Të flesh si mbret apo mbretëreshë e të zgjohesh brenda përrallës, 20 kështjellat që janë kthyer në hotele

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Castelli-pi%C3%B9-belli-in-Italia.jpg
Kulla me bedena, shtrate me baldakin, amatura dhe orendi të hershme sa vetë kështjellat. Ato janë dëshmitare të epokave të ndritura, por tani janë shndërruar në hotele apo rezidenca.
Të ndihesh mbret e mbretëreshë qoftë edhe për një javë nuk është më e pamundur. Ju tregojmë 20 kështjella në zona të ndryshme të Italisë, ku mund të arratiseni qoftë edhe për një fundjavë, sigurisht në një kohë pa korona (virus).
img-1-1-1024x640.jpg
Një kështjellë gjahu që u shndërrua në hotelin më të vogël me 5 yje në Tirolin e Jugut. Kështjella Fragsburg, disa kilometra nga Merano dhe Bolzano, në Tirolin e Jugut, duket si një shtëpi me tulla dhe dru, e vendosur brenda një parku dhjetë hektarësh plot me pemë shekullore. E ndërtuar në vitin 1620 nga trashëgimtarët e Kontit Mämmingen, ajo pa trashëgiminë e disa pronarëve derisa, në 1954, erdhi në zotërimin e familjes Ortner.
img-2-1.jpg
Orendi klasike, veshje me dru, ndriçim i butë dhe atmosfera e një shtëpie elegante të dikurshme, me trofe gjuetie dhe dekorime klasike: këto janë karakteristikat e salloneve dhe dhomave të gjumit të Castel Fragsburg, të pajisura me një sallon me dritare të mëdha panoramike. Ndër bizhuteritë e kësaj kështjelle spikasin pishina e ngrohtë e hapur dhe qendra e Spa Castellum Natura, ku mund të shijoni relaksin.
img-3-1-1024x640.jpg
Historia e territorit të Kalasë së Lispidës, në zemër të Parkut Euganean Hills, në Veneto, fillon në 1150-ën, kur u caktua në rendin monastik të Sant’Agostino. Ndërtimi i pjesës së Kalasë filloi në shekullin XVIII dhe shkon dorë për dore me zgjerimin e vreshtave dhe krijimin e kantinave. Midis 1918 dhe 1919, ndërtesa (falë afërsisë me selinë e komandës së ushtrisë italiane) u zgjodh për të vendosur selinë e mbretit Vittorio Emanuele III
img-4-1-1024x641.jpg
Aktualisht, gjashtë apartamente dhe një dhomë dyshe janë në dispozicion në Castello di Lispida, për një kapacitet total akomodimi prej 30 shtretërish. Hapësirat e mëdha të hambareve, dikur të destinuara për drithrat, dhe tryeza e lashtë e manastirit, sot përdoren për të organizuar lloje të ndryshme ngjarjesh, që nga dasmat e deri në takimet e biznesit.
img-5-1.jpg
Kështjella Limatola, e cila dominon borgun antik mesjetar, ndodhet në Benevenatano, në Campania, midis masivit Taburno, malit Maggiore dhe maleve Tifatini. Ajo u ndërtua nga normanët në mbetjet e një kulle antike lombarde dhe përfaqëson një shembull të shkëlqyeshëm të arkitekturës mesjetare. Midis 1600 dhe 1700 struktura kaloi te Gambacortas, Mastelloni dhe Lottieri D’Aquino, derisa në 1806 u ble nga familja Canelli. Sot kështjella e Limatola është në pronësi të familjes Sgueglia.
img-6-1.jpg
Njëmbëdhjetë dhoma në dispozicion në Kalanë Limatola. Royal Suites janë frymëzuar nga gratë që qëndruan në kështjellë, duke kontribuar në popullaritetin e saj (Margherita de Tucziaco, Virginia Gambacorta, Anna Gambacorta, Aurelia D’Este dhe Caterina Della Ratta). Junior Suites të vendosura në korridorin me pamje nga oborri i brendshëm dhe dhoma e vendosur në kullën e lartë, marrin emrat e familjeve antike që jetonin në kështjellë: Angioini, Templari, Carafa dhe Normanni.
img-7-1-1024x640.jpg
Kështjella Camemi është vendosur në zemër të Sicilisë lindore, në një nga vendet e tij më magjepsëse: kodrat e Val di Noto, një vend i trashëgimisë botërore të Unesco. Fortifikimi i shekullit të pesëmbëdhjetë, që i përkiste familjes Ventimiglia, ishte gjithashtu një nga rezidencat verore të Viceroys (nga 1412 në 1830). Bërë me një plan katror, ajo ka një fasadë madhështore ku ndodhet kati nobile i banesës dhe mbyllet me një oborr të shtruar me gur llave, në qendër të së cilës bën hije një pemë shekullore, një carob, i rrethuar nga stola antikë prej guri.
