• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Stolitë e fshehura të Evropës…

Tuana

Nada é por acaso!
Janë disa destinacione të pabesueshme në Europe, të njohura si Amsterdam dhe kanalet e tij, Londra për atelietë e modës, muzetë dhe atmosferën, apo Paris, Qyteti i Dritave. Por Europe ka gjithahtu me qindra thesare të cmuara të fshehura. Europeanbestdestinations.com ka renditu disa nga stolitë e fshehura në Europe, nga Lugano në Zvicër, Cinque Terre në Itali dhe Sintra në Portugali.Lugano
Qytet ndërkombëtar dhe kryqëzim rrugësh, ashtu sikurse një përzierje e bukur e kulturave evropiane, Lugano është një nga rajonet më interesante për t’u zbuluar. Qyteti është i hapur dhe mikpritës, i dhe ofron me mjaft vlera dhe mundësi tipike të Zvicrës, si një lloj porte zviceriane drejt Europes. Lugano, qyteti më I madh në rajonin e Ticino, nuk është vetëm qendra e tretë më e rëndësishme financiare e Zvicrës dhe një qendër konferencash, bankash dhe biznesi, por dhe një qytet me shumë parqe e lule, vila dhe ndërtesa të shenjta. Me dhuntitë mesdhetare, Lugano ofron të gjitha avantazhet e një qyteti të klasit botëror, të kombinuar me traditën e një qytetit të vogël.


Cinque Terre

Cinque Terre përfaqëson një nga zonat natyrore mesdhetare të ruajtura më mirë. Arsyet historike dhe gjeomorfologjike kanë ndaluar zhvillimin e ndërtimeve të tepërta dhe të rrugëve të gjera (të cilat në vend janë të pranishme në brendësi në Val di Vara). Aktiviteti njerëzor dhe veçanërisht vreshtaria kanë kontribuar për të krijuar një peisazh unik, ku ndërtimi i mureve tipike të gurta është aq i gjerë sa mund të jetë i barabartë me të famshmin Murin e Madh të Kinës. E gjithë kjo, kombinuar me karakteristikat e një deti të kristaltë, arkiteturën lokale interesante, një rrjet të larmishëm dhe të gjerë të rrugëve (një nga më të lakmueshëm në të gjithë Mesdheun), bën Cinque Terre një destinacion të kërkuar mes italianëve dhe turistëve të huaj.Zadar
I ndodhur në zemër të Adriatikut, Zadar është qendra urbane e Dalmacisë veriore si qendër administrative, ekonomike, kulturore dhe politike e rajonit me 75.000 banorë. Bregdeti është kryesisht i thyer, ishujt dhe natyra e paprekur mahnit shumë vozitës të barkave në këtë rajon. Arkipelagu numëron ishujt të shumtë, 24 më të mëdhenj dhe rreth 300 të vegjël, 3 parqe natyrore – Tela?ćica, Velebit dhe Vransko Jezero dhe 5 parqe kombëtare – Paklenica, liqene Plitvicës, Kornati Islands, Krka dhe Sjeverni Velebit, duke klasifikuar Zadarin dhe rrethinat e tij në krye të oferta turistike kroate.


Sintra
Sintra është një xhevahir i vendosur në mes të maleve dhe detit, në pritje për t’u zbuluar nga të gjithë ata që guxojnë të humbin në trashëgiminë e saj madhështore historike, natyrën e harlisur, ofertat kozmopolite kulturore dhe gastronomisë së pasur. Sintra ka një atmosferë romantike që ka lënë një përshtypje të thellë në shpirtin dhe punën e shkrimtarëve që në shekujt e XVIII dhe XIX, nismëtarë të frymës romantike dhe krijues të subjektivizmit dhe emocionit të dramës njerëzore. Sintra është me të vërtetë kryeqyteti i romantizmit, është një vend për t’u përjetuar!Trieste
Trieste ishte një nga pjesët më të vjetra të Monarkisë Habsburge. Në shekullin e XIX, ishte porti më i rëndësishëm i një prej fuqive të mëdha të Evropës. Si një port i pasur në rajonin e Mesdheut, Trieste u bë qyteti i katërt më i madh i Perandorisë Austro-Hungareze, pas Vjenë, Budapestit dhe Pragës. Në periudhën ‘fin-de-siecle’, ajo u shfaq si një qendër e rëndësishme për letërsinë dhe muzikën. Trieste iu nënshtrua një ringjallje ekonomike gjatë 1930, ndërsa ishte një vend i rëndësishëm në luftën mes blloqeve të Lindjes dhe Perëndimit pas Luftës së Dytë Botërore. Sot, qyteti është në një nga rajonet më të pasura të Italisë dhe ka qenë një qendër e madhe për lundrimin, përmes portit të saj (Portit të Triestes), ndërtimit të anijeve dhe të shërbimeve financiare.Porto Santo
Porto Santo është një plazh i gjatë pak i bashkuar me një ishull. Përgjatë 9 kilometrave të plazhit të bardhë, ju do të gjeni pak hotele dhe restorante, duke e bërë Porto Santo një nga vendpushimet e fundit ‘pazbuluara’ në Evropë. Pjesë e arkipelag portugez, që përfshin ishullin e Madeira në Oqeanin Atlantik pikërisht në brigjet e Afrikës, Porto Santo ofron një shans të shkëlqyer për t’u larguar nga gjithckadrejt parajsës. Plazhi vullkanike janë mirëmbajtur për të ruajtur aftësitë kurative për të gjitha dhimbjet dhe sëmundjet.Santorini
Forma aktuale ‘hënë’ e ishullit është pasojë e aktivitetit të vullkanit në kohët parahistorike, sipas mitit të Atlantis të humbur. Santorini është në fakt ajo cka ka mbetur nga një shpërthim i madh vullkanik që daton para 3600 vitesh dhe që krijoi kalderën aktuale gjeologjike; një lagune qendrore gjigante, pak a shumë drejtkëndëshe me përmasa matjen e rreth 12 dhe 7 km, rrethuar nga shkëmbinj të lartë 300 metra, të pjerrët në tre anët. Aktiviteti i butë i vullkanit, pas këtij shpërthimi të madh, ka ndërtuar deri dy ishuj të vegjël brenda kalderës, Palea dhe Nea Kameni, vizituar nga qindra njerëzve të zakonshëm gjatë sezonit turistik.Meteora
Meteora, “në mes të qiellit “, “pezull në ajër” apo “në qiej” dhe që lidhet etimologjikisht me “meteorit”, është një nga komplekset më të mëdha dhe më të rëndësishëm të manastireve ortodokse lindore në Greqi, i dyti pas malit Athos. Gjashtë manastiret janë ndërtuar mbi shtylla guri ranor natyror, në kufirin veriperëndimor të fushës së Thesalisë, pranë lumit Pineios dhe malet Pindi në Greqinë Qendrore. Qyteti më i afërt është Kalambaka. Meteora është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.


