• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Te drejtat e pacientit!

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Ju kthehemi pak bioethics si thoni :pPP

Si thoni duhet respektuar "autonomy"--ligjet dhe te drejtat e pacientit?

Po them nje rast, nese kemi 1 pacient qe vuan nga nje semundje ( le te themi semundje Iks apo ypsilon ska rendesi se cfare)dhe eshte ne mjekim dhe ka vite qe eshte shtruar ne spital dhe deri tani nuk eshte kuruar por doktoret kan shpresa. Tani pacienti do qe te vdesi se i eshte merzitur jeta nga torturimet e ilaceve te ndryshme dhe regjimi i shtratit ne spital dhe do qe ti japi fund jetes duke mos pranuar me kurim. Si thoni doktori duhet te degjoj fjalen e pacientit( pa tjeter e firmosur cdo gje) apo duhet te bej ate qe mendon vet se jeta ka vlere dhe shpresa per te jetuar me mire pas sakrificave te medhaja?

Une kam len koken pas klasave qe kam mar "bioethics" lend shume e bukur dhe interesante, dhe une si doktoresh do mundohesha ti mbushja mendjen pacientit qe ka shpres per te jetuar po patjeter qe ka dhe dhimje procesi i kurimit ..dhe do jet me mire te durosh sa te mundesh dhe te jetosh nje jete me te lumtur me vone. Fundja fundit vet pacienti qe eshte ne gjendje te rend e vuan perbrenda dhe nuk mund ta ndjej dhimbjen e tij asnje, ne mund ta imagjinojm por nuk mund ta ndjejm....trupat nuk jan te gjithe te njejte, te forte, apo te ndjeshem...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te drejtat e pacientit!

Doktori duhet te bej cfare eshte me mire per pacientin.
Aq kohe sa ai ka shprese jete, duhet te luftoje per te.
Problemi eshte qe nuk i imponon dot asgje, ca mund te besh ti si doktoresh, eshte ti shtrosh mundesite qe ka ai njeri, ta besh te kuptoj qe ka shance dhe nqs ka dhimbje deri ne kurim, qe ka shprese te vazhdoj jeten
Ketu nderhyn dhe psikollogjia qe i ben doktori pacientit, sepse cdo pacient eshte ndryshe dhe duhet te dish te sillesh me cdoke...
Une jam kundra vdekjes, aq kohe sa mund ta zgjas jeten do beja gjithcka,...por kjo sdo te thot qe nuk do respektoja deshiren e pacientit...
Pastaj nqs arrine ta besh pacientin te jet me optimist, e te shikoj kurimin me me shume kurajo, dhe rezultatet do jene me pozitive sepse psihiku ka shume te bej ne kurimin e njeriut...duke qen e vertetuar qe njerzit optimist jetojne me shume, dhe kurohen me leht...
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: Te drejtat e pacientit!

Doktori duhet te bej cfare eshte me mire per pacientin.
Aq kohe sa ai ka shprese jete, duhet te luftoje per te.
Problemi eshte qe nuk i imponon dot asgje, ca mund te besh ti si doktoresh, eshte ti shtrosh mundesite qe ka ai njeri, ta besh te kuptoj qe ka shance dhe nqs ka dhimbje deri ne kurim, qe ka shprese te vazhdoj jeten
Ketu nderhyn dhe psikollogjia qe i ben doktori pacientit, sepse cdo pacient eshte ndryshe dhe duhet te dish te sillesh me cdoke...
Une jam kundra vdekjes, aq kohe sa mund ta zgjas jeten do beja gjithcka,...por kjo sdo te thot qe nuk do respektoja deshiren e pacientit...
Pastaj nqs arrine ta besh pacientin te jet me optimist, e te shikoj kurimin me me shume kurajo, dhe rezultatet do jene me pozitive sepse psihiku ka shume te bej ne kurimin e njeriut...duke qen e vertetuar qe njerzit optimist jetojne me shume, dhe kurohen me leht...
Sbehet fjale qe doktori i do te miren pacientit dhe do perpiqet aq sa te mundet ta kuroj pacientin, nuk jam shume e informuar per ligjet mjeksore jasht Amerikes po ketu mundohen sa mundohen te bindin qe kurimi eshte menyra me e mire per ti shpetuar semundjeve, po fundja fundit keta mbeshteten te firmosja e pacientit cfare te doje pacienti.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te drejtat e pacientit!