img-8-1-1024x640.jpg
Pas një restaurimi të gjatë konservativ dhe rikuperimin e materialeve origjinale, sipas parimeve të bio-arkitekturës, ajo është bërë një hotel de charme. Kështjella Camemi përbëhet nga 14 dhoma, të mobiluara me mobilje të periudhës dhe karakterizohet nga gurë dhe trarë druri që spikasin.
img-9-1-1024x640.jpg
Kështjella Vigoleno është një kompleks imponues i fortifikuar në provincën e Piacenza-s, në kufi me atë të Parmës. Themelimi i saj daton në shekullin e 10-të. Shkatërruar dhe rindërtuar disa herë, është një shembull i një borgu të fortifikuar mesjetar i ruajtur në mënyrë konservative. Gabriele d’Annunzio, Max Erns dhe Jean Cocteau u strehuan brenda mureve të saj. Në fillim të viteve 1980 ishte skena e një pjese të xhirimeve të filmit të Richard Donner, Lady Haëke, me Michelle Pfeiffer
img-10-1.jpg
Tri Suitat Superiore të vendosura brenda ish-Kullës së Gardës janë perlë e vërtetë e Kalasë së Vigolenos. Lancelot, Gjenevë dhe Degli Artisti janë të vendosura brenda mureve rrethuese të Kalasë, por të ndara nga zona qendrore e saj. Të strukturuara në dy ose tre kate, të gjitha suitat gëzojnë një panoramë të bukur, veçanërisht Torretta degli Artisti, karakterizuar nga një kalim me xham rrethor përgjatë gjithë perimetrit të kullës.
img-11-1-1024x640.jpg
Kështjella Gabbiano, në Mercatale të Val di Pesa, në Toskanë, i përkiste Bardi-t, një nga familjet më prestigjioze të Firences, e cila, në gjysmën e dytë të vitit 1200, filloi punimet e zgjerimit të fortesës, duke ndërtuar muret rrethuese. Ishte pas kalimit në familjen Soderini, në fillim të viteve 1400, që ndërtesa gradualisht mori strukturën që shohim sot.
img-12-1.jpg
Kështjella Gabbiano është e hapur për publikun dhe ofron mikpritje në 11 dhomat e saj dhe 5 apartamente të marra nga rinovimi i shtëpive kolonike të pronës, me dysheme fshatarake terrakote dhe mobilje prej druri. Një vendqendrim i zhytur në 100 hektarë vreshta, ullishte dhe pyje, në një pozicion ideal, midis Firences dhe Sienës.
img-13-1024x640.jpg
Kështjella Granarola është zhytur në natyrën e Gradara-s, dy hapa larg detit Adriatik, në rajonin e Marche, dhe e ka marrë emrin nga funksioni i saj në kohën Romake: të ruajë rezervat e grurit në shpella. Në fakt, emri i tij rrjedh nga termi ‘granarium’ me shtimin e prapashtesës ‘iolus’, që do të thotë hambar i vogël. Dokumenti i parë që tregon për kështjellën është një pergamenë e datës 998, në të cilën Papa Gregori V konfirmon disa shtesa të Perandorit Otto III.
img-14-1024x640.jpg
Falë restaurimit të çmuar që filloi në vitin 2008 dhe zgjati 10 vjet, tani është e mundur të qëndroni në Kalanë Granarola. 18 banesa të rrethuara nga lisa dhe dafina shekullore. Nga Kulla e Artistit, krijuar brenda kambanores së lashtë, me mundësinë e rënies së këmbanave është një ambienti që rikrijon një atelie të vërtetë, në Granaio, deri në Meridiana, me pamje nga kalaja e Gradarit.
img-15-1024x640.jpg
Kështjella e Meleto ndodhet në Gaiole In Chianti, në provincën e Sienës. Dëshmia e parë daton në shekullin e 11-të, një periudhë në të cilën Kalaja i përkiste murgjve benediktinë nga Badia në Coltibuono. Falë pozicionit të saj, të vendosur ashtu siç ishte, afër kufirit midis territoreve të Republikave të Firences dhe Sienës, kështjella u bë e para mburojë kryesore fiorentine e zonës. Shtrirja e strukturës është e një lloji ushtarak: ajo ka një formë katërkëndësh të parregullt me kullën në qendër.