Bled
Me bukuri të madhe natyrore, Bled, së bashku me rrethinat, renditet ndër vendpushimet më të bukura alpine, i njohur klimën e butë dhe ujërat termale. Bukuria e maleve që reflektohet në liqen, dielli, qetësia dhe ajri i freskët ngjallin ndjenja të këndshme tek vizitorët gjatë gjithë vitit, duke garantuar një pushim ideal për t’u relaksuar por edhe aktiv. Bled tërheq biznesmenë, artistë, sportistë, eksploruesit, të apasionuarit pas sporteve, të vjetër e të rinj nga e gjithë bota, dhe ata kthehen përsëri dhe përsëri.


Lofoten
Lofoten është një arkipelag dhe një distrikt tradicional në qarkun e Nordland, Norvegji. Edhe pse shtrihet brenda Rrethit Arktik, arkipelagu përjeton një nga anomalitë të mëdha të tempraturave në botë të krahasuar me gjerësinë e tij të lartë. Temperaturat e dimrit në Lofoten janë shumë të buta, duke pasur parasysh vendndodhjen në veri të Rrethi Arktik (Lofoten ka një nga anomalitë më të mëdha pozitive të temperaturës në botë në krahasim me gjerësinë). Ky është rezultat i Rrymës së Golfit dhe zgjerimeve të tij: Rryma e Atlantikut të Veriut dhe ajo Norvegjeze. Rost dhe Vوrّy janë zonat m veriore në botë ku temperaturat mesatare janë mbi temperaturën e ngrirjes përgjatë gjithë vitit.Kotor
Në buzë të malit Lovcen, në pjesën më të thellë të gjirit më të bukur të Mesdheut dhe një nga më të bukurit në botë, shtrihet qyteti i vjetër i Kotorrit. Një qytet i traditës së pasur kulturore dhe një nga pamjet më mirë të ruajtura në zonën e Mesdheut.


Bonifacio
Bonifacio është i vendosur direkt në Detin Mesdhe, i ndarë nga Sardenja nga ngushtica e Bonifacio. Ky është një qytet i vendosur në portin më të mirë dhe të vetëm të bregdetit jugor dhe gjithashtu është një komunë që mbulon një rajon disi më të madh, përfshirë ishujt Lavezzi, duke i dhënë asaj dallimin e të qënit komuna më jugore në Francë. Komuna kufizohet në veriperëndim nga kantoni Figari dhe ka një kufi të shkurtër në verilindje me kantonin e Porto-Vecchio.Ronda
Ky qytet në rajonin Mلlaga qëndron në të dyja anët e Tajo del Ronda, një gryke e ngushtë më shumë se 150 metra e thellë. Qyteti i saj i vjetër është shpallur Pasuri e Interesit Kulturor. Keltët, fenikasit, romakët dhe arabët kanë populluar këto vende, të cilat u pushtuan prej monarkeve katolike. Sheshi historik sjell kohën arabe dhe me një plan urbanistik mesjetar shkon në jug të Guadalevيn, ndërsa Ronda, më tepër modern (pjesë e cila doli pas shek. XVI), shpaloset në veri të rrjedhës së këtij lumi. Disa ura bashkojnë dy gjysmat e një nga qytetet më interesante në rrugën e fshatrave ثhiteëashed, në zemër të kodrave Ronda, vetëm disa kilometra nga Costa del Sol.(Apress)


 
Top