• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sulmi terrorist në Austri/ BE kërkon trajnim për imamët

austria.jpg


Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha të hënën se ai mbështet krijimin e një instituti evropian për të trajnuar imamët.

Michel vizitoi Austrinë për të nderuar viktimat e sulmit xhihadist të javës së kaluar në Vjenë.


Është shumë e rëndësishme të jemi të vendosur në këtë. Unë mendoj, për shembull, që ne duhet të kemi një debat në nivelin evropian lidhur me idenë që u ngrit disa kohë më parë për të formuar një institut evropian për të trajnuar imamët”, tha ai për mediat.

“Mesazhet në internet që glorifikojnë terrorizmin duhet të hiqen shpejt. Nuk duhet të ketë pandëshkueshmëri për terroristët dhe ata që i vlerësojnë ata në internet”, tha ai më vonë në një postim në rrjetet sociale.

“Aktet terroriste minojnë dialogun ndërfetar”, thotë Papa Françesku.

Në periudhën e fundit, vendet e Bashkimit Evropian janë përballur me sulme të cilësuara terroriste. Më 16 tetor, në Francë, një mësues i historisë u vra në mënyrë mizore, pasi ai e kishte ilustruar një ligjëratë për shprehjen e lirë, me karikaturën e profetit Muhamed. Një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia, i lindur në Moskë, është përgjegjës për vrasjen. Sulmuesi ia kishte prerë kokën mësuesit. Pas sulmit, ai është qëlluar për vdekje nga policia.

Më 29 tetor një burrë tjetër vrau tre persona në një kishë të Nicës, në atë që presidenti francez Emmanuel Macron e përshkroi si “një sulm terrorist, islamik”. Ndërsa më 2 nëntor në Vjenë të Austrisë një sulmues vrau katër persona dhe plagosi 22 të tjerë. Policia austriake vrau sulmuesin e dyshuar, që e identifikuan si Kujtim Fejzullai, 20 vjeç, me shtetësi të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut. Grupi militant, Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin, pa dhënë prova. Kancelari austriak, Sebastian Kurz, e quajti atë një “sulm të neveritshëm terrorist”.
Presidenti francez, Emmanuel Macron të martën do të organizojë një samit përmes video-lidhjes për të koordinuar një përgjigje evropiane ndaj sulmeve të fundit në Evropë.

Lajmifundit.al
 
Po patjeter, duhen trajnuar imamet qe shpjegojne kuranin, duke menjanuar nga predikimet cdo gjurme te dhunes. Shkurt duhet reformuar kurani dhe hapur mendjet e imameve.

Kur'ani nuk reformohet, sepse eshte liber fjale e Zotit e pandryshuar qe 14 shekuj. S'ka nevoje per updates sikur libri juaj.
 
Kur'ani nuk reformohet, sepse eshte liber fjale e Zotit e pandryshuar qe 14 shekuj. S'ka nevoje per updates sikur libri juaj.
Kush do e ndryshoje kuranin, kur kleri dhe besimtaret devotshem e kane akoma trurin me shek 6.


video e publikuar nga miku im hoxha Drilon Gashi
 
Kur'ani nuk reformohet, sepse eshte liber fjale e Zotit e pandryshuar qe 14 shekuj. S'ka nevoje per updates sikur libri juaj.
Libri yne i tille ka qene e s`ndryshon, sepse eshte bere per çdo kohe dhe per perjetesine.
Cfare mbiemri kane Marku, Gjoni, Mateu, Lluka?
A ketu me kape, futja kot d.mth......, s`ka lidhje kjo pyetje, s`ka patur mbiemra ne ate kohe
Cfare mbiemri kane Marku, Gjoni, Mateu, Lluka?
S`kam nevoje te diskutoj me ty, tema eshte tjeter..
 
@ilia spiro justifikimin e terrorizmit në islam ai e ka tek sulmi mbi librin e besimit tjetër.
Unë si lauri, kam thënë gjithmonë që Kur'an është njësoj si testamenti vjetër.

Ky, duke sulmuar Biblën, harron që po konfermon terrorin islam të frymëzuar në Kur'an.
 
Libri yne i tille ka qene e s`ndryshon, sepse eshte bere per çdo kohe dhe per perjetesine.

