• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ta gezoni injorancen tuaj gjithmone e jetes, Amen!

ricky_ch

******
Mos u mundo!

Ne te Shqiperise po e bejme te dukur,qe kemi qene i vetmi vend nga te gjitha vendet e pushtuara nga Turqia ,qe s'na lejonte te flisnim gjuhen tone. :)

Kete e beri per 500 vite,me pasoja sa ka goditur aq thelle.


Ne e kemi mesuar si armik dikur,e sot nje partner ne fusha te ndryshme,ekonomike,kulturore,luftarake etj,por kjo s'fshin te kaluaren. :)
Traktati i Lozanes ka goditur vec popullaten shqiptare me se shumti.

Me qe thoni JU(ne po themi qe lart qendron per ty,e quaje emancipim nqs flet turqisht ne Prizren,por ne nuk e quajme te tille emancipimin.

Nje keshille!

Ke mundesine nqs nuk e di te mesosh te shkruash me qarte ne forum.

Di fort mire nder vite,qe nga forumet kane mesuar shqipen shume bashkatdhetare qe s'kane ditur asnje shkronje shqip ,se s'kan mesuar shqip,por nga forumet jo permiresim,por me nje shqipe te kulluar,fale forumeve.

T'pershendes!

Unë për vete s'po gjej kohë t'i lexoj të gjitha librat e shkruara para se të vijnin Otomanë tek ne! :gazet::gazet::gazet:
Me të vërtetë shumë keq që ia ndaluan hovin shkrimtarëve tanë.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Ne kete forum, sa here qe hapet nje teme per Islam, sic thote nje fjale e urte popullore kendej ne Kosove, deri dje jane shiqu sikur ujku e dhia, sot behen bashke, njesoj edhe ketu. Nese jane armiq te mendimeve apo ideve etj etj ne tema tjera, per Islam behen nje trup dhe mbrojne mendimet e tyre, qofshin edhe ofendime direkte. Andaj ka mbetur forumi i vdekur, me tema kiss ate, kiss kete, puthe ate, ndegjoje kete e ate kenge.
 

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
Mos i deformoni temat e sidomos natyren e nenforumeve. Ketu eshte nenforumi i Diskutime fetare dhe anti-fetare dhe jo i Historise.

Ju lutem mbajeni parasysh.

Darius
 

KAON

Anëtar Aktiv
Ne kete forum, sa here qe hapet nje teme per Islam, sic thote nje fjale e urte popullore kendej ne Kosove, deri dje jane shiqu sikur ujku e dhia, sot behen bashke, njesoj edhe ketu. Nese jane armiq te mendimeve apo ideve etj etj ne tema tjera, per Islam behen nje trup dhe mbrojne mendimet e tyre, qofshin edhe ofendime direkte. Andaj ka mbetur forumi i vdekur, me tema kiss ate, kiss kete, puthe ate, ndegjoje kete e ate kenge.
Po nga krahu tjeter edhe ju beheni nje trup i vetem kur behet fjale per mbrojtjen me fanatizem te kesaj ideologjie apo jo?!
 

ricky_ch

******
Mos i deformoni temat e sidomos natyren e nenforumeve. Ketu eshte nenforumi i Diskutime fetare dhe anti-fetare dhe jo i Historise.

Ju lutem mbajeni parasysh.

Darius
Hahaha. Deformim.Po bën shaka?
Vetë tema është nytyrës së deformuar. Edhe po deshe nuk mundesh ndryshe.

Ti zotëri , vetë po tregon se s'ke haber për moderim. Për këtë punë
duhen njohuri, e jo këndvështrime personale.
Po dëgjoje videon mirë, e na trego pastaj çfarë flet ajo për fe.
Eh sa per politikë, edhe Papa i Vatikanit flet për politikë,
po ajo s'ka lidhje me fe. Njësoj edhe këtu. Tung e bofsh.
 

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
Ne kete forum, sa here qe hapet nje teme per Islam, sic thote nje fjale e urte popullore kendej ne Kosove, deri dje jane shiqu sikur ujku e dhia, sot behen bashke, njesoj edhe ketu. Nese jane armiq te mendimeve apo ideve etj etj ne tema tjera, per Islam behen nje trup dhe mbrojne mendimet e tyre, qofshin edhe ofendime direkte. Andaj ka mbetur forumi i vdekur, me tema kiss ate, kiss kete, puthe ate, ndegjoje kete e ate kenge.
Hipokrizia eshte tek cdo njeri, por lejome ta thkesoj tek ty e gjen me shumice.

