Te jetosh ne mal apo ne fshat: te plak apo te rinon?

sofia

Antarë i Respektuar
Cdokush ka mendimin e tij. Une jetoj ne fshat! Nuk do doja kurre te jetoja ne fshat sepse:
1.Lodhja eshte maksimale. E shoh se cfare efekti ka pasur puna ne fshat te familjaret e mi. Gjyshi para disa vitesh beri koronaren ne zemer( nga lodhja dhe pija) dhe perseri sot shkon te punoje si i cmendur ( as nuk pranon te marre punonjes). Babi im rraskapitet ne diell dhe per kete jam deshmitare cdo vere dhe si rezultat shume i thone se eshte babi i mamit tim(!!!!). Mami dhe teta (nuset e familjes) jane gjithe kohes duke u marre sa me nje pune ne nje pune tjeter (sepse vertet puna ne fshat nuk mbaron kurre) dhe si rezultat do ta lene veten pasdore.
2.Te jetosh ne fshat do te thote te jetosh mbi gjembat e paragjykimeve. Askush nuk flet paskraheve nese nje grua e martuar ka vendosur qe te mos kete femije per nje kohe, por ne fshat e mbysin me "shpikje" dhe "thashetheme" duke e diskriminuar ne maksimum vetem se nuk kane kuptuar qe eshte jeta e tyre. Mua keto paragjykime( thashetheme) me mbyten deshiren per te vrapuar sepse cdokush te shikon si i habitur kur vrapon pak pasi perendimi ka rene.
3. Te jetosh ne fshat nuk do te thote te ushqehesh me ushqime Bio, por humbet mundesine per te blere produkte OMGJ qe te pakten te mos bejne dem ne shendet, por sheh se si hedhin herbicide ne ushqime dhe pastaj i ha ato duke menduar per problemet qe do te te sjelle me vone ne shendet.
4. Nuk ka kanalizime, e nqs ne qytet ajri eshte i ndotur ( pavaresisht se edhe ne fshat eshte...mbi te njejten toke jetojme dhe si shkak i eres grimcat e demshme shperndahen) do te duhet te vdesesh nga era e ujerave te zeza, e si te mos mjaftoje kjo vidhet vazhdimisht permes nderprejes se energjise elektrike dhe nderprerjes se ujit.
5. Nqs perballesh me PC ne qytet, edhe ne fshat perballesh. E njejta edhe per telefonin. Rrezet jane njelloj te demshme per te gjithe.
6. Nqs ke nje problem shendetesor, duhet ta kurosh ne menyren qe fqinja e ka kuruar ( madje te jep edhe ilacet), po ne spital nuk mund te shkosh pa u thene 5 vetave ku po shkon dhe nqs e le fare..semundja mund te agravoje dhe e dime mire ku perfundon. Lere qe nqs shkon e marrin vesh pa shkuar fare mire ne spital dhe nqs shkon te psikologu t emarrin per te cmendur...i vrasin vete njerezit. Ka shume pak njerez qe kanee nevoje per vizite tek okulisti dhe nuk shkojne sepse te tallin.
7. Ajri nuk eshte i paster! Ka plot makina, ka plot traktore dhe per me teper kodrat shpyllezohen ne menyren me banale permes djegies.
8. Njerezit nuk jetojne per vete, por jetojne per fqinjet. Nqs ke shume femije, do te kesh rremuje patjeter, po nuk mund te mos i pastrosh per 2 minuta nqs mbin ne dere komshiu.
9. Numri i femijeve eshte me i larte.
10.Ka stres me te madh se te te tallin te tjeret kur nuk kane te drejte! Sa me shume femije, aq me shume strija, aq me e hershme plakja. Ne fshat, ata qe jetojne duke punuar aty, jane te vdekur nga puna ( dhe shperblimi me i uleyt, stresi i mbjelljeve, kohes, ii mungeses se teknologjise) dhe pjesa me e madhe e atyre qe vijne ne fshat nuk vijne me deshire ( mbleseria ekziston ende)
 
Dhe kto te gjitha nuk ndodhkan ne një qytet shqiptar ? Lololololo .... ah moj xhane moj ...

