• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

My Self

Born To Be Happy

Shumica e njerëzve ndjehen të mërzitur dhe depresionuar nëse u mohohet aksesi në internet. Kështu thotë një studim me 1 mijë konsumatorë, realizuar nga Intersperiencë. Studimi ka zbuluar se njerëzit ndjehen në këtë mënyrë edhe në rast se nuk kanë akses online për një kohë të shkurtër.
Shumë nga pjesëmarrësit në studim, të cilëve iu mohua aksesi në internet, thanë se ndjeheshin njësoj sikur po linin duhanin apo alkoolin.

Gazeta Tema
 

GLOOM

Catch me if you can...
Re: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Studim??Na nxorren ne drite keta studime...Interneti eshte deshire,eshte plotesim kohe kur ke shume ne dispozicion,duhani alkooli jane dicka qe e kerkon trupi,nuk eshte deshire qe kur e ke e konsumon kur se ke nuk e ben...Me duhanin mesohet trupi me ate % nikotine dhe ta kerkon cdo dite varet pastaj edhe tek konsumimi i tij...Smund te behen lidhje te tilla,pasi interneti nqs nuk hyn ose nqs nuk e ke ka gjera te tjera per ta mbushur kohen e lire,nuk eshte si burim jetese...Duhani eshte si ''buka e gojes'' per disa,me mire rrine pa ngrene se sa pa duhan....Smund te behen krahasime te tilla...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Ndoshta studimi ka edhe pak te drejte. Ne fakt keto jane vese te keqija, para se te themi domosdoshmeri. Edhe duhani, edhe alkooli jane vese te keqija andaj njeriu munde te egzistoj edhe pa to. Nuk se vdes per to ashtu siq nuk se vdes per internet. Se mungesa e cilit nga keta shkakton merzitje me te madhe kjo varet nga shume faktor dhe duhet bere nje studim tjeter :syze:
 

GLOOM

Catch me if you can...
Re: Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Ndoshta studimi ka edhe pak te drejte. Ne fakt keto jane vese te keqija, para se te themi domosdoshmeri. Edhe duhani, edhe alkooli jane vese te keqija andaj njeriu munde te egzistoj edhe pa to. Nuk se vdes per to ashtu siq nuk se vdes per internet. Se mungesa e cilit nga keta shkakton merzitje me te madhe kjo varet nga shume faktor dhe duhet bere nje studim tjeter :syze:

Kitrra une e shoh duhanin ose alkoolin,si nje veprim mos te thene ''nder'' qe ja bej vetes,por interneti nuk mund te shihet me ate sy..Alkooli,duhani eshte dicka qe konsumon,vertet eshte ves por eshte dicka qe e ndjen,por interneti eshte dicka shume siperfaqesore,dicka e jashtme...Si me alkool apo duhan edhe pa te njerezit jetojne e si gjen gje,por smund te kthehet apo te thuhet se interneti ka nje nivel me duhanin apo alkoolin...Megjithate ka njerez qe e shohin internetin si burrim ''ajri''....
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Une e kam te lehte te le internetin se alkolin sa kot qenka kjo tema
 

My Self

Born To Be Happy
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Ka disa persona qe jane viktima te internetit dhe e kane te pamundur te lene internetin ashtu sic ka dhe disa te tjere qe smund te lene duhanin dhe alkoolin.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Re: Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Kitrra une e shoh duhanin ose alkoolin,si nje veprim mos te thene ''nder'' qe ja bej vetes,por interneti nuk mund te shihet me ate sy..Alkooli,duhani eshte dicka qe konsumon,vertet eshte ves por eshte dicka qe e ndjen,por interneti eshte dicka shume siperfaqesore,dicka e jashtme.

E kuptoj se alkooli dhe duhani eshte dicka qe konsumohet, por kam pershtypjen se interneti ka te beje me shume me anen psikologjike, dhe disi me eshte krijuar pershtypja se keto ndikimet psikologjike kan ndikime te fshehta qe edhe jane shume te rrezikshme.

Megjithate, Gloom nje gje duhet ta kem te qarte dhe te mos e harrojme ne kete debat. Interneti eshte shume i ri ne jeten tone, per te mos thene risi. Kam pershtypjen se perhapja e tij ishte dhe eshte mjafte e shpejte, por per ta saktesuar dhe shikuar ndikimin e tij ne jeterat e njerezve ndoshta duhet te kalojne edhe nja dy decenie dhe pastaj do e shohim dhe do te kem se cfare te flasim. Koha do tregoj te veten nderkohe qe shkenctaret duhet te bejne matje ne kete drejtim. :gjujpeshk:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Keni harruar kafene, se kush pi kafe regullisht e ka po aq te veshtire ta leri, sic duhanin dhe alkoolin....

Besoj qe kush e pi kafene cdo mengjes, pa hapur mire syte, e di se ca dmthn po i mungoj nje dite.... ( thoni ju me shume, se une s'mar vesh)
 

sensuu

sweet
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

séshte se po le internetin ......por izolohesh komplet nga bota e jashtme,nga miqte...nuk shkemben me me ta mendime,nuk di ca behet me ta..kshu qe eshte pak e merzitshme kjo gje.
skemi pse te leme internetin,,,,per aq kohe sa spo bejme ndonje gje te tmerrshme.....
 