Fundja, leri ligjet...se doktori eshte njeri dhe ai...nqs ska interes me pacientet, i thot ftot...kte e kte ke shance, o te jetosh me dhimbje e se di sa kohe, o te vdesesh...

Une para ligjit do vija njerzimin, nqs mund te besh dicka per nje njeri, pse mos e besh? Ca te kushton te rish te flasesh me ate njeri, ti shpjegosh si rine punet, e cfare shancesh reale ka.


Sma ha mendja qe do isha ne gjendje te "vrisja" nje njeri, edhe nqs e ka kerkuar vete....
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: Te drejtat e pacientit!

po seshte fare ne doren e doktorit jan ligjet e spitalit dhe te drejtat e pacientit, po thjesht me duket tem interesante. Po dhe une njerezimin do vija para ligjin, po tani do shohesh dhe jeten tende jo vetem pacientin
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te drejtat e pacientit!

Si nuk eshte ne doren e doktorit?
Nqs nuk vendos doktori atehere kush vendos?
Gjithcka eshte ne doren e doktorit.
Eshte e vertet qe ai njeri mund te ket dhimbje te medha, si dihet asnjehere se per ca rastesh behet fjala, se ka raste kur vdekja eshte solucioni me i mire. Por doktori duhet te implikohet me pacientet, nuk eshte puna qe ke jeten tende, ama kurr zgjodhe rrugen e mjeksise e dije qe do jesh e rethuar nga njerez te semure, te cilet kan nevoj per ndihme...
Nje jete e shpetuar eshte nje satisfakcion special per cdo doktor....
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Te drejtat e pacientit!

vendos gjithmone pacienti, po ne doktoreve na duket sikur venpsim neve
po sdesh te marre mjekim ai, se merr dhe pike dhe une skam ci bej .
kshu qe neve m jekojme vetem ata qe duan te mjekohen dhe kurohen.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te drejtat e pacientit!

Eshte interesante me shume se cduket tema!

Nuk dua te stergjatem shume, por me ben pershtypje fakti qe duhet te vihen ligje mbi te drejten e jetes se njeriut!
Kjo per 3 fakte:

1) Nga ana njerezore - njeriu lind per te jetuar (me apo pa halle)

2) Nga ana mjekesore - mjeku ka detyre te beje me te miren e mundshme per te permiresuar jetesen e personit ne fjale

3) Nga ana ligjore - eshte antikushtetuese te besh nje ligj qe kufizon te drejten e jetes!

Nese dikujt i eshte merzitur jeta, le te vrase veten dhe mos vrase ndergjegjen e te tjereve!( ne kete rast behet fjale per mjeket)

Akoma me pershtypje do me bente fakti nese ky ligj do pranohej, kur ka njerez te cilet bejne cmos per te marre 2 ilace te sakta per tu kuruar dhe nuk kane mundesi o per shkak te sistemit mjekesor te shtetit ku jetojne, o per shkak te mundesive financjare...dhe ne te njejten kohe, ka njerez me fatin e mire per tu kuruar dhe i bien te mires me shkelm!!!

Allasoj kjo bote!:)
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Te drejtat e pacientit!

ligjet jane ,briciolo. karta e te drejtave te njeriut ka vite qe eshte miratuar nga cdo shtet apo jo?
ti e ke fjalen qe duhet te zbatohen keto ligje dhe ne shqiperi apo jo?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te drejtat e pacientit!

ligjet jane ,briciolo. karta e te drejtave te njeriut ka vite qe eshte miratuar nga cdo shtet apo jo?
ti e ke fjalen qe duhet te zbatohen keto ligje dhe ne shqiperi apo jo?
Jo nuk e kisha fjalen per ligjet mbi te drejten e njeriut, e kisha fjalen per ligjet kundra jetes se njeriut!:)
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: Te drejtat e pacientit!

vendos gjithmone pacienti, po ne doktoreve na duket sikur venpsim neve
po sdesh te marre mjekim ai, se merr dhe pike dhe une skam ci bej .
kshu qe neve m jekojme vetem ata qe duan te mjekohen dhe kurohen.

Ne tirane e ka mbaruar mjekesin ti?
 
Top