Pse behesh Diskriminuese? Fshatit si mbarojne kurre punet,pastaj ne shqiperi dihet qe Fshati rendom esht Cerdhe thashethemesh,dhe me pak fjale mos ti bie gjat, @sofia ka te drejt, @sofia pa dashur te ofendoj mos ma merr Personale,por kot se ka thene ustai,shoku Enver,o Fshatar o zemer gur,qytetar s`do beneç kurre...
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pse behesh Diskriminuese? Fshatit si mbarojne kurre punet,pastaj ne shqiperi dihet qe Fshati rendom esht Cerdhe thashethemesh,dhe me pak fjale mos ti bie gjat, @sofia ka te drejt, @sofia pa dashur te ofendoj mos ma merr Personale,por kot se ka thene ustai,shoku Enver,o Fshatar o zemer gur,qytetar s`do beneç kurre...
Une u bera diskriminuese ?
Pa lexoje cke shkruar ..
Pikerisht fshatit si mbarojn kurre punet ... te jetosh me NY psh .. duhet te besh 2 a 3 punee te mbash nje Standarte jetese .. dhe mundesisht te udhetosh mbi 1 ore ne nje trafik te papare .. nga 12 ore dite punen 16 .. ku ngeli koha ?
Ndersa thash e themet mvaret si je Formuar... nderkohe qe ne qytet njerezit kane dhe me shume kohe .. i bije te merren me nj tj me shume se ne fshat ... pra paragjykimi eshte ne mentalitetin tone .
E vej re ne te gjith shqiptaret te shperndar neper bote .
Te jetojn ku te deshirojn edhe ne mars do merren me llafe.
Te vetmet qe sju interesojn sepse jane te ftoht ne te gjitha aspektet.. jane vendet nordike.
Pra edhe kjo sna pelqen sepse jemi gjaknxehte si mesdhetar.
Une keshtu kam menduar si Sofija kur kam qen 10 vjece... me pervojen meson njeriu ti shohe gjerat ndryshe. Nese do .. behet fjale ... sepse shpesh nuk duam ta shohim te verteten.
 
Une u bera diskriminuese ?
Pa lexoje cke shkruar ..
Pikerisht fshatit si mbarojn kurre punet ... te jetosh me NY psh .. duhet te besh 2 a 3 punee te mbash një Standarte jetese .. dhe mundesisht te udhetosh mbi 1 ore ne një trafik te papare .. nga 12 ore dite punen 16 .. ku ngeli koha ?
Ndersa thash e themet mvaret si je Formuar... nderkohe qe ne qytet njerezit kane dhe me shume kohe .. i bije te merren me nj tj me shume se ne fshat ... pra paragjykimi është ne mentalitetin tone .
E vej re ne te gjith shqiptaret te shperndar neper bote .
Te jetojn ku te deshirojn edhe ne mars do merren me llafe.
Te vetmet qe sju interesojn sepse jane te ftoht ne te gjitha aspektet.. jane vendet nordike.
Pra edhe kjo sna pelqen sepse jemi gjaknxehte si mesdhetar.
Une keshtu kam menduar si Sofija kur kam qen 10 vjece... me pervojen mein njeriu ti shohe gjerat ndryshe. Nese do .. behet fjale ... sepse shpesh nuk duam ta shohim te verteten.

Diskriminuese,per menyren se si i fole.. Nejse se skam nerva te zgjatem se sa mbarova turnin e nates...
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pse behesh Diskriminuese? Fshatit si mbarojne kurre punet,pastaj ne shqiperi dihet qe Fshati rendom esht Cerdhe thashethemesh,dhe me pak fjale mos ti bie gjat, @sofia ka te drejt, @sofia pa dashur te ofendoj mos ma merr Personale,por kot se ka thene ustai,shoku Enver,o Fshatar o zemer gur,qytetar s`do beneç kurre...
Mos e merr personale .. por pikerisht... kjo nisem e enverit ishte po kaq diskriminuese sa vete mendimet e tua.. nejse nuk dua te paragjykoj se paske pas turn te trete ?
 
Mos e merr personale .. por pikerisht... kjo nisem e enverit ishte po kaq diskriminuese sa vete mendimet e tua.. nejse nuk dua te paragjykoj se paske pas turn te trete ?

