• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të shfrytëzosh diellin / Si e prodhojnë energjinë elektrike kullat e larta solare?

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Të shfrytëzosh diellin / Si e prodhojnë energjinë elektrike kullat e larta solare?Kur drita godet një panel diellor, ai gjeneron një rrymë elektrike duke larguar elektronet nga atomet e tyre, por me kullat diellore është ndryshe. Këto shfrytëzohet nxehtësia e Diellit.

Kullat e energjisë qëndrojnë në mesin e një unaze me pasqyra me kënd, ose ‘heliostate”, të cilat ndjekin Diellin teksa ai lëviz nëpër qiell. Ato pasqyrojnë dritën, duke u përqendruar të gjitha mbi kullë. Brenda, një lëng (fillimisht ujë, por tani më shpesh kripë e shkrirë nitrati), nxehet nën dritën e fortë. Lëngu i nxehtë përdoret për të gjeneruar avull, i cili nga ana e tij përdoret për të vënë në lëvizje një turbinë.

Kjo mënyrë e zgjuar e mbledhjes së energjisë diellore, lejon që nxehtësia të ruhet, edhe kur dielli perëndon, duke siguruar furnizim me energji elektrike, që mund të përdoret gjatë natës dhe në ditët me re. Megjithatë, kullat e energjisë diellore nuk janë pa probleme. Pasqyrat përqendrojnë energjinë diellore në një intensitet të tillë që, nëse kafshë të egra hyjnë në unazë, ato janë në rrezik serioz. “Crescent Dunes Solar Energy Project” në Nevada thuhet se avulloi mbi 100 zogj në vetëm gjashtë orë. Megjithatë, në krahasim me dëmin mjedisor të shkaktuar nga termocentralet me qymyr, këto kulla mbeten gjithësesi opsion më i mirë. .bota.al
 
Top