• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Stacione gjigante që ‘lundrojnë’ në hapësirë, disqet diellore që mund të fuqizojnë Tokën

Stacione gjigante që ‘lundrojnë’ në hapësirë, disqet diellore që mund të fuqizojnë Tokën​


1606494747389.png

Tingëllon si trillim shkencor: stacione gjigante të energjisë diellore që lundrojnë në hapësirë ??që rrezatojnë sasi të mëdha energjie në Tokë. Dhe për një kohë të gjatë, koncepti - zhvilluar së pari nga shkencëtari rus, Konstantin Tsiolkovsky, në vitet 1920 - ishte kryesisht një frymëzim për shkrimtarët.


Megjithatë, një shekull më vonë, shkencëtarët po bëjnë përparime të mëdha në kthimin e konceptit në realitet. Agjencia Evropiane e Hapësirës ka kuptuar potencialin e këtyre përpjekjeve dhe tani po kërkon të financojë projekte të tilla, duke parashikuar që burimi i parë industrial që do të marrim nga hapësira është "fuqia me rreze".
Ndryshimi i klimës është sfida më e madhe e kohës sonë, kështu që ka shumë rreziqe. Nga rritja e temperaturave globale në ndryshimin e motit, ndikimet e ndryshimit të klimës tashmë janë ndjerë në të gjithë globin. Kapërcimi i kësaj sfide do të kërkojë ndryshime rrënjësore në mënyrën se si ne gjenerojmë dhe konsumojmë energji.
Qëllimi është që stacionet e energjisë diellore në hapësirë ??të bëhen realitet në dekadat e ardhshme

Teknologjitë e energjisë së rinovueshme janë zhvilluar në mënyrë drastike në vitet e fundit, me efikasitet të përmirësuar dhe kosto më të ulët. Por një pengesë kryesore për marrjen e tyre është fakti që ato nuk ofrojnë një furnizim të vazhdueshëm të energjisë. Panelet e erës dhe diellit prodhojnë energji vetëm kur era fryn ose dielli po shkëlqen, por ne kemi nevojë për energji elektrike gjatë gjithë kohës, çdo ditë.
Në fund të fundit, na duhet një mënyrë për të ruajtur energjinë në një shkallë të gjerë para se të mund të kalojmë në burime të rinovueshme.

Përfitimet e hapësirës

Një mënyrë e mundshme rreth kësaj do të ishte gjenerimi i energjisë diellore në hapësirë. Ka shumë përparësi për këtë.

Një stacion diellor me bazë hapësinore mund të rrotullohet për t’u përballur me Diellin 24 orë në ditë. Atmosfera e Tokës gjithashtu thith dhe reflekton pak nga drita e Diellit, kështu që qelizat diellore mbi atmosferë do të marrin më shumë dritë dielli dhe do të prodhojnë më shumë energji.
g.shqip
 
Private conversations
Help Users
    Top