• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Studiuesit zbulojnë origjinën europiane të filistinëve

Hera

Βιβλίο φάγος
Studiuesit zbulojnë origjinën europiane të filistinëve

Dd 35 672x420 (1)

Madhësia e tekstit:
Duke u bazuar në disa kocka të gjetura në Izrael, studiuesit janë duke zbuluar enigmën e popullit të gjigantit Goliati, filistinët, duke arritur të përcaktojnë për herë të parë origjinat e tyre europiane pas kryerjes së analizave të ADN-së.


Ky zbulim në lidhje me këtë popull që prej antikitetit është vendosur në jugperëndim të shtetit të Kananit, në një rrip toke mes asaj që sot përkon me Tal-Avivin dhe Gazan, u publikua të martën nga revista shkencore “Science Advances”.

Deri tani, studiuesit nuk kishin asnjë informacion që mund t’i ndihmonte të gjenin origjinën e filistinëve. Ata dinin vetëm që këta të fundit kishin mbërritur në këtë rajon semit rreth shekullit XII para erës sonë.

Shkrimet biblike dhe egjiptiane i quanin ata popujt e detit, qeramikat e tyre kuq e zi si dhe arkitektura e tyre duket të tregojë lidhje me civilizimet e pranishme në detin Egje.


“Ideja sipas të cilës filistinët ishin emigrantë nuk ishte vërtetuar dot më parë”, shpjegon Daniel Master, që drejtoi ekipin arkeologjik që studioi fosilet në Ashkelon, një prej pesë qyteteve filistine që sot ndodhen në jugperëndim të Izraelit.

Kockat e gjetura në Ashkelon, përkojnë me epokën e bronzit dhe hekurit dhe janë analizuar me teknologjitë më të fundit në Gjermani.

“Po bëhen 150 vite që arkeologët e të gjithë botës punojnë mbi këtë çështje”, thekson Daniel Master, që e cilëson këtë zbulim si të jashtëzakonshëm.

“Tashmë, me rezultatet e ADN-së në dispozicion, që tregojnë një prejardhje europiane në Ashkelon në shekullin XII para erës sonë, mund të themi që këta njerëz ishin emigrantë të ardhur në këtë rajon në shekullin XII”, thekson ai. (Atsh)
 
Top