A ketu me kape, futja kot d.mth......, s`ka lidhje kjo pyetje, s`ka patur mbiemra ne ate kohe

S`kam nevoje te diskutoj me ty, tema eshte tjeter..

Kur te mesosh historine e librit tend, eja pastaj jep mesim ketu per ne. Kur s'i njeh autoret e librit tend, kapesh cdohere, shendet !
 
Të shkyhen ca faqe të Kuranit dhe janë ok.
@Lauri me habit shume ti mua . Nuk e kundershtoj faktin qe ti beson /nuk beson ne zot madje respektoj deshiren tende ama te arrish te nxjerresh kte fjale nga goja nuk e gjej normal ,
Me fal vertete Po mund te shprehesh per gurin, drurin, kafshen apo njeriun ama nuk jam dakort per bibel e kuranin . nuk e gjej normal .
Gjithashtu mesohu ti respektosh njerezit njelloj pavaresisht bindjeve fetare sepse jemi njelloj para atij qe na ka krijuar.
 
@Lauri me habit shume ti mua . Nuk e kundershtoj faktin qe ti beson /nuk beson ne zot madje respektoj deshiren tende ama te arrish te nxjerresh kte fjale nga goja nuk e gjej normal ,
Me fal vertete Po mund te shprehesh per gurin, drurin, kafshen apo njeriun ama nuk jam dakort per bibel e kuranin . nuk e gjej normal .
Gjithashtu mesohu ti respektosh njerezit njelloj pavaresisht bindjeve fetare sepse jemi njelloj para atij qe na ka krijuar.
Unë nuk e gjej normal, që një besimtar si ju( që besoni) të gjejë qetësinë shpirtërore kur lexoni vargje që ju ftojnë të vrisni një njeri të besimit tjetër. Vetëm pse nuk beson në profet e në Allah. ?

Ju që gjeni këtë qetësi, dashamirësi, humanitet kur lexoni këto thirrje për vrasje.
Ka mundësi të më jepni një përgjigje ku e gjeni normalitetin ??
 
...shtoj: këta sulme terroriste që dëgjojmë lart e poshtë, kanë një bazë. Vënë në praktikë çfarë lexojnë.
Shumë e thjeshtë pse disa vargje kuranore duhen të zhduken.
 
@ilia spiro justifikimin e terrorizmit në islam ai e ka tek sulmi mbi librin e besimit tjetër.
Unë si lauri, kam thënë gjithmonë që Kur'an është njësoj si testamenti vjetër.

Ky, duke sulmuar Biblën, harron që po konfermon terrorin islam të frymëzuar në Kur'an.
Ti ke deri diku te drejte per testamentin e vjeter. Por me ardhjen e Krishtit u mbyll gjithcka, u realizua pra. Gjithcka tani eshte ne Dhiaten e re. Dhiata e vjeter u be "zero" ne kuptimin qe nuk ka pse t`i referohemi asaj per rregullat morale dhe doktrinore. Ndersa islami i referohet, ky eshte ndryshimi pra.
 
Ti ke deri diku te drejte per testamentin e vjeter. Por me ardhjen e Krishtit u mbyll gjithcka, u realizua pra. Gjithcka tani eshte ne Dhiaten e re. Dhiata e vjeter u be "zero" ne kuptimin qe nuk ka pse t`i referohemi asaj per rregullat morale dhe doktrinore. Ndersa islami i referohet, ky eshte ndryshimi pra.
Ndryshimet janë në interpretim. Agresiviteti në bibël interpretohet në mënyrë narrative, simbolike. Tani në kohët moderne bëhet kjo, se kryqëzatat janë frymëzuar me vargje pa interpretim ;)
 
Unë nuk e gjej normal, që një besimtar si ju( që besoni) të gjejë qetësinë shpirtërore kur lexoni vargje që ju ftojnë të vrisni një njeri të besimit tjetër. Vetëm pse nuk beson në profet e në Allah. ?

Ju që gjeni këtë qetësi, dashamirësi, humanitet kur lexoni këto thirrje për vrasje.
Ka mundësi të më jepni një përgjigje ku e gjeni normalitetin ??
Nga e lexove qe un jam aq besimtare praktikante e flakte e qe i deshiroj vdekjen dikujt ne emer te allahut?
un jam kundra cdo sekti ekstremist .
nuk paske kuptuar asgje.
thjeshte te Thash si Vie nuk e gjej normal dike qe prek kuran e bibel ( qe eshte e njejta gje ).
Un qetesin e gjej vetem tek besimi qe kam ne Zot e ai me meson te mos Shaj, ofendoj, paragjykoj asnje lloj religion.
perkundrazi ti respektoj !
Jeten ai na a jep e vetem ai ka te drejten te na e marr askush tjeter .
 
