'Të parët tanë', 100 mijë vjet më herët, në Marok

AnGeLiC

VIP
V.I.P

Ideja se njerëzit modernë u evoluan në një djep të vetëm njerëzimi, në lindje të Afrikës, 200 mijë vjet më parë, duket se është e gabuar.

Kështu sugjerojnë kërkimet e reja, pas zbulimit të fosileve të 5 njerëzve të hershëm në veri të Afrikës, që tregojnë se Homo Sapiensi u shfaq të paktën 100 mijë vjet më herët se sa mendohej deri tani.

Shkencëtart e përfshirë në studim thonë se kjo tregon se specia jonë u zhvillua në të gjithë kontinentin afrikan, dhe jo vetëm në atë që deri dje konsiderohej si kopshti i Edenit.

Fosilet e gjetura së fundmi në zonën "Jebel Irhud", në Marok, përfshijnë kafka, dhëmbë dhe kocka të gjata. Pas testimit të tyre me teknologjitë më të fundit, u zbulua se ato janë nga 300 000 deri në 350 000 vjeçare dhe kjo ndryshon rrënjësisht njohuritë aktuale për shfaqjen e species "Homo", species sonë.

Shkëncëtarët thonë se kafkat e gjetura janë thuajse identike me ato të njerëzve modernë dhe veç kësaj, janë gjetur prova se ata përdornin vegla pune prej guri dhe dinin të ndiznin e të kontrollonin zjarrin. Pra, jo vetëm që dukeshin si homo sapiensët, por edhe silleshin si ata.

Ekspertët thonë se zbulimi i fundi përbën një ndryshim thelbësor në atë që besohej deri së fundmi, pasi është e qartë se specia jonë 'homo sapiens', jo vetëm që është të paktën 100 000 vjet më e vjetër, por gjithashtu u zhvillua në të gjithë Afrikën dhe jo vetëm në një zonë të izoluar të saj.

/ Top Channel
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Ja tani duhej Don Arbas me teorite e tija...kush e hengri kete ? :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Jam e eger vete ndaj :p

Serio mii ai ishte mashkull me M te madhe. Sben me nena nje te tille :(

Keto tanime jane si ca mocalishte :p

Agree per pjesen e dyte...ate te paren sdi cte them , si njoh Meshkujt nga germat....genjehem shpejt lol

Vazhdon ajo Aida Shtino ate emsionin lol
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Agree per pjesen e dyte...ate te paren sdi cte them , si njoh Meshkujt nga germat....genjehem shpejt lol

Vazhdon ajo Aida Shtino ate emsionin lol

Jojoooo.
Don Arbasin do e mbajme si specie te vecante vetem per ne :(
Jo per publikun e gjere.

Do e ruajme si patrimonio dell'umanita' nga Unesco :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Jojoooo.
Don Arbasin do e mbajme si specie te vecante vetem per ne :(
Jo per publikun e gjere.

Do e ruajme si patrimonio dell'umanita' nga Unesco :p

Une nga nje ane , ti nga tjetra??? hahahahahahha

merre ta kam fal se sec kishte e ai ca rrotlla ingranazhi qe si funksiononin sakte (keta qe jetojne neper Greqi si te goditur jane te tere moj)

PS: Ishalla nuk futet se kushedi c'portret do me bej hahahahaha
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Une nga nje ane , ti nga tjetra??? hahahahahahha

merre ta kam fal se sec kishte e ai ca rrotlla ingranazhi qe si funksiononin sakte (keta qe jetojne neper Greqi si te goditur jane te tere moj)

PS: Ishalla nuk futet se kushedi c'portret do me bej hahahahaha

Tani qe i the i goditur e sfidove e do hyje :p

Unesco une&ti lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Tani qe i the i goditur e sfidove e do hyje :p

Unesco une&ti lol

Duket si skeme ne fakt....po pse jam kaq "naive" kur sduhet.....:(
Une dhe ti ...ne te dyja...hajde pakete hajde lol

Meriton ai kaq shume mi?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Uu naivelleku yt lol

Une po i bej qejfin mbase hy :p

Jam kur sduhet mi.....po ku di gjo ti lol

e sja fal vetes vende vende hahaahahha

kur sduhet jam shqiponje lol

beja beja, se ska kosto :p
 
Top