• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Studimi shqetësues: A e dinit se ç’është “çmenduria e hapësirës”?

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Studimi shqetësues: A e dinit se ç’është “çmenduria e hapësirës”?Shumë gjëra janë thënë për nevojën e njerëzve të kolonizojnë Marsin. Presidenti Obama deklaroi kohët e fundit se qeveria po punon me kompani private të aero hapësirës për ta bërë realitet deri në vitin 2030.

Por një studim, në të cilin minjtë laboratorikë u bombarduan me llojin e grimcave shumë të ngarkuara me të cilat astronautët do të ekspozohen në hapësirë, ka arritur në një konkluziuon shqetësues. Ekspozimi shkaktoi inflamacion të trurit që rezultoi në çmenduri, humbje të aftësisë njohëse, dhe një mangësie në “dallimin e frikës” – një proces ku asociime të frikshme minimizohen nga truri me kalimin e kohës. Mungesa e zhdukjes së frikës do të çojë në një gjendje të vazhdueshme ankthi. “اmenduria e hapësirës”, ishte ende e pranishme në brejtësit gjashtë muaj pas ekspozimit ndaj grimcave. Në këtë kohë, nuk ka asnjë metodë të njohur për të mbrojtur plotësisht astronautët nga këto grimca./bota.al
 
Top