img-16-1024x640.jpg
Për një qëndrim si në ëndërr, ju mund të zgjidhni një nga shtatë dhomat e Castello di Meleto ose katër dhomat dyshe të Casa Canonica. Të gjitha dhomat përfshijnë mëngjesin në kuzhinën antike të shtëpisë në fermë, e vendosur në katin e parë të Kalasë, përballë oxhakut të madh mesjetar.
img-17-1024x639.jpg
Kalaja Orsini e Nerola-s, në Lazio, është një ndërtim me origjinë mesjetare. Ndërtimi i saj filloi në 1070 me urdhër të Napoleone Orsini dhe u përfundua nga djali i tij në 1085. Gjatë shekujve, kështjella do të bëhej pronë e kishës dhe rezidencë zyrtare e të paktën pesë Papëve. Kalaja përbëhet nga katër kulla anësore, njëra prej të cilave është rrethore dhe një katërkëndëshe, të dyja me bedena.
img-18-1024x640.jpg
Sot një hotel elegant me 5 yje, Castello Orsini përbëhet nga 50 dhoma me pamje nga Lugina e Tiberit. Të mobiluara me mobilje të periudhës dhe të zbukuruara me sixhade, armatura të kohës dhe tavane dekorative, dhomat janë të shtrira në 4 ndërtesa, të gjitha të vendosura brenda kalasë.
img-19.jpg
Një rezidencë e fundshekullit të shtatëmbëdhjetë e zbukuruar me detaje baroke siçiliane, e vendosur midis Etnës dhe Taorminës, në Siçili. Kështjella San Marco ndodhet në Calatabiano, në zonën e Catania-s. Zhytur në një park shekullor, e populluar nga një larmi e jashtëzakonshme esencash mesdhetare dhe e pasur me limona, portokalle, ullinj dhe palma, ndërtesa u ndërtua në gjysmën e dytë të shekullit të 17-të me urdhër të Princit Ignazio di Palagonia.
img-20-1024x641.jpg
Kështjella San Marco, sot Charming Hotel & Spa, ka 30 dhoma dhe suita të vendosura në park, të gjitha me një tarracë të vogël dhe të mobiluara në një stil të varfër arti për të rizbuluar mirëseardhjen e ngrohtë të rezidencave antike. Dhe për ata që dëshirojnë të zhyten në ujërat aquamarinë dhe kristalorë të detit Jon, prona ofron një plazh privat, i cili ndodhet 50 metra nga Kalaja.
img-21-1024x640.jpg
Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, Kalaja Visconteo e Cassano d’Adda, në zonën e Milanos, priti Leonardo da Vincin, i cili qëndroi në Kullë gjatë studimeve të tij mbi fluturimin e zogjve. Vend argëtimi dhe festimesh, Kalaja u porosit nga Ottone Visconti, kryepeshkop i Milanos nga 1261 deri në 1295. Garnizon ushtarak, vendbanimi i përkohshëm i Signoria, selia e përfaqësimit, gjykata dhe madje burgu, fortesa është e pajisur me një mur imponues që, ende sot, karakterizon qartë ndërtesën.
img-22-1024x641.jpg
Kështjella Visconteo tani ofron 20 dhoma dhe 10 suita. Stili përzjen elementë të epokës me dizajnin më modern. Suitat dhe dhomat me afreske të mëdha të strukturës, sot u kushtohen personazheve të shquar që, gjatë shekujve, kanë frekuentuar ndërtesën: nga Francesco te Bianca Maria Sforza, nga Gian Galeazzo Visconti te Ludovico il Moro.
img-23.jpg
Kalaja e Compiano-s, në provincën e Parmës, e ndërthur historinë e saj me borgun homonim. Dëshmia e parë historike e kalasë, ndoshta ekzistuese nga shekulli i 9-të, daton në 1141 kur ajo ishte në pronësi të familjes Malaspina e cila ia dha Komunës së Piacenza. Ka formën e një katërkëndëshi të çrregullt të ndërtuar rreth një oborri të brendshëm dhe tre kullave (një gjysmërreth, një katror dhe një me një bazë rrethore)
img-24-1024x640.jpg
Dhomat dhe suitat e Kështjellës Compiano janë të mobiluara me objekte antike dhe të zbukuruara me detaje unike. Zbukuruar me stema, ata e marrin emrin e tyre nga familje të ndryshme që kanë jetuar në territor ose në një farë mënyre kanë pasur ndërveprime me borgun dhe fortesën e tij. Një restorant, kushtuar tërësisht panigaccio-s, një bukë të rrumbullakët dhe pa majá, tipike e Lunigiana, është krijuar midis mureve të feudit, brenda kollës antike të rojave, nga ku ushtarët e armatosur kontrollonin hyrjen.
