• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sondazhi i OKB: Shqiptarët më pesimistë se bota, ja cili do jetë viti më i keq

Sondazhi i OKB: Shqiptarët më pesimistë se bota, ja cili do jetë viti më i keq​

1603634532145.png

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara me rastin e 75-vjetorit të OKB-së.
Pyetjes “Në tërësi, a mendoni se njerëzit në 2045 do të jenë më mirë, më keq, ose njësoj në krahasim me atë që janë sot?”, 46% e shqiptarëve i janë përgjigjur më keq. Kjo përqindje është më e lartë sesa mesatarja globale, ku 32% e të anketuarve në rang global i janë përgjigjur që mendojnë të jenë më keq.

37% e shqiptarëve janë përgjigjur që mendojnë se njerëzit do të jenë më mirë, përkundrejt gati 49% e mesatares globale.
17% e shqiptarëve mendojnë se do të jetë njësoj, e përafërt me mesataren globale prej 19%.

“Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, tha Fiona McCluney, Koordinatore e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, në ditën e Diskutimit me të Rinjtë me temë “Është OKB-ja ime”.
“Pandemia e COVID-19 na ka prekur të gjithëve, kudo. Një prej grupeve më të prekura nga pandemia është padyshim rinia. Nuk e kam fjalën vetëm për pamundësinë për të pasur më shumë pjesëmarrës këtu me ne sot. E kam fjalën për arsimin, angazhimin e komunitetit dhe punësimin. Disa nga ju mund edhe të kenë humbur njerëz të dashur që i janë nënshtruar pasojave të COVID-19. Ndoshta edhe ju, ashtu si rreth 90% e studentëve në të gjithë botën, po përballeni me ndërprerje të arsimimit. Mund të ndiheni të lodhur nëse po kërkoni punë në këto kohëra.

Megjithatë, unë do t’ju lutesha të mos e humbni shpresën dhe të mos zhgënjeheni. Mos e lejoni këtë epidemi t’ju shkëpusë nga objektivat tuaja për një të ardhme më të ndritur. Mos harroni se 75 vjet më parë, në një moment mosbesimi dhe dëshpërimi, vizionarët u mblodhën për të krijuar Kombet e Bashkuara. E ne do të ringrihemi sërish, edhe kësaj radhe, madje më të fortë. Për ta bërë këtë, na duhet të angazhohemi që të gjithë plotësisht”, tha ajo.

Më herët këtë vit, Kombet e Bashkuara nisën një bashkëbisedim global mbi të ardhmen e botës. Dialogu UN75 u kërkoi të gjithëve të ndajnë idetë e tyre se si OKB-ja mund të shërbejë më mirë në të ardhmen. “Më vjen mirë të raportoj se më shumë se 6500 vetë në të gjithë Shqipërinë morën pjesë dhe ndanë pikëpamjet e tyre”, tha znj.McCluney.

Nga ky dialog dolën përparësi të qarta për të ardhmen që duam. Ajo ka ndarë disa rezultate të këtij sondazhi:

Të pyetur: Çfarë duhet të shohë me prioritet komuniteti ndërkombëtar për një rikuperim më të mirë nga pandemia?
35% u përgjigjën Të rimendohet ekonomia globale

33% u përgjigjën T’i jepet prioritet aksesit universal në kujdesin shëndetësor

kurse 30% Të investohet më shumë në programet e arsimit dhe rinisë

Pyetjes “Duke e parë në planin afatgjatë, nëse imagjinoni botën që dëshironi pas 25 vjetësh, cilat janë tre gjërat që do të donit të shihnit më shumë”
42% u përgjigjën Më shumë mundësi punësimi
36% u përgjigjën Më shumë mbrojtje mjedisore
Kurse 34% u përgjigjën Akses më të mirë në kujdes shëndetësor


45% e shqiptarëve mendojnë se njerëzit do të jenë më keq në 2045-ën.
“Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, përfundoi Koordinatorja e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri./Monitor

g.shqip
 
E din perse me qeshet ?

Hic me larg se para dy dite, isha duke biseduar me nje mik te cilin e takova rruges. Nuk kishte ndricim fare ne lagjen ku jetoj, ka disa dite keshtu gjendja qe eshte naten, dhe ne ca pjese tjera te qytetit te Prishtines. I thash, ku po jetojm na more ? Tha, ti spo din ku po rrnon o vlla. Ti je ne EL MEHIKO !
I thash, po po, ne kem faj pse qeveria po na ben keshtu. Pastaj pas vitit te ri del nje lajm qe shqiptaret jane populli me optimist ne Evrope :p

Eshte hera e pare qe lexoj nje lajm te kundert lol
 
E din perse me qeshet ?

Hic me larg se para dy dite, isha duke biseduar me nje mik te cilin e takova rruges. Nuk kishte ndricim fare ne lagjen ku jetoj, ka disa dite keshtu gjendja qe eshte naten, dhe ne ca pjese tjera te qytetit te Prishtines. I thash, ku po jetojm na more ? Tha, ti spo din ku po rrnon o vlla. Ti je ne EL MEHIKO !
I thash, po po, ne kem faj pse qeveria po na ben keshtu. Pastaj pas vitit te ri del nje lajm qe shqiptaret jane populli me optimist ne Evrope :p

Eshte hera e pare qe lexoj nje lajm te kundert lol
Per pesimizem/viktimizem un citoj italine 🤣

Qajn 4 dit rrjesht kur i thyhet thoi me xhel dhe ska vend te estetistja deri javes qe vjen ... imagjino per dicka tjeter 😶
 
Per pesimizem/viktimizem un citoj italine 🤣

Qajn 4 dit rrjesht kur i thyhet thoi me xhel dhe ska vend te estetistja deri javes qe vjen ... imagjino per dicka tjeter 😶

Ne shqiptaret jemi shquar per popull me YMYD ( shprese), por sic duket pandemia ka bere te veten, vjedhja e 2 milion eurove sa i hap e mbylle syte nga shteti etj etj etj :p
 
Ketu po ikin njerezit nga syte kembet e po shnderrohet ne nje tragjedi kombetare, e si mund te jesh optimist kur kemi per kryeminister nje imbecil.
 
Private conversations
Help Users
    Top