Nga e lexove qe un jam aq besimtare praktikante e flakte e qe i deshiroj vdekjen dikujt ne emer te allahut?
un jam kundra cdo sekti ekstremist .
nuk paske kuptuar asgje.
thjeshte te Thash si Vie nuk e gjej normal dike qe prek kuran e bibel ( qe eshte e njejta gje ).
Un qetesin e gjej vetem tek besimi qe kam ne Zot e ai me meson te mos Shaj, ofendoj, paragjykoj asnje lloj religion.
perkundrazi ti respektoj !
Jeten ai na a jep e vetem ai ka te drejten te na e marr askush tjeter .
Nuk të fola ty si vie. Por në përgjithësi besimtar që ofendohen i pse ju vihen në dukje diçka që është e shkruar në atë liber ku gjeni qetësinë shpirtërore.

Thirrni mendjes çfarë lexoni e çfarë besoni.
Islamin e krishterimin nuk e gjën asgjë pse Lauri ju nënvizon shkrimet dis humane që zoti ju paska shkruar.
 
Kush do e ndryshoje kuranin, kur kleri dhe besimtaret devotshem e kane akoma trurin me shek 6.


video e publikuar nga miku im hoxha Drilon Gashi
Vetem e djatha extreme e shpeton europen
Se kjo politika e sotme eshte polotike emocionesh per te tjeret jo ler veten.
 
Ti ke deri diku te drejte per testamentin e vjeter. Por me ardhjen e Krishtit u mbyll gjithcka, u realizua pra. Gjithcka tani eshte ne Dhiaten e re. Dhiata e vjeter u be "zero" ne kuptimin qe nuk ka pse t`i referohemi asaj per rregullat morale dhe doktrinore. Ndersa islami i referohet, ky eshte ndryshimi pra.
Pra i bie qe zoti pati nje ndryshim? Ce shtuy ndryshimin te zoti lol a nuk do ishte me mire tecfillonte nga fillimi?

Edhe dhiata e vjetervende lexohet nga miliona njerez.
 
Nuk të fola ty si vie. Por në përgjithësi besimtar që ofendohen i pse ju vihen në dukje diçka që është e shkruar në atë liber ku gjeni qetësinë shpirtërore.

Thirrni mendjes çfarë lexoni e çfarë besoni.
Islamin e krishterimin nuk e gjën asgjë pse Lauri ju nënvizon shkrimet dis humane që zoti ju paska shkruar.
Zoti Eshte perfekt e cdo gje qe ka then duhet ta zbatojme . Qetesi shpirterore gjej kudo ku ka drejtesi e jo vetem ne ata libra.
 
Zoti Eshte perfekt e cdo gje qe ka then duhet ta zbatojme . Qetesi shpirterore gjej kudo ku ka drejtesi e jo vetem ne ata libra.
Shumë mirë, atë po them edhe unë. Ata qe zbatojnë vrasjet e terrorizëm, lexojnë çka ka thënë Zoti.
Lexo dhe zbato edhe ti vie.
 
Shumë mirë, atë po them edhe unë. Ata qe zbatojnë vrasjet e terrorizëm, lexojnë çka ka thënë Zoti.
Lexo dhe zbato edhe vie.
zoti sipas teje i ka then njerezve vrituni e prituni?
mos ngaterro islamin e paster me extrémistet bittttteeee.
mos ngaterro prifterinjte e afte ( si ai i Vatikanit psh ) me ata pedofil !

Zoti Eshte unik dhe fal shume ...madje edhe ata qe Nuk besojne se ai ekziston .:)
 
Ti ske lexuar kurr Kur'an më duket.
Ose kur ajetet të ftojnë të vrasësh njerëz, ty të duket sikur po i fton për drekë lol
 
Ja qe sme njeh hic . E sinqerisht un po habitem me mendimet e tua ..te pakten ato qe shpreh.
Nuk po e zgjas me sepse nuk do merreshim vesht kurre .
 