img-25.jpg
Rezidenca e lashtë verore e Kontëve të Roero, e ndërtuar mbi mbetjet e një fortese mesjetare, Kështjella e Guarene, në provincën e Cuneo, është një ndërtesë imponuese tre katëshe, e cila arrin 25 metra lartësi, e rrethuar nga kopshte elegante italiane, bërë në gjysmën e parë të shekullit XVIII. Nga njëra anë, ajo dominon kodrat e njohura si Trashëgimi Botërore nga Unesco (nga Monferrato në Verduno), nga ana tjetër lartësitë e Roero dhe Alpeve.
img-26-1024x661.jpg
Kështjella e Guarene ofron 12 dhoma gjumi të mëdha, të pagëzuara me emrat e personazheve historikë të shtëpisë. Dhomat, duke respektuar planin dhe dekorimet me afreske, janë rinovuar dhe pajisur me banjo të mbuluara me mermer prestigjioz. Tapiceria, në mëndafsh dhe velvet te mëndafshtë, u vendosën në mure me anë të kornizave të mbushura, si në rezidencat e mëdha patrice të shekujve të kaluar.
img-27.jpg
Kalaja Monterado është një vendbanim antik në kodrat e Marche, 7 kilometra nga Corinaldo dhe rreth dhjetë nga plazhet e detit Adriatik. E themeluar në vitin një mijë, kalaja kishte ndër të ftuarit e saj më të shquar Maksimilianin e Beauharnais, nipin e Napoleonit, i cili kaloi muajin e mjaltit këtu me gruan e tij, vajzën e Car Aleksandrit të Rusisë. Në formën e saj aktuale, kalaja u projektua nga arkitekti Luigi Vanvitelli, nga e cila ka mbetur pjesa më e madhe e veprës origjinale.
img-28.jpg
Kalaja e Monterado ka 19 dhoma dhe 7 apartamente përreth mureve. 15 dhomat Superiore janë të ndryshme nga njëra-tjetra dhe mbajnë një lidhje me rajonin Marche falë mobiljeve dhe objekteve origjinale, që i referohen historisë dhe emrit të vetë dhomës. Veçanërisht të rëndësishëm janë sallonet me qemere terrakote, kopshtet italiane, parku me pisha dhe dushqe shekullorë dhe pishina private e notit.
img-29-1024x639.jpg
Kalaja e Montegridolfo ndodhet në kufirin midis Emilia Romagna dhe Marche, rreth 30 kilometra nga Pesaro dhe është një nga kështjellat më të ruajtura në zonën e Riminit. Fillimisht ishte një borg me mure, i banuar nga artizanë dhe fermerë të pasur. Kalaja kishte një formë drejtkëndëshe, me 4 kulla në cepa; sot ka mbetur vetëm një, plus ajo e shndërruar në një kambanore me derë. Dy të tjerët ndoshta ishin përfshirë në Palazzo Viviani, tani një hotel.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
img-30-1024x639.jpg
Sot është e mundur të qëndroni në Kalanë e Montegridolfo, duke zgjedhur një nga dhomat më karakteristike me një aromë mesjetare të vendosur në rezidencën historike të Palazzo Viviani ose në vendakomodimet e vendosura në borgun antik, brenda mureve të Kalasë. Në borgun e ri ka dhoma të ndërtuara së fundmi, me pamje nga deti dhe ngjitur me muret e borgut.
img-31-1024x641.jpg
Kështjella e Poggio alle Mura, e njohur gjithashtu si Castello Banfi, ndodhet afër Montalcino, në Toskanë, me pamje nga vreshtat e pasurisë. Ndërtuar me sa duket në një vendbanim etrusk, zhvillimi i kalasë u krye midis shekujve 9 dhe 13. Në 1983, në gjendje të keqe për shkak të dëmtimeve të pësuara gjatë Luftës së Dytë Botërore, struktura u ble nga familja Mariani, e cila e riktheu atë në lavdinë e saj të mëparshme, duke e bërë qendrën e pritjes së pasurisë Banfi
img-32-1024x640.jpg
Në borgun antik prej guri, të lindur në 1700, nën hijen e mureve dhe kullave të Kalasë së Poggio alle Mura për të strehuar fshatarët që punonin për pronarët fisnikë, sot janë ndërtuar dhomat dhe suitat. Secila karakterizohet nga një dizajn i veçantë dhe origjinal i pasuruar me dekorime dore, pëlhura të holla dhe pajisje ekskluzive. Krenaria e kështjellës, kantina Banfi.
