• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

'Të parët tanë', 100 mijë vjet më herët, në Marok


Ideja se njerëzit modernë u evoluan në një djep të vetëm njerëzimi, në lindje të Afrikës, 200 mijë vjet më parë, duket se është e gabuar.

Kështu sugjerojnë kërkimet e reja, pas zbulimit të fosileve të 5 njerëzve të hershëm në veri të Afrikës, që tregojnë se Homo Sapiensi u shfaq të paktën 100 mijë vjet më herët se sa mendohej deri tani.

Shkencëtart e përfshirë në studim thonë se kjo tregon se specia jonë u zhvillua në të gjithë kontinentin afrikan, dhe jo vetëm në atë që deri dje konsiderohej si kopshti i Edenit.

Fosilet e gjetura së fundmi në zonën "Jebel Irhud", në Marok, përfshijnë kafka, dhëmbë dhe kocka të gjata. Pas testimit të tyre me teknologjitë më të fundit, u zbulua se ato janë nga 300 000 deri në 350 000 vjeçare dhe kjo ndryshon rrënjësisht njohuritë aktuale për shfaqjen e species "Homo", species sonë.

Shkëncëtarët thonë se kafkat e gjetura janë thuajse identike me ato të njerëzve modernë dhe veç kësaj, janë gjetur prova se ata përdornin vegla pune prej guri dhe dinin të ndiznin e të kontrollonin zjarrin. Pra, jo vetëm që dukeshin si homo sapiensët, por edhe silleshin si ata.

Ekspertët thonë se zbulimi i fundi përbën një ndryshim thelbësor në atë që besohej deri së fundmi, pasi është e qartë se specia jonë 'homo sapiens', jo vetëm që është të paktën 100 000 vjet më e vjetër, por gjithashtu u zhvillua në të gjithë Afrikën dhe jo vetëm në një zonë të izoluar të saj.

/ Top Channel
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Ja tani duhej Don Arbas me teorite e tija...kush e hengri kete ? :p
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Jam e eger vete ndaj :p

Serio mii ai ishte mashkull me M te madhe. Sben me nena nje te tille :(

Keto tanime jane si ca mocalishte :p
Agree per pjesen e dyte...ate te paren sdi cte them , si njoh Meshkujt nga germat....genjehem shpejt lol

Vazhdon ajo Aida Shtino ate emsionin lol
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Agree per pjesen e dyte...ate te paren sdi cte them , si njoh Meshkujt nga germat....genjehem shpejt lol

Vazhdon ajo Aida Shtino ate emsionin lol
Jojoooo.
Don Arbasin do e mbajme si specie te vecante vetem per ne :(
Jo per publikun e gjere.

Do e ruajme si patrimonio dell'umanita' nga Unesco :p
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Jojoooo.
Don Arbasin do e mbajme si specie te vecante vetem per ne :(
Jo per publikun e gjere.

Do e ruajme si patrimonio dell'umanita' nga Unesco :p
Une nga nje ane , ti nga tjetra??? hahahahahahha

merre ta kam fal se sec kishte e ai ca rrotlla ingranazhi qe si funksiononin sakte (keta qe jetojne neper Greqi si te goditur jane te tere moj)

PS: Ishalla nuk futet se kushedi c'portret do me bej hahahahaha
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Une nga nje ane , ti nga tjetra??? hahahahahahha

merre ta kam fal se sec kishte e ai ca rrotlla ingranazhi qe si funksiononin sakte (keta qe jetojne neper Greqi si te goditur jane te tere moj)

PS: Ishalla nuk futet se kushedi c'portret do me bej hahahahaha
Tani qe i the i goditur e sfidove e do hyje :p

Unesco une&ti lol
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Tani qe i the i goditur e sfidove e do hyje :p

Unesco une&ti lol
Duket si skeme ne fakt....po pse jam kaq "naive" kur sduhet.....:(
Une dhe ti ...ne te dyja...hajde pakete hajde lol

Meriton ai kaq shume mi?
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Uu naivelleku yt lol

Une po i bej qejfin mbase hy :p
Jam kur sduhet mi.....po ku di gjo ti lol

e sja fal vetes vende vende hahaahahha

kur sduhet jam shqiponje lol

beja beja, se ska kosto :p
 
Top