Mir se e Vras une! Ajo foli Realitetin e Fshatrave shqiptare,nderkohe ti me ben krahsim me New York lol.. ti flm qe me kurseve paragjykimin sepse kam dal nga turni i trete,por mendoj qe ska t bej kjo,ka t bej qe une skisha nerva qepare te vazhdoja diskutimin.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Mir se e Vras une! Ajo foli Realitetin e Fshatrave shqiptare,nderkohe ti me ben krahsim me New York lol.. ti flm qe me kurseve paragjykimin sepse kam dal nga turni i trete,por mendoj qe ska t bej kjo,ka t bej qe une skisha nerva qepare te vazhdoja diskutimin.
Pikerisht kjo ishte zanafillja e hershme qe kemi pas me fshatin.. ndaj u realizuan nje ser filmash aso kohe..si zonja nga qyteti. Une te vura pasqyren dhe kaq .
Ti sapo e diskriminove dhe vajzen qe ka hap temen . Pra qe nje fshatare smund te mendoj si nje qytetare etj etj .
Dua te them qe nuk paragjykoj rinine sepse do eksplorojne vendet dhe jeten e tyre .
Por ta them me plot binndje qe fshati shqiptar eshte shume me i paster se NY . Tani mvaret se ku deshiron te jetosh .
Tjeter se skane kushtet e infrastruktures.. tjeter eshte shendeti mental .
Rregulla ka kudo.. ne fshat ta jep alarmin ritmi natyror .. kurse ne qytet zhurma e tramvajit.
Une nuk flas kuturu se i di dhe veshtiresite dhe izolimin e fshatrave shqiptare.
Por duhet te ndryshojm mentalitetin tone .
Se dhe neper qyteti nuk gjetem zgjidhje .i lame dhe ata e morem boten.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Ne fshat po nuk pate pak mundesi ekonomike ose mjete pune te kohes funit te merr shpirtin lopata....te shkon kokrra djerses deri ne lukth tmeths .....40 vjeç tmysin rrudhat ??
Sidomos ne fshatrat e Lezhes mo .. tu dek perdit.. lene pash Zotin... qe pas 90 e ktej .. se di se ka punu dikush token vetem me bel.. i kane shit edhe velen e kane ba pare me te .. flisni ju rinija qe sdini cka eshte bujqesia ?
 
Sidomos ne fshatrat e Lezhes mo .. tu dek perdit.. lene pash Zotin... qe pas 90 e ktej .. se di se ka punu dikush token vetem me bel.. i kane shit edhe velen e kane ba pare me te .. flisni ju rinija qe sdini cka është bujqesia ?
Une sjam aq i ri sa mos me e shit ca asht beli e shati ?? te dhem shpina 1 vit rrjesht
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Une jam lindur ne fshat dhe rritur
Keto jane gjera qe me takojne mua pa hedhur poshte asgje.
Sa here vete atje..relaksohem.
Kur rri nen hijet e pemeve dhe marr kohen qe me duhet,nen zhurmen e gjinkallave,dhe borziloket e menten qe mbjell mami.
Prinderit e mi nuk vijne shpesh ketej...eshte mesuar iriqi ne ferra mesa duket. E vertete qe ekspozimi ne diell te mplak por nganjehere kur shoh ketu njerez aq te zverdhur...them mbase me mire i zeshket e plot rrudha ?.
Mbase te mos kisha lindur ne fshat sdo dija kurre cf eshte oxhaku,dhe kur me lageshin kembet nga bora e shkoja fshehtas te gjyshi te thaja corapet.
Aty nje mjet ( qe pre dreq i paskam harruar emrin) gjyshi fuste kafen e papjekur dhe e sillte avash avash dhe e piqte.. shtepia merrte nje arome kafeje te papare.
E kur vinte koha e misrit? Bente popcorn.
Kur shkoja ndonjehere ne mal vinte aq shume arome lulesh te ndryshme sa ndjeja marramendje por pas disa kohesh..mesohesh.
Ne pranvere pas nje shiu te imet ndjej ate aromen e manushaqeve dhe thua : oh pranvere.
Ler pastaj ne dimer...ku fshati zhvishej i gjithi,dhe te gjithe te tjeret do endeshim sa lart poshte per tu kujdesur qe lumi te mos derdhej siper shtratit e te hynte serish ne shtepine tona.
Makina ska shume,deti eshte aq afer sa duhet,ne mengjes te zgjon nje kaposh qe kendon,qente do i lehin nje bretkose deri vone e ti do mendosh se kush erdhi.
Pastaj do hash perimet qe ben vete. I keni provuar aromen e shijeve te domateve te kopshtit?
Po frutat ?
Po mbledhjen e grave te fshatit ku te gjitha donin kafe turke dhe benin muhabet duke bere thashetheme?
Po per festa kur vijne gjithe kusherinjte dhe se kupton i pari te dytin?
E naten i keni pare yjet e henen e plote? A keni shprehur ndonje deshire?
Po bunkeret i keni vizituar?
Po uje te burimi keni mbushur?
Pastaj me ato pak bagti qe une kisha dilja dhe lexoja romanet e mia se smi lejonin aq shume.
Po balten,po eren? Qe shaje 100 here ne dite.
Po ajo fishkellima e eres?
Dhe pastaj e nesermja vjen,pervesh menget dhe mbjell sallaten qe do kepusesh kur gocat e tua te vijne nga larg.
Do vjelesh rrushin qe te besh vere e raki pa edhe ca kokrra shege do i ruash,packa se lekura do behet aq eforte e mezi do cahen.
Po edhe do marresh ca kelysh te vegjel,maceje apo qeni.
Njerin do e lesh afer kasollave te pules,ate me bukurin te shtepia.
E macet do i ruash se do i hane zogjte komshies.