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Te treja kane te perbashket varesine
 

kjara

Anëtar i ri
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

te gjitha keto qe permendet jan vese te keqija
por une mendoj qe interneti eshte me e lehte per tu lene sesa alkooli apo duhani
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Shume e drejt ,.jam dakort me studimin,..varsia ndaj internetit eshte tamam ves i keq,.une per vete se pij dote kafen po su ula ne pc ,.ne mjes,.:)..
Pikerishte kjo eshte varsia,..nejse kjo krijohet tek njerzit qe kane dhe kohe te lire,..do me thene kane dhe ore me shume ne dizpozicion,.por ama vetem kur shkeputesh e zem nje jave,.nga neti komplet e kupton ate pjesen qe te vjedh,,dhe duhet pohuar se kur rrin gjate eshte shume i demshem,.duke filluar nga ajo psikollogjike,.e pastaj vijne dhe ato fizike,,(pasi shpesh kalojme oret ne net ,,dhe nuk flajme,..ose direkt nje minute i lire ulemi,,ne pc,.ne vende qe te dalesh te vishe ose thjeshte te rrishe per qefin tende pa piketuar syte ne pc..:p..:p

Koha ne internet per mendimin time eshte kohe inaktive,kur nuk te lidhe puna dhe zanati me rrjetin online,.te gjitha varjantet e tjera jane te demshme kur rrin shume ore!
 
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Varesia qe shkakton interneti besoj eshte ndryshe nga varesia dhe demtimet ne shendet dhe me gjere qe shkaktojne alkooli dhe duhani. Andaj nuk besoj se ka vend per paralelizma te ketilla. Te jesh i varur nga keto dy te fundit eshte nje gje qe kerkon nje kohe te gjate deri sa te shkeputesh dhe te mesohesh pa ato. Ta lesh internetin pastaj eshte besoj nje zgjedhje me e lehte. Gjithsesi interneti ne keto kohe dinamike ndihmon dhe lehteson shume gjera prandaj ai qe eshte shume i varur mund te ,,detyroje’’ veten te kaloj me pak kohe ne te por jo qe te shkeputet i gjithi nga ajo, se sot ajo kerkohet dhe ne nje lloj menyre eshte nje domosdoshmeri. (normalisht nese shfrytezohet ne menyre produktive, per gjera qe vertete nevoiten, pa e tepruar dhe ketu)
 
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Per alkolin nuk di te them asgje sepse nuk kam qene e nuk jam i varur prej tij.Cigaren se le dot (keshtu i them vetes :) ) ndersa internetin e kam lene dy e tre here edhe per dy ose me shume vjet pa problem fare.Kete rradhe psh u ktheva vetem e vetem sepse WxP eshte i zoti e kesaj faqe.Te pakten motivi ishte ky :).Sa kohe do zgjase kete rradhe qe te me merzise se di, te shohim :D
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Une se le dot per vete, aq e varur jam prej tij. Edhe kur kam qene me sezon provimesh e kisha te pamundur mos ta perdorja internetin se aty me rrinte mendja deri sa te hyja online dhe s'mund te mendoja per asgje tjeter pervec tij. Problem shume serioz esht.
 

ERA_VL

missing you....
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

kur jam e zene me pune sme shkon mendja fare te neti ...ndersa kur nuk kam cfare te bej gjithe diten ketu jam...:)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

alkoholin e duhanin si kam provu asnjhere se di ate munges ! por pote ndodh te mos kem internet per dy dite ufff sa me veshtersi i kaloj
 

DeliriumMind

🙈🙉🙊
Re: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

interneti eshte informacion, pun dhe menyra me e shpejt per te komunikuar me njerzit qe kemi larg o afer.
smund te krahasohet kurr me duhanin ose alkolin... nuk eshte smundje por e ardhmja jon.
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Mund ta thuash hapur e me plot gojen qe "Interneti" eshte droga e Jetes... doli me e rende se ato qe te marrin jeten.
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

me duket shum kot ky krahesim pse me net kemi lind tere keshtu pffff eshte thjeshte komunikim i shpejte per te fol me ata qe kemi larg, per te bere punet tona e tje tje.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Te leshe internetin dhe duhanin eshte shume e lehte, madje keto nuk krijojne varesi. Se paku une deri me tani i kam lene nja 200 here keto te dyja :p
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Shumica e njerëzve ndjehen të mërzitur dhe depresionuar nëse u mohohet aksesi në internet.
Kështu thotë një studim me 1 mijë konsumatorë, realizuar nga Intersperiencë.

Gazeta Tema

sa keq me vjen per shumicen e njerezve te shekullit te 21 atehere, qe ndihen 'te vetmuar' nese nuk hyjne ne linje
por me behet qefi per dicka tjeter, me siguri po ulet papunesia, gjith kto specialiste kerkimi qe punojne per te tilla perfundime: )
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

Me problem e kam se slej dot cigaren pa dija une ca beja me internetin :p :p :p :p
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Të lësh internetin? Njësoj si të lësh alkoolin apo duhanin

eh internetin e perdor vetem kur hyj nforum(meqe fb) e mbylla :( ktu kam msuar gjera qe smendoja se egzistonin
 
Private conversations
Help Users
    Top