• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Skandali/ Një kompani fantazmë merr me qira 2000 m2 pyll, në plazhin e Qerretit në Kavajë

Skandali/ Një kompani fantazmë merr me qira 2000 m2 pyll, në plazhin e Qerretit në Kavajë
1599488293983.png


Në kulmin e pandemisë së Covid-19, Bashkia e Kavajës ka vepruar me shpejtësi për të dhënë me ankand një nga pasuritë më të kërkuar të zonës bregdetare në Shqipëri.


Plot 2000 metër katrorë pyll në Qerret i ka kaluar privatit me një të rënë të lapsit nga zyrtarët e Bashkisë së Kavajës. Por, ajo që bie në sy është çmimi qesharak që i kanë vënë kësaj pasurie, pasi ky truall në bregdet, është dhënë me një çmim qesharak. Në dokumentet që ka siguruar gazeta “Shqip” thuhet se bashkia ka nxjerrë në ankand para pak javësh një sipërfaqe prej 2000 metra katrorë të fondit pyjor, në Njësinë Administrative Qerret.


Çmimi i dhënies me qira është 180 000 lekë të rinj për hektarë. Por, me qira u dhanë vetëm 2 dynymë, pra 1/5 e hektartit. Dhe, po të llogarisësh çmimin e dhënies me qira është të këtij pylli, vlera nuk shkon as 500 mijë lekë të vjetra në vit.

Pra, kjo sipërfaqe në këtë territror, mjaft të kërkuar në Shqipëri, u dha për vetëm disa kartëmonesha, duke ngritur hije dyshimi se gjithçka ka qenë e paracaktuar.

Dyshimet shtohen edhe në vijim, pasi në dokumentet që ka siguruar “Shqip” citohet se në kriteret e përzgjedhjes së fituesit ishte çmimi i ofertës ekonomikisht më i favorshëm, “ndikimi pozitiv në ushtrimin e një veprimtarie e cila do të gjenerojë të ardhura dhe do të nxisë punësimin”.

Megjithatë, në garë ka qenë vetëm një kompani, pikërisht shoqëria “LAGUNA” me adresë pikërisht në Qerret, Kavajë. Në dokumente thuhet se kompania “LAGUNA”, ka nipt me nr. M02005701H. "Shqip" verifikoi në Qendrën Kombëtare të Biznesit për këtë kompani, ku çdo kush mund të aksesojë të dhënat që nuk janë sekret. Çuditërisht, me këtë numër nipti nuk rezulton asnjë kompani e regjistruar në Qendrën Kombëtarë të Biznesit.

g.shqip
 
Private conversations
Help Users
    Top