Pra i bie qe zoti pati nje ndryshim? Ce shtuy ndryshimin te zoti lol a nuk do ishte me mire tecfillonte nga fillimi?

Edhe dhiata e vjetervende lexohet nga miliona njerez.
Lexohet sa te duash edhe Dhiata e Vjeter, por nuk merret si doktrine, duhet kujdes se bie ne herezi. Baza e Ungjillit eshte dashuria dhe falja, nuk ka ligj pra, ..Fjala e pare e Krishtit pas ngjalljes ishte "Paqe mbi ju".
 
Lexohet sa te duash edhe Dhiata e Vjeter, por nuk merret si doktrine, duhet kujdes se bie ne herezi. Baza e Ungjillit eshte dashuria dhe falja, nuk ka ligj pra, ..Fjala e pare e Krishtit pas ngjalljes ishte "Paqe mbi ju".
Shoku une jam kinez nuk di cfare fe kane ne lindje te mesme e cperralla tregojne, une kam fen time vendase

Une jam vendas i amerikave, ne besojm ne shpirtra, sdi kujt i luteni a ctregime i tregoni njeri tjetrin


Shoku, une jam Shqiptar. Te paret e mi kishin fe vendase, dhe Zoti dhe Zoterit tane ende jane ne keto troje pavaresisht qe bijt e tyre te perzgjedhur kane humbur udhen. Sdi me cfare mashtrimesh lindore genjehen bashkqytetaret e mi.
 
U be ky muhabet: My friend is better than yours lol

Dhiata e re eshte e mire e vjetra jo
Dhiata e re permbysi Teuratin por Kurani e ringjalli.
Kryqezatat nuk ndiqnin biblen por terroristet ndjekin Kuranin.

Lol

Gjthss, ka nje dallim te dukshem qe e vej re perher. Ai qe beson Kuranin nuk shan kurre librat e vjeter! :) Arrijne te dallojne doktrinen nga njerezit qe interpretojne ate doktrine. Dikush e kupton sic duhet, e dikush tjeter e perdor per te mbuluar pislliqet e tij.

Teologe nuk jam, ama librat i kam lexuar. Eshte shume naive dhe e ceket te marresh 1 varg prej bible apo kurani (mes 600 faqesh liber) dhe te turmbetosh se predikon vrasjen apo terrorizmin. Nese marrim i krahasojme te dyja(i kane krahasuar te tjeret) Bibla kishte me shume, Lol. POR, as nuk me intereson fare! Cdo fjale e shkruar atje ka nje kontekst, ka nje situate, ka nje arsye. Pa njohur ato arsye apo nqs i shtremberojme sigurisht qe kurre nuk do kuptohet asgje.

Gjthss, Nder te tjera 1 komentus me siper ka thene 1 te vertete te madhe: "Islamin e krishterimin nuk e gjën asgjë pse Lauri ju nënvizon shkrimet dis humane që zoti ju paska shkruar".

Islamin vertet nuk e gjen asgje, sado qe njerezit kane 1400 vjet qe perpiqen te shtremberojne cdo gje rreth asaj feje. Madje nuk ka nevoje as per muslimanet qe ta mbrojne! Ai eshte nje liber te cilin Zoti ka thene se Ai vete do e mbroje. :) Sa per ata qe mendojne se eshte fe e gabuar, qe duhet ndaluar, qe duhet grisur, qe duhet reformuar! Ur opionions folks! Kushdo qe eshte i interesuar me e njohur te verteten Zoti i hap edhe mendjen por edhe zemren ta shohe ate qarte!
 
Sa per kete temen e trajtimit te imamve! S'e di vallahi. Nqs trajtimet do i permiresojne ne profesionin e tyre patjeter qe mund ta bejne! Sigurisht koha dhe menyra qe propozojne mund te duket e qellimshme. Sepse ne po kemi cdo vit njerez qe vdesin nga predikimet e Deshmitareve te Jehovait dhe per me teper shkojne dere me dere, ama askush nuk flet per ta. Varja atyre. Lol

Nejse,
Tme pyesin mua, Une jam per te gjitha profesionet qe lidhen me mesimdhenien apo predikimin. Duhet te kene nje shkolle 1 vjecare ndoshta vetem per kete gje.
 
Private conversations
Help Users
    Top