
ka disa organizata qe shkojne ne japoni per mbrojtjen e peshkut ton!
apo shkojn per piknik ata?
organizatat per te drejtat e njeriut i komandon amerika dhe europa tesoro

normal qe sju vje zeri ne ket rast
 

Hera

Βιβλίο φάγος
e kam per sirianet,

turkut nuk i dhane me para per sirianet dhe ai hapi kufijt i la te kalonin ne europe
Po @Marla shume e vertete nuk I dhane me leke dhe I leshoj ...politike e poshter
 
organizatat per te drejtat e njeriut i komandon amerika dhe europa tesoro

normal qe sju vje zeri ne ket rast
Sa shikse keqe je... lol
jashte shakave, gjynaf me vujt ne kte dite sote
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Sirija ka 18 mil njerez , nuk mundet gjith turqia mi mbajt ... cudi si europa Mban ne preher nje shtet terorist si greqia ...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
vec po te jene vellezer me te njejten nene e baballare te ndryshem o arfe se jane 2 rraca te ndryshme :D
Valla te njejte jan ..serbet thon nje fjale te
mir .. isti govne🤣
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Në një shkrim të gazetarit, Berthold Seewald, redaktor për historinë kulturore në gazetën “Die Welt” në artikullin me titull “Historia para Cipras: Greqia e ka shkatërruar dhe një herë më parë rendin në Evropë”, thuhet se grekët e sotëm janë pasardhës të sllavëve, bizantinëve dhe shqiptarëve.

Sipas gazetarit, Greqia “prishi” rendin e paqes të vendosur në Evropë në Kongresin e Vjenës në vitin 1815 pas rrëzimit të Napoleonit dhe e la kontinentin të çapitej. Sipas Seewald një nga arsyet e kësaj sjelljeje nga grekët është se ata nuk janë evropianë në të vërtetë.

“Ideja se grekët modernë janë pasardhës të Perikliut apo Sokratit dhe jo një miks të sllavëve, bizantinëve dhe shqiptarëve është një dogmë në sistem arsimor në Evropë”, shkruan ai, raporton A1 Report

Analiza e tij bazohet tek libri i Jakob Philipp Fallmerayer, i cili thoshte se, bazuan tek emrat sllavë dhe shqiptarë mes të dhënave të tjera, “raca helene është zhdukur nga Evropa” dhe se “asnjë pikë e pastër gjaku helene nuk rrjedh në venat e popullsisë kristiane të Greqisë moderne”
 
Top