Me falni por me duhet te ik te puna ?
 

SunFIower

Don’t touch!
Staf në FV.AL
Mod
Une jam lindur ne fshat dhe rritur
Keto jane gjera qe me takojne mua pa hedhur poshte asgje.
Sa here vete atje..relaksohem.
Kur rri nen hijet e pemeve dhe marr kohen qe me duhet,nen zhurmen e gjinkallave,dhe borziloket e menten qe mbjell mami.
Prinderit e mi nuk vijne shpesh ketej...është mesuar iriqi ne ferra mesa duket. E vertete qe ekspozimi ne diell te mplak por nganjehere kur shoh ketu njerez aq te zverdhur...them mbase me mire i zeshket e plot rrudha ?.
Mbase te mos kisha lindur ne fshat sdo dija kurre cf është oxhaku,dhe kur me lageshin kembet nga bora e shkoja fshehtas te gjyshi te thaja corapet.
Aty një mjet ( qe pre dreq i paskam harruar emrin) gjyshi fuste kafen e papjekur dhe e sillte avash avash dhe e piqte.. shtepia merrte një arome kafeje te papare.
E kur vinte koha e misrit? Bente popcorn.
Kur shkoja ndonjehere ne mal vinte aq shume arome lulesh te ndryshme sa ndjeja marramendje por pas disa kohesh..mesohesh.
Ne pranvere pas një shiu te imet ndjej ate aromen e manushaqeve dhe thua : oh pranvere.
Ler pastaj ne dimer...ku fshati zhvishej i gjithi,dhe te gjithe te tjeret do endeshim sa lart poshte per tu kujdesur qe lumi te mos derdhej siper shtratit e te hynte serish ne shtepine tona.
Makina ska shume,deti është aq afer sa duhet,ne mengjes te zgjon një kaposh qe kendon,qente do i lehin një bretkose deri vone e ti do mendosh se kush erdhi.
Pastaj do hash perimet qe ben vete. I keni provuar aromen e shijeve te domateve te kopshtit?
Po frutat ?
Po mbledhjen e grave te fshatit ku te gjitha donin kafe turke dhe benin muhabet duke bere thashetheme?
Po per festa kur vijne gjithe kusherinjte dhe se kupton i pari te dytin?
E naten i keni pare yjet e henen e plote? A keni shprehur ndonje deshire?
Po bunkeret i keni vizituar?
Po uje te burimi keni mbushur?
Pastaj me ato pak bagti qe une kisha dilja dhe lexoja romanet e mia se smi lejonin aq shume.
Po balten,po eren? Qe shaje 100 here ne dite.
Po ajo fishkellima e eres?
Dhe pastaj e nesermja vjen,pervesh menget dhe mbjell sallaten qe do kepusesh kur gocat e tua te vijne nga larg.
Do vjelesh rrushin qe te besh vere e raki pa edhe ca kokrra shege do i ruash,packa se lekura do behet aq eforte e mezi do cahen.
Po edhe do marresh ca kelysh te vegjel,maceje apo qeni.
Njerin do e lesh afer kasollave te pules,ate me bukurin te shtepia.
E macet do i ruash se do i hane zogjte komshies.

