Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

shtepia-640x573.jpg


Në vend që të futesh në natyrë, e bën atë pjesë të jetës për t’i ikur stresit dhe përditshmërisë.

shtepia1-1-640x453.jpg


ثshtë pema shtëpi, një ndërtesë prej xhami e ngritur rreth një peme, projekt i arkitektëve të ‘Masow Gesign Studio’ në Kazakistan.

shtepia2-1-640x360.jpg


Për të financuar projektin që kushtonte afërsisht 340 mijë euro, u lajmëruar fushata në sajtin Indiegogo.

shtepia3-640x495.jpg


Mund të konsiderohet pa frikë shtëpia e së ardhmes; zë një sipërfaqe vetëm 35 metra katrorë, është plotësisht e padëmshme për ambientin, duke qenë se falë paneleve diellore është në gjendje të prodhojë energji elektrike dhe ngrohje, ndërsa uji i shiut mblidhet dhe filtrohet, dhe në fund një sistem ventilimi siguron qarkullimin e ajrit në të gjithë shtëpinë.

shtepia4-640x359.jpg


shtepia5-640x421.jpg


shtepia6-640x359.jpg


g.shqip
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

jo moj, por femijet e mij, do luheshin dhe do gjindeshin posht per nje minut.... me mire te pres edhe pak te behen te medhenj... sa per dizajnin, interesant, por jo praktik... une dua erresir kur fle, do me duhet te blej gjithe dyqanin e perdeve...
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

Kjo forma cilindrike,klaustrofobike.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

ajo pema ne mes, apo crritem me aq pak hapesire mo :p.. marketing marketing. i am so fed up with GDC/GDV.
 
Redaktimi i fundit:

Aver

VIP
Titulli: Të jetosh brenda natyrës; shtëpia e qelqtë e ndërtuar përreth pemës

Si te jetosh ne gote. Boh.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ej cfare mrekullie. Ndonjehere mendoj se rilievi shqiptar eshte i krijuar ne menyre te atille per te patur arkitektura te tilla. Ne fakt, arkitekturat e bera me qelq, hekur, dru ne hapesira pyjore jane te mrekullueshme edhe ne forma te tjera: kubike ose drejtkendore. Rendesi ka ti japesh sa me shume imagjinate trurit per te krijuar kryevepra... :)
 

Odeon

Relax
Te jetosh ne natyre do te thote te heqesh dore nga çdo gje qe eshte jo natyrale, pak shpirtra dijne ta bejne.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Loy bejme nje shtepi ashtu e ikim bashke me pushime!! :)
E dua natyren qe shkrihet deri ne damaj ne brendesine tone!
Eshte e mrekullueshme!
 

jana80

Super Moderator
sme pelqen fare... jete ne cilinder si ne prova kimike.. jo praktike.. jo romantike .. imagjinoni ato gjethet e pemes .. semundjet e pemes.. xhamat e piset ...
me te vertet njeriu sdi me cfar te bej per te ren ne sy...
 

Passion

Banned
G4q1NcaCBScOIYGXq8jkgOxUOq5ODYaXc07pO0nZnGVyf6B6eQ.jpg
As mua s'me pelqen gjithe ai transparent Jana. :)
:)

Nje e tille s'do refuzoja,e ceshtja eshte sa kohe do me marre :) ?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Cilindrit i jep nje perde te rende rreth e rrotull dhe i thuaj trasparences: "Shendet".
Mua trasparenca me jep idene e pastertise, nje ndjenje hyjnore. :)
 

Passion

Banned
Cilindrit i jep nje perde te rende rreth e rrotull dhe i thuaj trasparences: "Shendet".
Mua trasparenca me jep idene e pastertise, nje ndjenje hyjnore. :)

Ngatërron me të bardhën Loy,por gjithsesi pun shijesh.

Hera e parë e lexoj se transparenca pastërti e hyjnore. :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ngatërron me të bardhën Loy,por gjithsesi pun shijesh.

Hera e parë e lexoj se transparenca pastërti e hyjnore. :)

Nuk e di, mua kete ide me jep transparenca. Eshte ne nje fare menyre si sinqeriteti midis paleve. Kush nuk do donte te fliste me njerez te sinqerte (duke u munduar per mos e nisur sinqeritetin drejt abuzimit apo banalitetit cdo rast). Kuptoj qe shume njerez duan te jene te mbyllur per arsyje te ndryshme. Por ja, imagjinojme sikur aty brenda te krijohej nje salle ngrenieje ose nje tavoline mbledhjesh midis miqsh, a nuk do ishte bukur edhe sikur dikush te shihte nga jashte?
Ndoshta po e shoh ne prizmin romantik. Gjithesecili nga ne e sheh te njejten situate ne prizmin personal.

Une thjesht po enderroja nje mbledhje me njerez, nje moment te qete dhe te lumtur. Edhe ambjenti i bardhe, mrekulli eshte. Qofte edhe jo kaq transparent.
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Lexova komentet qe me paraprinin. :)
 

jana80

Super Moderator
Duket interesant, por wow. 100% transparence! Nuk do kesh privaci ne shtepi.

aty vetem ketrat ..ariu ..ujku e tek tuk ndonje dhelper do shikonin film in prima fila pa bilete!! :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Pikerisht pema bene ndryshimin.
Nje peme qe flen me ty,pine kafen me ty,gjelberon per ty. :)
 

jana80

Super Moderator
Pikerisht pema bene ndryshimin.
Nje peme qe flen me ty,pine kafen me ty,gjelberon per ty. :)

ce do te fle me ty?? per te hedh gjethet apo parazitet?? kafe me pemen thote... pse ska me njerez qe duhet te izolohemi...
mahh njerez qe jetojn per kafshet si kuptoj, po tani edge me pemet jo ee...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
ce do te fle me ty?? per te hedh gjethet apo parazitet?? kafe me pemen thote... pse ska me njerez qe duhet te izolohemi...
mahh njerez qe jetojn per kafshet si kuptoj, po tani edge me pemet jo ee...

Ooo ke hap i tematik qe do zej sherri tani me mua.hahahahahaha.

Po cfare parazitesh moj pema? Pemet jane oksigjen i filtruar shpirterore dhe meditues.
Po gjethet kane shpirt,kane jete,transmetojne qetesi,,,adrenaline,,,meditim.
Po ku shijon me teper kafia se sa ulur sallon divan,siper ne sup...reshket siper tapetit nje gjethe,piktoreske.
Jana une i dua njerzit,sigurisht ne shoqeri kafie jo te gjithe hahahahaha,jam pak tip vetmitarie selektive ne kete pike.
Por mes nje kafe ne jeshillekun e virgjer apo me njerez,kete mes jeshillekut do dashuroja pafudesishte me shume.
 

Zana1

Braveheart
Stresuese .... te duhen syzet e diellit tere diten, dhimbje koke.
 

Zana1

Braveheart
Te jete per mua e refuzoj si shtepi .. loool

Aty te merren mend, e kushedi sa shpejt plakesh nga drita e shumte ... loool


Shtepia /modeli , vjen pa perde.
 

Aragon

Anëtar i Respektuar
Aty mire e ke.

Me siguri e kan be keshtu transparente qe te shohesh natyren prej mbrenda. Sidoqoft eshte nje vile, dhe nuk besoj se dikush do futet te jetoje ketu ne menyre permanente. Eshte nje luksuz.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Privatesia 0, kur te fillojne ti ndertojne afer njera tjetres.
 
Top