Gjithsesi, eshte dhene pergjigja me qindra here. Nese nuk doni te lexoni nuk eshte faji i stafit te forumit.
Secili besimtar te frekuentoje nenforumet e fese perkatese. Tek nenforumet e feve te tjera dhe sidomos tek ai i "Diskutime fetare dhe anti-fetare" skane pse perzihen. Nese nuk ju pelqen ajo qe lexojni atehere me detyrim se keni per tu futur. Kursejini vetes shkaterrimin e nervave. Sic kane te drejte fetaret te thone e shprehin deshirat e mendimet e tyre ne nenforumet e feve qe ju perkasin ashtu kane te drejte dhe ateistat te shprehen nenforumin e tyre. Gjerat jane te thjeshta apo jo?

P.S ...mjaft, sespe i doli boja viktimizimit.

Darius
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Darius, per hipokrizi s'kem cte flasim sepse t'ka dal boja ty nga dita e pare. Por sdq, une nervat i kam shume ne terezi, andaj mos baj dertin tim :D - Dhe nuk ke te drejte as ti as kerkush t'i thote dikujt nese ju pelqen nese s'ju pelqen. Kjo ka qene dhe do jete gjithmone me pelqim, nuk ka nevoje t'na mesoje askush. Kur hapeshin temat tek nenforumet fetare islame, nuk ishe ai qe u thoje te tjereve nese ju pelqen futuni nese jo, s'keni perse te perziheni apo jo ?

Eh, nese ty tka kap pleqeria Darius, une e kam memorien fresh akoma :D

E bajsh me shendet
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nese tema do te ishte hapur tek nenforumi "juaj", automatikisht do te perfundonte ne kosh.

Cdo anetar i forumit eshte i lire te komentoje mendimin tend e te kujtdo ashtu si gjithe mendimet qe ne shprehim si anetare ne forum jane publike per kedo qe ti lexoje e citoje. Ashtu sic kam une te drejte te gjykoj besimin e mendimin tend, ashtu ke edhe ti te drejte te gjykosh besimin tim, ashtu ka edhe Levina, etj, te drejte te gjykoje mendimin e besimin tend. Pak rendesi ka nese te vjen mire ty apo jo. Nuk ekziston nje rregull ne forum ku anetaret e forumit nuk duhet te shprehin mendimin e tyre lirshem dhe te mendojne ndryshe nga te tjeret. Misioni i forumit eshte levrimi lirshem i mendimit dhe krijimi i hapesirave per gjithe komunitetet fetare qe te mesojne mbi besimin e tyre.

Kjo eshte arsyeja qe nuk e shikon Darius te shkruaje ne asnje nga nenforumet fetare, jo se nuk kam gje per te thene, por se e di qe te gjitha diskutimet do te keqkuptohen me te drejte.

Darius
Je shume gabim Darius. Kudo t ehapet nuk eshte etike ti drejtosh 1 komuniteti qe ne krye teme pa diskutuar e gezoni injorancen. Eshte sikur te sjell 1 fjalim te sali berishes (ta zeme) dhe ju them krejt demokrateve e gezofshi injorancen. Une si Soul s'ma ndjen fare sinqerisht. Jam sh me paqe me veten, moralin dijen dhe cdo fije te personalitetit qe kam POR nese duam marredhenie respekti dhe te 2anshem duhet tw jemi te drejte. Tema qe ne krye eshte percarese(dhe vidion as sma ndjen ta shoh). Une si Soul sidomos nese do isha Admine s'do lejoja qe tek ky forum te sillet vidioja e 1 prifti apo 1 rabini apo 1 ateisti dhe si titull te shkruaj: E gezofshi injorancen. Nese kjo per ju eshte normale atehere eshte e kote te vazhdohet me tej. Nese ju (meqe e ndate me ju dhe ne) mendoni se ata qe besojne ndryshe nga ju jane injorante jeni pikerisht ju qe po perjashtoni mendimin dhe besimin ndryshe.

p.s. Une pres dhe mendimin e Moniques mbi levizjen e temes apo ndryshimin e titullit.
 
