• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Stoltenberg konfirmon ftesën për anëtarësim e Maqedonisë në NATO

legjenda

Tetova
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg konfirmoi se Maqedonia do të marrë ftesë për anëtarësim në aleancë në Samitin e 11 dhe 12 korrikut, por formalisht do të jetë pjesë e saj pasi të përfundojnë të gjitha procedurat për zbatimin e marrëveshjes për emrin.
Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Zoran Zaev, në Bruksel, Stoltenberg tha se bazuar në praktikën e deritanishme, negociatat për anëtarësim në NATO zgjasin një ose një vit e gjysmë.

“Pres që në samitin tonë pas dy javësh, krerët e shteteve dhe qeverive t’iu ftojnë të filloni bisedimet për anëtarësim, e kur të gjitha procedurat brenda vendeve të përfundojnë për ta finalizuar marrëveshjen, ju do t’i bashkoheni NATO-s. Kjo është një mundësi historike, që nuk duhet humbur. Dera e NATO-s është e hapur dhe ju jeni në prag të saj”, tha Stoltenberg.

Kryeministri maqdonas, Zoran Zaev shfrytëzoi mundësinë e paraqitur dhe premtimin e Stoltenberg, për t’u bërë thirrje maqedonasve të votojnë pozitivisht në referendumin që do të mbahet në vjeshtë, në mënyrë që marrëveshja për emrin të finalizohet. Ai shprehu siguri për këtë, duke thënë se gjatë vizitës në selinë e NATO-s pa edhe vendin ku do të jetë flamuri maqedonas.

“Marrëveshja për zgjidhjen e problemit greko-maqedonas për emrin dhe për partneritet strategjik me Greqinë zhbllokoi pranimin tonë në NATO. Maqedonia mori vendin që meriton. Në vetëm një vit, vendi ynë arriti atë që askush nuk mund të kishte parashikuar. Qasja jonë me vullnet të fortë, dialog të sinqertë dhe gatishmëri për zgjidhje, na solli shumë lajme dhe vendime të gëzueshme”, tha Zaev.


Takimin me Zaev, shefi i NATO-s Stoltenberg e realizoi një ditë pas takimit me kryeministrin grek, Alexis Tsipras. Ky i fundit kishte shprehur mbështetjen e Greqisë për integrimin e fqinjit në NATO, pasi marrëveshja për emrin të hyjë në fuqi.
http://www.botasot.info
 
Top