img-33.jpg
Zhytur në borgun e gjelbër të Umbrias, dy hapa nga Perugia, Kështjella Monterone (e njohur gjithashtu si Castello Piceller), është përcaktuar si një “libër guri” për shumëllojshmërinë e mbetjeve të mbërthyera në muret e tij, që i përkasin periudhave të ndryshme , nga periudha etruske deri në Rilindje. Struktura origjinale daton rreth shekullit të 13-të. Deri në vitin 1312, historia e kalasë kryqëzohet me ngjarjet misterioze të Templarëve. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kalaja u përdor si një strehë për të zhvendosurit.
img-34-1024x640.jpg
Kalaja Monterone tani është një rezidencë me 18 dhoma. Çdo dhomë, e kuruar deri në detajet më të vogla, tregon një histori: Sekreti, për shembull, u zbulua në 2005, gjatë punës së restaurimit, Dhoma Etruske në vend të kësaj e mori emrin nga një kokë guri origjinale e vendosur në banjë. Ndër dhomat më romantike të kalasë është Dhoma e Zonjave, e mbuluar tërësisht me afreske e cila, falë dhjetë dritareve të shpërndara në tre mure, ofron një pamje gati 360° të Perugia-s dhe kopshteve të kalasë.
img-35.jpg
Me mbi një mijë vjet histori pas saj, Kështjella Vicchiomaggio është pjesë e Shoqatës së Shtëpive Historike Italiane. E vendosur në një kodër strategjike të Greve-s në Chianti, Toskana, origjina e saj daton që nga viti 600 para Krishtit, kur kodra do të kishte qenë një fortifikim. Në formën e saj aktuale, Kalaja ka një seksion të vogël mesjetar, që daton nga viti 956 dhe një pjesë kryesisht të Rilindjes, e ndërtuar midis viteve 1540-1560 nga familja Gondi, bankierë me ndikim fiorentin në atë kohë.
img-36.jpg
Kalaja Vicchiomaggio ofron gjithsej 9 apartamente dhe 7 dhoma. Apartamentet janë të gjitha brenda në Kala, ndërsa dhomat janë të vendosura në një strukturë të quajtur La Canonica, ngjitur me kishën në pronësi të Kalasë.
img-37.jpg
Njohur si një nga feudet më të bukura në Italinë qendrore, Kalaja e Septe-s, në provincën Chieti, është shpallur Monument Kombëtar nga Ministria e Trashëgimisë Kulturore. E themeluar nga lombardët në fund të shekullit të tetë, ishte një çiflig i kontëve të Chietit deri në pushtimin nga normanët në shekullin e njëmbëdhjetë. Në 1721, baronesha Chiara de Osses vendosi t’ia dhurojë atë Antonio Genoino, pasardhësit e të cilit jetuan në kështjellë deri në mes të viteve 1900, kur i fundit nga trashëgimtarët u zhduk në rrethana misterioze gjatë Luftës së Dytë Botërore
img-38-1024x640.jpg
Kështjella e Septe-s tani është kthyer në një hotel me katër yje me 46 dhoma, të gjitha të mobiluara me mobilje të stilit klasik. Midis akomodimit 6 Suita, 5 Junior Suites, 4 Superior Dhoma Dopio, disa teke dyshe, klasike dhe treshe. Suites dhe Junior Suites janë të vendosura në dy shtëpi fermash ngjitur me Kalanë.
img-39.jpg
Kalaja Orsini e Sorano-s, në provincën e Grosseto-s, u ndërtua nga Aldobrandeschi në shekullin e 11-të. Në 1293, ajo kaloi në familjen Orsini me martesën midis Anastasia Aldobrandeschi dhe Romano Orsini. E ndërtuar në një pozicion dominues në borg, kalaja është një shembull i shkëlqyeshëm i arkitekturës ushtarake të kohës. Kompleksi ishte i banuar deri në fund të vitit 1700, nga pasardhësit e fundit të Loreinës. Sot, në pjesën më të vjetër të kalasë, ndodhet Hotel della Fortezza: për ta arritur atë duhet të kalosh urën tërheqëse mbi hendekun
img-40-1024x641.jpg
Hotel della Fortezza, e vendosur brenda Kalasë së Soranos, ka 16 dhoma, shumë prej të cilave kanë një pamje të borgut dhe luginës poshtë. Dhomat kanë mobilje origjinale të shekullit të 19-të dhe dysheme fshatarake me terrakota. Disa kanë tavanet me trarë të dukshem.

//revistavip
 
Top