Last edited:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Soul nuk mendoj qe Levina ka nje nivel te tille, sa te perfshije nje religjion ,komunitet apo besim fetar me ate lloj fjalori.
Une mendoj qe Levina ka hapur nje teme, per zotrine e videios,dhe ju ka drejtuar vetem zotrise ne video ne formen shumes, duke e quajtur si pas mendjes se saj,nje zhargon jo normal mendimesh,predikimesh e keshtu me rradhe.(apo me nje fjale,injoranc"mendimet e ti.
Mos hiperbolizoni duke ja veshur titullin e temes nje komuniteti te tere!!
Sepse nese ju ja vishini komunitetit tuaj ate zhargon fjalori i bie qe mendoni njejt me zoterine ne
vidieo.
Dicka qe une personalisht refuzoj ta besoj!!

Gjithesesi Levina uroj te duket vete ketej e te na japi shpjegimin e saj.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ju faleminderit per perpjekjen tuaj dhe deshiren e mire qe te mirekuptoni Levinen. Levina e ka shprehur qarte mendimin e saj. Madje pasi solli temen ne vend qe te sqaronte kujt i drejtohej me ate titull e harxhoi kohen per ofendime personale,(por i mbyllem te 2 syt). Madje ju(ketu flas stafi drejtues si admin dhe SM) e keni me te lehte te pershtjelloni pse u tha, qysh u tha, me ke e ka, sesa te evitoni keqkuptimet me redaktimin e temes. (fatkeqsisht)
Darius cdo gje esht e shkruar mbi te bardhe. Fshati qe duket nuk do kallauz!
Edhe e gezofshi pikerisht ju kete teme meqe eshte hap ne nenforumin "tuaj"!
 

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
Soulmind

Forumi i ateisteve, eshte forum i ateisteve dhe atyre qe nuk besojne ne Zot, ose besojne ne nje Zot tjeter nga ai i komuniteve tradicionale fetare. Eshte afer mendjes qe ata nuk do te besojne ne Zotin tend dhe eshte afer mendjes qe ata mund te ofendojne me mendimin e tyre besimtaret e tjere.

Por ky eshte forumi i tyre, kjo eshte e drejta dhe liria e tyre per te mos besuar, ashtu sic eshte e drejta jote per te besuar. Ne do qe te tjeret te te respektojne ty si muslimane, respekto dhe ti ata si jo-muslimane apo si jo-besimtare.

Une nuk shkruaj dhe as nuk futem fare ne forumin e feve, pasi nuk me intereson fare se cfare mendojne besimtaret, po te beje edhe ti e shume te tjere te njejten gje, dhe te shkruaje vetem ne forumin e komunitetit tend, do ti beje nje nder vetes dhe gjithe forumit.

Darius
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Kur krahasoj kete teme me temat qe hapeshin anti-Islame dhe mbeteshin hapur, kurse ato per te krishteret dergoheshin ne kosh, shoh se disa njerez, jane plakur me nje pale mende. Ujku lekuren e nderron por zanatin se harron.

p.s. Pa dashur te kem dicka personale me Levinen pasiqe e respektoj shume, por tema si e tille, mbetet ashtu sic e ka pershkruar mire anetari Veton !
 

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
Nuk te takon ty te shqetesohesh per ecurine e forumit virtual, forumi ka nje staf te caktuar qe merret me problemet e tij, por nese vertet do qe ecuria ne forum te jete sa me e mire, respekto rregullat e forumit sic i respektojne anetare te tjere.

Darius
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Ndegjova qe forumi kishte vdekur dhe Hartinin e kishte marre malli per lende mesimore, andaj u paraqita prap. Ka ndonje kafe Hartin, apo tani ndryshon loja se ishe ne gezim qe u zhdukem lol
 

WxP

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
FV.AL
Nuk e kam kuptu se levina i eshte drejtu ndonjerit ktu personalisht, Une ket teme e kam kuptu se kete barre injorance e kan gjithe Shqiptar e Kosovar ne kurriz, E pranoj Kuranin me te mira e te kqia nese ka, por hoxhallar qe perdorin kuranin per perfitime vetiake apo propagand percarje sdo ta pranoja kurre, une nuk kuptoj cfare te mire ka islami shqip foles nga te till propagande!?
 

Hartini

Well known member
Ndegjova qe forumi kishte vdekur dhe Hartinin e kishte marre malli per lende mesimore, andaj u paraqita prap. Ka ndonje kafe Hartin, apo tani ndryshon loja se ishe ne gezim qe u zhdukem lol
Kafe e çaj sa te duash , me gjygym o hoxhe , vetem mos humb por duku se nuk kemi me kend te grricemi e kemi ngel duke u sjell verdall.
 
Top