Me falni por me duhet te ik te puna ?
Me ktheve pas ne kohe ???
Wee sa mka marre malli ?
 

Endrra

VIP
V.I.P
Une jam lindur ne fshat dhe rritur
Keto jane gjera qe me takojne mua pa hedhur poshte asgje.
Sa here vete atje..relaksohem.
Kur rri nen hijet e pemeve dhe marr kohen qe me duhet,nen zhurmen e gjinkallave,dhe borziloket e menten qe mbjell mami.
Prinderit e mi nuk vijne shpesh ketej...është mesuar iriqi ne ferra mesa duket. E vertete qe ekspozimi ne diell te mplak por nganjehere kur shoh ketu njerez aq te zverdhur...them mbase me mire i zeshket e plot rrudha ?.
Mbase te mos kisha lindur ne fshat sdo dija kurre cf është oxhaku,dhe kur me lageshin kembet nga bora e shkoja fshehtas te gjyshi te thaja corapet.
Aty një mjet ( qe pre dreq i paskam harruar emrin) gjyshi fuste kafen e papjekur dhe e sillte avash avash dhe e piqte.. shtepia merrte një arome kafeje te papare.
E kur vinte koha e misrit? Bente popcorn.
Kur shkoja ndonjehere ne mal vinte aq shume arome lulesh te ndryshme sa ndjeja marramendje por pas disa kohesh..mesohesh.
Ne pranvere pas një shiu te imet ndjej ate aromen e manushaqeve dhe thua : oh pranvere.
Ler pastaj ne dimer...ku fshati zhvishej i gjithi,dhe te gjithe te tjeret do endeshim sa lart poshte per tu kujdesur qe lumi te mos derdhej siper shtratit e te hynte serish ne shtepine tona.
Makina ska shume,deti është aq afer sa duhet,ne mengjes te zgjon një kaposh qe kendon,qente do i lehin një bretkose deri vone e ti do mendosh se kush erdhi.
Pastaj do hash perimet qe ben vete. I keni provuar aromen e shijeve te domateve te kopshtit?
Po frutat ?
Po mbledhjen e grave te fshatit ku te gjitha donin kafe turke dhe benin muhabet duke bere thashetheme?
Po per festa kur vijne gjithe kusherinjte dhe se kupton i pari te dytin?
E naten i keni pare yjet e henen e plote? A keni shprehur ndonje deshire?
Po bunkeret i keni vizituar?
Po uje te burimi keni mbushur?
Pastaj me ato pak bagti qe une kisha dilja dhe lexoja romanet e mia se smi lejonin aq shume.
Po balten,po eren? Qe shaje 100 here ne dite.
Po ajo fishkellima e eres?
Dhe pastaj e nesermja vjen,pervesh menget dhe mbjell sallaten qe do kepusesh kur gocat e tua te vijne nga larg.
Do vjelesh rrushin qe te besh vere e raki pa edhe ca kokrra shege do i ruash,packa se lekura do behet aq eforte e mezi do cahen.
Po edhe do marresh ca kelysh te vegjel,maceje apo qeni.
Njerin do e lesh afer kasollave te pules,ate me bukurin te shtepia.
E macet do i ruash se do i hane zogjte komshies.

Me falni por me duhet te ik te puna ?
Po kur piqej rakia 3 net rrjesht.. kur piqnim kollomoq... me pare ama kishim provu mushtin e shtypur nga rrushi me kto kembet e vockla ???
 
Me jep Pune shpie ter diten se I bej ama cica lope jo se I Kam pike te dobet edhe smuj ???
Un se kuptoj keto qe na e ben fshatin Metropol pse iken dhe nqs u pelqen kaq shume pse nuk shkojne te jetojne perseri ?!
Po se i kane shit krejt pronat ne fshat dhe skane ku te rrijne
 
Top